Boss podsvětí Mrázek byl zavražděn kvůli Setuze

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
1. 12. 2008 7:00
Řekl to bývalý elitní policista Kubice v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Praha - Bývalý ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice potvrdil deset měsíců po odchodu od policie důležitou okolnost, ke které dospěli jeho lidé při vyšetřování vraždy mafiánského bosse Františka Mrázka.

Kubice pro Aktuálně.cz uvedl, že Mrázek podle všeho zemřel kvůli zákulisním tahanicím o ústecký podnik Setuza.

O motivu vraždy krále podsvětí doposud kolovaly jen spekulace, oficiální místa se k tomu zatím nevyjádřila.

Jan Kubice v obsáhlém rozhovoru současně říká, že mu bylo jasné, že politici nenechají detektivy Mrázkovu smrt nikdy důkladně vyšetřit.

A to nejen politici z řad ČSSD - kvůli nimž před volbami v roce 2006 vystoupil v parlamentu se známou zprávou o prorůstání mafiíí a politiky - ale i lidé z nyní vládnoucí ODS.

S Mrázkem či jeho spolupracovníky se totiž řada politiků zapletla. Nejvíc jich bylo právě z ODS a ČSSD. A vyšetřování jeho smrti nutně muselo odhalit i tyto vazby.

Plukovník ve výslužbě Jan Kubice se rozhodl promluvit.
Plukovník ve výslužbě Jan Kubice se rozhodl promluvit. | Foto: Ondřej Besperát

"Od nás se očekávalo, že budeme vyšetřovat způsobem zbraň, kulka, tělo. Bez souvislostí. Bez těch to ale nikdo nikdy nevyšetří," uvedl Kubice

Důkazy byly ve spise

Verze, že Mrázek zemřel kvůli Setuze, kterou skrytě ovládal, byla ve hře hned od počátku vyšetřování.

Mrázek se totiž rozhádal se svými obchodními partnery o to, jak s podnikem, který měl tehdy miliardovou hodnotu, dál naložit, komu a za kolik ho případně prodat.

Deník Aktuálně.cz už letos v lednu upozornil, že se Kubiceho podřízení dostali dokonce ke jménům osob, o nichž byli přesvědčeni, že mají Mrázkovu vraždu na svědomí.

Policie doposud odmítala tyto informace jakkoli komentovat, Kubice ovšem nyní říká, že spis obsahoval dostatek důkazů.

"Z našeho pohledu tam byly. Státní zástupce ale rozhodl, že ta věc bude odložena. Jinak bychom samozřejmě pokračovali dál," dodal Kubice.

Věděl jsem, že mě Langer nepodrží

Co o tom všem ví minstr vnitra Ivan Langer?
Co o tom všem ví minstr vnitra Ivan Langer? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V listopadu je to přesně rok, co Kubice po sedmnácti letech od police odešel.

O jeho odchod usiloval šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, který ho dodnes viní, že se spiknul s ODS a vystoupil se svým projevem o propojení politky a zločinu, aby ČSSD poškodil ve volbách.

Jan Kubice nicméně skončil poté, co se nepohodl s novým vedením policie, které přišlo s ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS). O něm nyní říká: "Bylo mi jasné, že mě nepodrží."

Proč? I Ivan Langer - jak upozornil deník Aktuálně.cz letos v dubnu - ještě coby místopředseda sněmovny před lety lobboval za projekt, v jehož pozadí stál právě mafiánský boss Mrázek.

V rozhovoru Kubice také mluví o tom, jak ho ODS před volbami využila. Že si lidé musejí zvyknout na propojení části politiků se zločinci a že nikdo z vládních elit vlastně po policii nechce, aby tyto vazby vyšetřovala.

"Je to třeba vzít jako bernou minci. Tak jako padají kroupy, tak jako řádí uragány, tak i tohle je součást našeho života," říká o kontaktech politiků a mafinánů..

Celý rozhovor s Janem Kubicem právě připravujeme. 

 

Právě se děje

Další zprávy