Soud s "kmotrem" ODS Novákem se odsouvá. Opět

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
27. 6. 2010 17:05
Soud má rozhodnout o údajném 10 let starém mnohamilionovém úplatku
Novák na kongresu ODS v listopadu 2009
Novák na kongresu ODS v listopadu 2009 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V pondělí měl u chomutovského soudu začít mnoho let odkládaný proces s vlivným členem ODS Alexandrem Novákem, který je podezřelý z přijetí obřího úplatku 43 milionů korun.

Soud s mužem, o kterém média mluví jako o kmotrovi ústecké ODS, se ale týden po "očistném" kongresu strany opět oddaluje.

"Jednání v pondělí nebude, soud byl odročen," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně chomutovského okresního soudu Hana Bílková. "Pan Novák si vyzvedl všechny tři obsílky, které jsme pro jistotu poslali i do zaměstnání. Omluvil se ale jeho obhájce a doložil to fakty. Na pondělí už měl jiná jednání, která byla nařízena dříve než to naše," vysvětlila.

Novák dál mlčí

Soud byl měl začít 19. července. Sedm let poté, co police Nováka obvinila...

Sám Novák s médii nekomunikuje. Aktuálně.cz ho požádalo o rozhovor, ale bez úspěchu. "Mám jednání. Vůbec," sdělil Novák a zavěsil.

O co v případu stále vlivného někdejšího senátora za ODS jde? Celá aféra začala v roce 1999. Tehdy se na Novákově účtu v Německu objevily dva miliony marek. Banka kvůli obavám z praní špinavých peněz transakci nahlásila Interpolu.

Imunita i zmizelý svědek

Čeští policisté po mnohaletém vyšetřování obvinili Nováka z trestného činu příjímání úplatku. Podle nich měl peníze dostat od německé firmy VNG-Verbundenz Gas za to, že jí jako starosta Chomutova pod cenou prodal akcie plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu.

Soud nejprve zdržela senátorská imunita, kterou Novák získal, pak "rychlost" severočeské justice a naposled zmizení spolupachatele a zároveň hlavního svědka Petera Schmela, který měl Novákovi úplatek dát. Po něm se slehla zem v roce 2007 těsně před plánovaným prvním zahájením soudu, od té doby po něm policie nenašla ani stopu. Je hledanou a pohřešovanou osobou a v červencovém procesu má být souzen jako uprchlý.

Podezřelé transakce týkající se plynu ale u Nováka neskončily s devadesátými lety. Poslední výhodný nákup se Novákovi podařil koncem loňského roku, kdy ve velkém nakoupil pozemky v Brandově a Hoře Svaté Kateřiny, pod kterými má vést plynovod. Za pronájem vyinkasoval od plynařů statisíce korun. Na případ upozornila MF Dnes.

ODS: Ať soud rozhodne. Tak, či tak

ODS, která ústy svých špiček v těchto dnech deklaruje snahu zbavit stranu vlivu zákulisních hráčů, by uvítala, aby už přízrak obřího úpltku přestal stranu pronásledovat a soud konečně rozhodl. "Byli bychom rádi, aby soud proběhl a měl jasný závěr, ať už bude jakýkoli," řekl mluvčí ODS Martin Kupka. "Dopad na pověst strany by žádný být nemusel, ODS teď dala jasně najevo, kam chce směřovat."

Tak vypadal Novák v době působení v Senátu
Tak vypadal Novák v době působení v Senátu | Foto: Senát ČR

Stejně mluví i členové ústecké ODS, i když oficiálně se ke kauze Novák vyjadřovat nechtějí. Vadí jim ale, že duch kauzy se nad stranou vznáší a není nic jednoduššího ho vždy před volbami oživit.

Podobně nehmatatelný byl i údajný zákulisní vliv Nováka na nedávném kongresu ODS. Zprávy o tom, že v kongresovém hotelu Clarion je a "tahá za nitky" volby, se mezi delegáty i novináři šířily. Ověřené informace ale k dispozici nejsou.

Formální vliv v celostátní ODS ztratil Novák koncem minulého roku, když ho straníci odmítli zvolit do výkonné rady, což je po předsednictvu druhý nejvyšší orgán strany. O místo v ústecké regionální radě přišel Novák v lednu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy