Kněz Toufar bude v létě pohřben v číhošťském kostele

Eliška Nová
25. 6. 2015 15:45
Po desítkách let se ostatky Josefa Toufara vrátí tam, odkud ho komunisté v zimě roku 1949 odvlekli.
Příprava nového hrobu faráře Toufara v číhošťském kostele.
Příprava nového hrobu faráře Toufara v číhošťském kostele. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kněz Josef Toufar, umučený komunistickým režimem, bude pohřben v Číhošti 12. července.

Po desítkách let se tak vrátí zpátky tam, odkud ho komunisté na začátku roku 1950 odvlekli. Toufar zemřel v únoru ve vězení na následky krutého zacházení.

Pozůstatky kněze se našly teprve loni, na ďáblickém hřbitově v Praze v hromadném hrobě. Teď analýza prokázala, že se jedná skutečně o něj – genetici mají jistotu na 99,9995 procenta.

"Analýza je takhle přesná i díky tomu, že v Toufarově rodu zůstala nepřerušená mužská linie," vysvětlila pražská zastupitelka Eva Vorlíčková.

Vymazat osobu i tělo

K zájmu o umučeného kněze přispěla kniha Miloše Doležala "Jako bychom dnes zemřít měli", která vyšla v roce 2012. O rok později zahájila katolická církev proces blahořečení, ten by měl trvat několik let.

Loni na den svaté Anežky České, kterou měl Toufar na obrázku, se s podporou církve a bývalého vedení pražského magistrátu podařilo najít na dlouho zmizelé ostatky.

"Komunistický režim nejen Toufara připravil o život, ale rovněž chtěl vymazat i jeho tělo," řekl k tomu katolický kněz a církevní historik Tomáš Petráček. Komunisté Toufara pohřbili pod falešným jménem J. Zouhar - chtěli, aby páter zmizel ze světa. 

Podle Petráčka se i díky zájmu okolo Josefa Toufara začalo mluvit o problému hromadných hrobů komunistického režimu. Právě teď míří dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) s prosbou, aby tato místa byla vyhlášena za národní kulturní památku a aby sloužila památce všech komunistických obětí. 

"Uložení Toufarových ostatků na Vysočině by se mělo stát slavností přesahující náboženskou obec. Toufar nebyl jen kněz, ale i vlastenec, výborný učitel, který nečinil rozdílu mezi věřícími a nevěřícími," řekl také spisovatel Doležal. 

Po ostatcích pátera Toufara pátrala dlouhá léta také jeho neteř Marie Pospíšilová.

"Moje maminka si přála, aby se její strýc vrátil do Číhoště. Jsem ráda, že všem, díky kterým je to možné, tady budu moci v červenci poděkovat," řekla k tomu její dcera Jitka Cvetlerová. Její dědeček byl Toufarův bratr. 

Pohřben byl pod falešným jménem

Slavnostní uložení ostatků se uskuteční 11. a 12. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie. "Bude se odehrávat na osudových místech jeho života - na náměstí i před kostelem," dodal Doležal. 

Komunistická Státní bezpečnost obvinila Toufara v roce 1950 z toho, že zmanipuloval takzvaný číhošťský zázrak. Chtěla ho přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže.

 

Právě se děje

Další zprávy