Kauza obří korupce je u ledu, zmizel hlavní svědek

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 8. 2008 23:05
Bývalý senátor Novák nebude očištěn ani odsouzen
Novák se politiky vzdal. V širším vedení ODS zůstává.
Novák se politiky vzdal. V širším vedení ODS zůstává. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Navždy obžalován. Tak se dá popsat stav, ve kterém se nachází člen Výkonné rady ODS a bývalý senátor za tutéž stranu Alexandr Novák.

Policie a státní zastupitelství mají za to, že Novák je aktérem jednoho z největších korupčních skandálů v Česku.

Jako starosta Chomutova měl v roce 1999 dostat úplatek převyšující čtyřicet milionů korun. Souzen ale není a nejspíš nebude. Beze stopy totiž zmizel jediný svědek případu - německý podnikatel Peter Schmel, který měl podle policie Nováka uplatit.

Schmel slíbil, že k soudu, před kterým měl stanout společně s Novákem, dorazí. Loni v březnu ale na jednání nepřišel a od té doby se po něm "slehla zem". Novákovi hrozilo osm let vězení, Schmelovi pět.

"To je v podstatě jediný důkaz. Bez jeho přítomnosti nemůže soud pokračovat," říká vedoucí trestního úseku Okresního soudu v Chomutově Hana Bílková.

Promlčení nehrozí

Nestane se tedy, že bude podezření z mnohamilionového úplatku promlčeno? "To nehrozí. V tom případu se dělají úkony, takže promlčecí lhůta neběží," vysvětluje Bílková. K tomu, že by mohl soud znovu začít je skeptická. "Vypadá to špatně," přiznává.

Čtěte více: Čunek: Ať jdou podezřelí politici rovnou k soudu

Policie skutečně nemá jedinou informaci o tom, kde se Peter Schmel pohybuje. Na údajného úplatkáře jsou přitom vydány tři zatykače. Policie po něm nejdříve pátrala u nás a v zemích Evropské unie. Později byl vydán i mezinárodní zatykač, ale ani ten nic nezměnil.

"Nemáme žádnou informaci o jeho pohybu. Pátrání je bez výsledku," řekla Aktuálně.cz mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká s tím, že Schmel je zároveň evidovaný jako hledaný i jako pohřešovaný. "Pohřešuje ho jeho rodina."

Novák: Trvá to dlouho...

Celá aféra začala v roce 1999. Tehdy se na Novákově účtu v Německu objevily dva miliony marek. Banka kvůli obavám z praní špinavých peněz transakci nahlásila Interpolu.

Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Senát ČR

Čeští policisté po mnohaletém vyšetřování obvinili Nováka z trestného činu příjímání úplatku. Podle nich měl peníze dostat od německé firmy VNG-Verbundenz Gas za to, že jí jako starosta Chomutova pod cenou prodal akcie plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu.

Chomutovský politik byl v roce 2000 zvolen za ODS do Senátu. To ale ještě jeho stíhání neohrozilo, členové horní komory jej ke stíhání policii vydali.

Novák s médii nekomunikuje a stáhl se z veřejného života. Zůstává ale členem Výkonné rady Občanské demokratické strany, což je po předsednictvu druhý nejvyšší stranický orgán.

Už dříve zdůraznil, že úplatek nevzal a celá kauza má politické pozadí. Naposledy se ke svému případu vyjádřil právě u prvního a posledního soudního jednání. "Je to nepříjemná situace, kterou bych nikomu nepřál. Trvá to dlouho," řekl pro severočeskou přílohu MF DNES.

 

Právě se děje

Další zprávy