Klausův institut podpořil nacionalisty z Alternativy pro Česko. Společnost se probouzí, tvrdí

Luboš Kreč Luboš Kreč
10. 5. 2016 16:46
Nově vznikající nacionalistická Alternativa pro Česko získala spojence. Partaj kolem sociologa Petra Hampla podpořil Institut Václava Klause. Člen správní rady institutu a blízký Klausův spolupracovník Ivo Strejček vydal prohlášení, ve kterém za celý Klausův tým vyjádřil sympatie k novému projektu.
Václav Klaus na plakátu nacionalistické německé AfD
Václav Klaus na plakátu nacionalistické německé AfD | Foto: AfD Rheinland-Pfalz/Facebook

Praha - Německá nacionalistická strana Alternativa pro Německo už má českou sestru - skupina kolem sociologa Petra Hampla a bývalého politika ODS Petra Štěpánka rozjela přípravy vzniku Alternativy pro Česko. A na své straně mají také exprezidenta Václava Klause.

Člen správní rady jeho institutu a blízký Klausův spolupracovník Ivo Strejček vydal prohlášení, ve kterém za celý Klausův tým vyjádřil sympatie k novému projektu.

“Na základě stovek dopisů a mailů, které každý den přicházejí jak Václavu Klausovi, tak členům Institutu Václava Klause, je již dlouho zřejmé, že stále větší části občanů naší země není současný stav ve společnosti lhostejný, že se cítí ohroženi a že mají obavy o bezpečí svých rodin,” napsal někdejší europoslanec k náladám v Česku, kde dosud žádní uprchlíci nejsou.

A pokračoval: “Jedním z takových projevů postupného probouzení české společnosti je nově se rodící politický projekt Alternativa pro Česko… Neznáme víc než prvotní deklarace zakladatelů této strany. Je pochopitelné, že svůj program budou muset pečlivě a detailně dopracovávat, ale za cenný považujeme fakt, že vznik této strany není umělým nápadem, je spontánní reakcí na vývoj nálad uvnitř české společnosti.”

V závěru Strejček, který v minulosti stál například za mnohamiliardovým projektem elektronického zdravotnictví IZIP, sice neuvedl, že by se s Klausem už nyní s hnutím chtěli přímo spojovat, popřál jim ale štěstí a hodně pozornosti: “Budeme rádi, když toto probuzení získá pevnější kontury a strhne pozornost dalších občanů k vážným tématům dnešní doby tak, jak se to například podařilo Alternativě pro Německo u našich sousedů.”

Samotný Klaus se už několikrát vyjádřil, že mu tady chybí strana typu Alternativy pro Německo, jež v nedávných německých zemských volbách překvapivě zabodovala. Hovořil o tom například při nedávné návštěvě Slovácka, kde jej provázel senátor a mecenáš strany Soukromníci Ivo Valenta.

Některá ze jmen, jež se objevují v pozadí Alternativy pro Česko, jsou ale problematická. Spolupracuje s ní například předseda Bloku proti islámu Martin Konvička, jehož stíhá policie kvůli nenávistným příspěvkům na sociálních sítích. Václav Klaus se už nechal pro deník MF Dnes slyšet, že Konvička mu vadí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy