Praha - Bývalý prezident Václav Klaus v neděli slavil pětasedmdesáté narozeniny v tenisovém klubu na pražském ostrově Štvanice. Mezi dvěma stovkami gratulantů byli politici, umělci i kardinál Dominik Duka.
Klaus hosty ubezpečil, že ani v pětasedmdesáti letech se nedívá dozadu, ale do budoucnosti. "Žijeme ve zvláštní době jisté míry blahobytu. Nicméně já to označuji za dobu všeobecné volnosti. Zdráhám se vyslovit 'svobody' v tom politickém slova smyslu. Míra svobody je jiná, než jsme si představovali před téměř 27 lety. Představovali jsme si ji větší," řekl oslavenec.
"Vždycky věřil ve schopnosti svobodných lidí ve svobodném prostředí," uvedl v úvodním projevu celé oslavy bývalý prezidentům kancléř Jiří Weigl, který dnes působí v Institutu Václava Klause. "Bylo mu souzeno mít pravdu, i když by si to nepřál," zaznělo také v narážce na ekonomickou transformaci Česka.
Častými gratulanty byli Klausovi političtí kolegové. Z těch stále aktivních například jeho dřívější spolustraník, senátor Jaroslav Kubera, poslanec Pavel Blažek (ODS) nebo dřívější prezidentská kandidátka a europoslankyně Jana Bobošíková. Z Klausových kolegů z vlád dorazil například ministr hospodářství Karel Dyba, z období prezidentského pak jeho kancléř Ladislav Jakl nebo šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.
Přišel také budoucí guvernér České národní banky Jiří Rusnok, předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a lékař Rajko Doleček.
Uměleckou sféru v tenisovém areálu na Štvanici reprezentoval režisér Jiří Svoboda, zpěvák Ladislav Kerndl, kytarista Lubomír Brabec, pianista Emil Viklický, výtvarník Milan Knížák nebo herec Richard Genzer.
Ministr za sebou musí mít stranu
"Areál jsem si nezvolil, zvolili ho za mě. Byl jsem v rozpacích, jestli je to správné místo. Někteří oslavují v restauracích nebo divadlech, tak snad je adekvátní, že já tady," řekl k místu oslavy Klaus, který je prezidentem tamního tenisového klubu.
Klaus ve čtvrtek řekl, že za nejzajímavější období svého politického života považuje první tři léta po pádu komunismu. "Ty zásadní věci jsem dělal v prvních třech letech po pádu komunismu, když jsem byl ministr financí a kdy se lámal náš svět a kdy se dělaly fundamentální věci, a to nejenom v té oblasti ekonomické," podotkl Klaus.
V té době prý pochopil, že nelze být "odbornickým technokratickým ministrem financí", ale že za sebou musí mít politickou stranu, která by mu dala základní sílu. "Takže ta oblast založení politické strany, a tím příspěvek k zásadnímu překopání naší politické scény, tak to byly ty revoluční, zásadní chvíle. Pak se už dělaly věci ne zanedbatelné, ale ne tak fundamentální," řekl.