Kauza obří korupce je u ledu, zmizel hlavní svědek

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 8. 2008 23:05
Bývalý senátor Novák nebude očištěn ani odsouzen
Novák se politiky vzdal. V širším vedení ODS zůstává.
Novák se politiky vzdal. V širším vedení ODS zůstává. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Navždy obžalován. Tak se dá popsat stav, ve kterém se nachází člen Výkonné rady ODS a bývalý senátor za tutéž stranu Alexandr Novák.

Policie a státní zastupitelství mají za to, že Novák je aktérem jednoho z největších korupčních skandálů v Česku.

Jako starosta Chomutova měl v roce 1999 dostat úplatek převyšující čtyřicet milionů korun. Souzen ale není a nejspíš nebude. Beze stopy totiž zmizel jediný svědek případu - německý podnikatel Peter Schmel, který měl podle policie Nováka uplatit.

Schmel slíbil, že k soudu, před kterým měl stanout společně s Novákem, dorazí. Loni v březnu ale na jednání nepřišel a od té doby se po něm "slehla zem". Novákovi hrozilo osm let vězení, Schmelovi pět.

"To je v podstatě jediný důkaz. Bez jeho přítomnosti nemůže soud pokračovat," říká vedoucí trestního úseku Okresního soudu v Chomutově Hana Bílková.

Promlčení nehrozí

Nestane se tedy, že bude podezření z mnohamilionového úplatku promlčeno? "To nehrozí. V tom případu se dělají úkony, takže promlčecí lhůta neběží," vysvětluje Bílková. K tomu, že by mohl soud znovu začít je skeptická. "Vypadá to špatně," přiznává.

Čtěte více: Čunek: Ať jdou podezřelí politici rovnou k soudu

Policie skutečně nemá jedinou informaci o tom, kde se Peter Schmel pohybuje. Na údajného úplatkáře jsou přitom vydány tři zatykače. Policie po něm nejdříve pátrala u nás a v zemích Evropské unie. Později byl vydán i mezinárodní zatykač, ale ani ten nic nezměnil.

"Nemáme žádnou informaci o jeho pohybu. Pátrání je bez výsledku," řekla Aktuálně.cz mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká s tím, že Schmel je zároveň evidovaný jako hledaný i jako pohřešovaný. "Pohřešuje ho jeho rodina."

Novák: Trvá to dlouho...

Celá aféra začala v roce 1999. Tehdy se na Novákově účtu v Německu objevily dva miliony marek. Banka kvůli obavám z praní špinavých peněz transakci nahlásila Interpolu.

Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Senát ČR

Čeští policisté po mnohaletém vyšetřování obvinili Nováka z trestného činu příjímání úplatku. Podle nich měl peníze dostat od německé firmy VNG-Verbundenz Gas za to, že jí jako starosta Chomutova pod cenou prodal akcie plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu.

Chomutovský politik byl v roce 2000 zvolen za ODS do Senátu. To ale ještě jeho stíhání neohrozilo, členové horní komory jej ke stíhání policii vydali.

Novák s médii nekomunikuje a stáhl se z veřejného života. Zůstává ale členem Výkonné rady Občanské demokratické strany, což je po předsednictvu druhý nejvyšší stranický orgán.

Už dříve zdůraznil, že úplatek nevzal a celá kauza má politické pozadí. Naposledy se ke svému případu vyjádřil právě u prvního a posledního soudního jednání. "Je to nepříjemná situace, kterou bych nikomu nepřál. Trvá to dlouho," řekl pro severočeskou přílohu MF DNES.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy