Přijdu, říká kmotr ODS před soudem o rekordním úplatku

Martina Machová Martina Machová
18. 7. 2010 23:04
V Chomutově má v pondělí začít proces s exstarostou Alexandrem Novákem
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jedenáct let dělí začátek prošetřování historicky nejvyššího údajného úplatku od začátku soudního procesu. Ten odstartuje v pondělí v Chomutově a tentokrát to vypadá, že skutečně začne.

Hlavní aktér totiž potvrdil, že přijde i se svým právníkem. Nejde o nikoho jiného než o šedou eminenci severočeské ODS s kontakty do vysoké politiky Alexandra Nováka. Deník Aktuálně.cz měl možnost s obviněným hovořit a o tom, jak svůj proces vnímá a čím se chce hájit, připravuje obsáhlý rozhovor.

"Jsem přesvědčen, že nemůže padnout jiný rozsudek než osvobozující," tvrdí politik.

Exsenátor čelí obvinění, že ještě jako starosta Chomutova přijal v roce 1999 úplatek ve výši 43 milionů korun za nevýhodný prodej akcií plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu.  Německá společnost VNG-Verbundenz Gas za ně zaplatila 318 milionů korun.

Pokud by žalobce veškerá obvinění prokázal, mohl by Novák skončit až na osm let ve vězení.

Konto v Rakousku

Úplatek měl podle obžaloby Novákovi vyplatit jeho známý z emigrace Peter Schmel, který ovšem náhle zmizel před třemi roky, krátce před prvním nařízeným soudním jednáním. V procesu figuruje jako spoluobžalovaný a hrozí mu až pět let vězení. Souzen bude jako uprchlý.

Podle policie  peníze na společný účet manželů Novákových neposlala přímo společnost VNG-Verbundenz Gas, ale kyperská společnost Intercontactor.

Oficiálně měly přijít jako vyúčtování německé firmě Export Import. Tamní policisté však tvrdí, že žádná taková firma neexistuje a v České republice nikdy neobchodovala. Do případu se vložil i Interpol.

Na pohyby vysokých částek na kontu Novákových upozornila i sama banka, která je nahlásila kvůli podezření na praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

Další zprávy