Praha - Alexandr Novák patří k politickým legendám. Jeho jméno vyvolává respekt nejen na severu Čech, hovoří se o něm jako o klíčovém hráči, bez jehož vědomí se nic neodehraje ani v jeho mateřské ODS ale i celostátní politice.
Rovněž je podezříván, že své politické kontakty nezdravě využívá ve svém podnikání. Přímé důkazy však chybí.
Až na jedinou výjimku. Jako chomutovský starosta měl podle žalobců v roce 1999 vzít rekordní úplatek 43 milionů korun za prodej akcií plynárenských a energetických akcií vlastněných Chomutovem společnosti VNG-Verbundenz Gas. Soud, který má rozhodnout o jeho vině či nevině, právě začal.
Historky, které kolem něj kolují, připomínají scénáře gangsterek. Právě proto se prý s novináři nebaví ani o své kauze, ani o ničem jiném. V případě deníku Aktuálně.cz učinil výjimku a po dnu, který si vzal na rozmyšlení, překvapivě na obsáhlejší rozhovor kývnul.
"Je to i proto, že jsem se doslechl, že část mého procesu má být neveřejná a chci říci, jak to bylo," tvrdí politik, který již opustil všechny veřejné i stranické funkce. Měl jedinou podmínku, rozhovoru se bude účastnit i jeho právník.
A.cz: Jak často myslíte na to, že za pár měsíců můžete skončit na osm let ve vězení?
Já na to vůbec nemyslím
Případ Novák
- Exsenátor čelí obvinění, že ještě jako starosta Chomutova přijal v roce 1999 úplatek ve výši 43 milionů korun za nevýhodný prodej akcií plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu. Německá společnost VNG-Verbundenz Gas za ně zaplatila 318 milionů korun.
- Pokud by žalobce veškerá obvinění prokázal, mohl by skončit až osm let ve vězení.
- Úplatek měl Novákovi vyplatit jeho známý z emigrace Peter Schmel, který ovšem náhle zmizel před třemi roky, krátce před prvním nařízeným soudním jednání. V procesu figuruje jako spoluobžalovaný a hrozí mu až pět let vězení. Souzen bude jako uprchlý.
- Podle policie peníze na společný účet manželů Novákových neposlala přímo společnost VNG-Verbundenz Gas, ale kyperská společnost Intercontactor.
- Oficiálně měly přijít jako vyúčtování německé firmě Export Import. Tamní policisté však tvrdí, že žádná taková firma neexistuje a v České republice nikdy neobchodovala. Do případu se vložil i Interpol.
- Na pohyby vysokých částek na Novákových kontu upozornila i sama banka, která je nahlásila kvůli podezření na praní špinavých
A.cz: Je to jedenáct let, co vše začalo, pamatujete si začátek procesu?
Já vůbec neznám to období od devadesátého devátého do roku 2002. Pro mne to v té době nebyl problém. Já o tom nevěděl. Pro mne ten problém začal až v roce 2002
A.cz: Podle zpráv z medií to vše mělo začít jakýmsi anonymem. Viděl jste ten anonym?
Já nevím, jestli to byl anonym. Byl jsem na radnici, vedli jsme tam v uvozovkách politickou řežbu. Jestli tam byly nějaké anonymy, tak asi ano, mohlo jich být iks. To je úděl komunálních politiků.
A.cz: Vy jste se ale na počátku sám do celého příběhu zamotával. Nejdříve jste tvrdil, že jste ty peníze vůbec nedostal, pak zase, že je to platba v rámci vašeho jiného podnikání
Počkejte. To takhle není. To si novináři píšou, jak chtějí. Já jsem tohle, takhle, nikdy neřekl. Já léta podnikám a zkrátka 40 milionů na mém kontě je dneska, bylo tenkrát a bude. V podnikání, které já dělám, to jsou běžné peníze. Pokud děláte byznys v nějakých objemech, tak to tak je.
A peníze přišly mé ženě, ne mně. Byl tu nějaký podnikatelský záměr a já mám iks kont v zahraničí, ke kterým mám přístup. Jsou napsané na mou ženu, můžeme ale říci, že jsou společné. Když děláte nějaký byznys, tak ty peníze přicházejí a odcházejí, investujete je. My se motáme stále kolem jedné branže. Buď to jsou nemovitosti, technologické celky, ale především čerpací stanice.
Mé ženě přišly peníze do Rakouska na to konto, to je pravda. Ale jelikož se ten projekt nezrealizoval, tak zase odešly, odkud přišly, když to velice zjednoduším. Takže když se řekne, že jsem dostal nějaký úplatek… Já nemám nikde 43 milionů, které měly jít od VNG.
To někde někdo vyplivl, protože mu to vyhovuje. Takhle ten příběh zkrátka není
A.cz: Takže těch 43 milionů je kde?
AN: Především to není 43 milionů.
Právník: Policie zcela účelově použila pro určení výše toho takzvaného úplatku kurz, který byl zásadně odlišný od kurzu v roce 1999. I tak se jim podařilo jen přiblížit k výši té provize, kterou ten Schmel dostal. Kdyby použila správný kurz, tak ten rozdíl dělá šest milionů korun. Ukažte mi někoho, kdo dal na úplatku o šest milionů víc, než sám dostal.
AN: Přesně tak, proto říkám, že ten příběh je úplně jiný, než se píše.
Právník: Podívejte se na toto. (ukazuje část spisu) Tady jsou všechny otázky, které se prověřovaly. Pak je tu závěr vyšetřování, je to z 3. 10. 2002, tedy čtrnáct dní před tím, než mu bylo sděleno obvinění. A závěr z toho vyšetřování je, že ve věci nelze rozhodnout, protože naznačená podezření nelze potvrdit nebo vyvrátit.
A.cz: Od začátku hovoříte o tom, že věc na vás navlíkli političtí konkurenti. Vy máte podezření, kdo tedy mohl vyšetřování ovlivnit?
Právník: Je to jen naše domněnka a říká se to a my na to samozřejmě žádný důkaz nemáme. Měl to být Stanislav Gross, kterému pan Novák vadil v dozorčí radě Severočeských dolů.
A.cz: A z té dozorčí rady jste pak odešel?
Byl jsem odvolán
A.cz: Na základě této kauzy?
Já nemůžu říci, že na základě tohoto. Byl jsem zkrátka odvolaný.
A.cz: Další věc, která v celé věci budí pochybnosti je, že firma, která měla poslat ty peníze, neexistuje.
Ale existuje. To je nesmysl. Ta firma vede účetnictví, a když se budete hrabat ve spise, tak najdete výpovědi účetního, faktury zaevidované. Dá se to lehce překontrolovat přes celní úřad. Od té firmy do České republiky a Slovenské republiky přišlo za desítky milionů korun zboží, které se zde proclilo a namontovalo. To není žádná přeposílačka, ta firma normálně existovala. Je to totální lež.
A.cz: To jsou informace, jak je podávala mediím policie, státní zástupci a podobně. Tedy, že Interpol zjistil, že firma, přes kterou měly jít ty peníze, neexistuje a že rakouská banka nahlásila podivný převod peněz.
To je ale běžná věc. Každá banka, když přijde větší obnos, tak to nahlásí. Kdybych si chtěl vzít nějaký úplatek, tak nebudu takový, s prominutím, debil, abych si ho nechal poslat na konto. To bych musel být úplný magor.
A.cz: Co to tedy bylo za peníze?
Moje žena chtěla udělat truck centrum v Rakousku. Měly se přikupovat nějaké pozemky, ty se ale nepodařilo přikoupit, takže peníze zase odešly na účet Interkontraktoru, který je má zaevidovaný jako půjčku ve svých firemních dokladech. Peníze se vrátily a pro nás skončil příběh truck centra v Rakousku. A pak teprve někdy se objevila kauza, obžaloba a výslechy
A.cz: Proč si myslíte, že zmizel hlavní svědek a váš spoluobžalovaný Schmel?
To já nevím.
Právník: My se můžeme jen dohadovat. Můj osobní byl, že měl potíže s trestním právem v Německu. Možná tam je ještě vedeno trestní stíhání pro nějaké daňové delikty.
A.cz: Zmizel až před prvním nařízeným jednáním v roce 2007. Do té doby byl s vámi v kontaktu?
Právník: Se mnou v kontaktu byl zhruba týden před hlavním líčením. Noc před tím, když jsme připravovali společně s jeho advokátem poslední věci k obhajobě, měl Schmel přijet za námi a dovézt ještě podklady z Německa. V deset večer mu jeho advokát volal, kde je, a on řekl, že už je na cestě, ale že to nestihne za námi, ale že vše přiveze přímo ráno do Chomutova na soud .
A.cz: A vy?
Já ho viděl tady v Čechách dvakrát, třikrát.
A.cz: Vy se znáte z emigrace, že? Jak jste se seznámili?
Byl v Německu jako já, prostě emigranti. Když přijede Karel Kryl zahrát na kytaru, tak na něj přijdou jen emigranti… Zkrátka jsme se potkali, když hrál Vlasta Třešňák v Dortmundu na kytaru. Takže při takovéto příležitosti
A.cz: Ale v rámci prodeje akcií, za které jste měl vzít úplatek, jste přeci spolu komunikovali.
Pozor. V rámci prodeje akcií za mnou přišel jednou na úřad, tam nepochodil. My jsme na to dělali výběrové řízení. Měli jsme k tomu ještě usnesení zastupitelstva, že musí být nějaká minimální částka a to bylo tři tisíce korun. Kdybych chtěl udělat v uvozovkách šméčko, tak to prodám za tři tisíce korun, všechno bych splnil, vše by bylo OK.
A se Schmelem jsem nic neprojednával, Schmel žádnou nabídku neposlal. Bylo to jedno čtvrthodinové kafe.
A.cz: Takže jste komunikoval s kým?
Společnosti nám poslaly nabídky, vybrali jsme tu nejlepší, a to byla VNG. Nikdy se nezúčastňoval jednání Schmel. Jakou oni měli dohodu nebo neměli, to nevím. Takových lidí jako Schmel tam běhalo víc, ale my jsme jim řekli, že se budeme bavit jen s konečnými kupci.
My jsme opravdu vybrali tu nejvyšší nabídku. Prodávali jsme akcie jak elektrárenské, tak plynárenské. Kdybychom prodávali ty plynárenské samostatně, tak je prodáme dráž. Ale my jsme měli víc těch elektrárenských, a ty nikdo nechtěl koupit ani za zmiňované tři tisíce. Tím, že jsme je prodali najednou, dostali jsme se s cenou o sto milionů nahoru.
Právník: V rámci přípravného řízení jsme chtěli od policie jako důkaz srovnání ceny s ostatními městy. Kdyby cena byla nižší, dobře, mohla tam vzniknout výhoda. Ale pokud by byla průměrná nebo výš, tak kde potom ta výhoda je? Nepořídili ho ale.
A.cz: Ale některá města prodávala ty samé akcie za pět, šest tisíc.
To není pravda. Nemůžete brát jen akcie plynařské. Musíte vzít oboje, tedy tu kombinaci, o které jsem mluvil. Ty elektrárenské se prodávaly kolem tisícovky, možná dvou. Za tři by se skákalo radostí.
A my jsme jich měli tak třikrát tolik než těch plynárenských. Prodali jsme stoprocentně dobře i v porovnání s jinými městy. Jsem o tom bytostně přesvědčený.
A.cz: Pan advokát mi už říkal, že se Schmela snažíte najít také. Co si od Schmelovy výpovědi slibujete.
Právník: To není svědek proti nám. On nám naopak může pomoci. V přípravném řízení vypověděl, že za panem Novákem jednou byl, že měl smlouvu s VNG, že chodil po více městech, v podstatě je s námi ve shodě.
Jen jedna věc tam je. Když se ho ptali, co mu vlastně fakturoval Interkontraktor, tak jeho odpověď byla velmi neurčitá. A my bychom to potřebovali vědět.
A.cz: Takže jste ho hledali?
Právník: Objednali jsme si agenturu, aby ho našla a nic.
A.cz: Reportéři ČT jej také hledali a narazili na domek, který má patřit Schmelovi.
Já to neviděl.
Právník: Jestli se jedná o ten samý dům, tak my o něm víme. On odjel z domova na soud…
A:cz: Takže vy jste ho do betonu nezalil, jak se často říká?
Ne. (směje se)
A.cz: Ani jste mu nezaplatil dlouhou drahou dovolenou?
Nene.
A.cz: Jak myslíte, že ten soud dopadne?
Právník: Když si seřadíme všechny ty věci, které se mediálně odehrály, tak z toho máme intenzivní pocit, že se nebude jednat o trestní proces v rámci zákona, ale že je tu nějaká snaha pana Nováka odsoudit za každou cenu.
Já jsem přesvědčen, že nemůže padnout jiný rozsudek než osvobozující. Jiná myšlenka není.