Kauza obří korupce je u ledu, zmizel hlavní svědek

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 8. 2008 23:05
Bývalý senátor Novák nebude očištěn ani odsouzen
Novák se politiky vzdal. V širším vedení ODS zůstává.
Novák se politiky vzdal. V širším vedení ODS zůstává. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Navždy obžalován. Tak se dá popsat stav, ve kterém se nachází člen Výkonné rady ODS a bývalý senátor za tutéž stranu Alexandr Novák.

Policie a státní zastupitelství mají za to, že Novák je aktérem jednoho z největších korupčních skandálů v Česku.

Jako starosta Chomutova měl v roce 1999 dostat úplatek převyšující čtyřicet milionů korun. Souzen ale není a nejspíš nebude. Beze stopy totiž zmizel jediný svědek případu - německý podnikatel Peter Schmel, který měl podle policie Nováka uplatit.

Schmel slíbil, že k soudu, před kterým měl stanout společně s Novákem, dorazí. Loni v březnu ale na jednání nepřišel a od té doby se po něm "slehla zem". Novákovi hrozilo osm let vězení, Schmelovi pět.

"To je v podstatě jediný důkaz. Bez jeho přítomnosti nemůže soud pokračovat," říká vedoucí trestního úseku Okresního soudu v Chomutově Hana Bílková.

Promlčení nehrozí

Nestane se tedy, že bude podezření z mnohamilionového úplatku promlčeno? "To nehrozí. V tom případu se dělají úkony, takže promlčecí lhůta neběží," vysvětluje Bílková. K tomu, že by mohl soud znovu začít je skeptická. "Vypadá to špatně," přiznává.

Čtěte více: Čunek: Ať jdou podezřelí politici rovnou k soudu

Policie skutečně nemá jedinou informaci o tom, kde se Peter Schmel pohybuje. Na údajného úplatkáře jsou přitom vydány tři zatykače. Policie po něm nejdříve pátrala u nás a v zemích Evropské unie. Později byl vydán i mezinárodní zatykač, ale ani ten nic nezměnil.

"Nemáme žádnou informaci o jeho pohybu. Pátrání je bez výsledku," řekla Aktuálně.cz mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká s tím, že Schmel je zároveň evidovaný jako hledaný i jako pohřešovaný. "Pohřešuje ho jeho rodina."

Novák: Trvá to dlouho...

Celá aféra začala v roce 1999. Tehdy se na Novákově účtu v Německu objevily dva miliony marek. Banka kvůli obavám z praní špinavých peněz transakci nahlásila Interpolu.

Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Senát ČR

Čeští policisté po mnohaletém vyšetřování obvinili Nováka z trestného činu příjímání úplatku. Podle nich měl peníze dostat od německé firmy VNG-Verbundenz Gas za to, že jí jako starosta Chomutova pod cenou prodal akcie plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu.

Chomutovský politik byl v roce 2000 zvolen za ODS do Senátu. To ale ještě jeho stíhání neohrozilo, členové horní komory jej ke stíhání policii vydali.

Novák s médii nekomunikuje a stáhl se z veřejného života. Zůstává ale členem Výkonné rady Občanské demokratické strany, což je po předsednictvu druhý nejvyšší stranický orgán.

Už dříve zdůraznil, že úplatek nevzal a celá kauza má politické pozadí. Naposledy se ke svému případu vyjádřil právě u prvního a posledního soudního jednání. "Je to nepříjemná situace, kterou bych nikomu nepřál. Trvá to dlouho," řekl pro severočeskou přílohu MF DNES.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy