Topolánek ve své knize píše o korupci při volbě Klause prezidentem i pádu vlády, policie to prověří

Domácí Domácí
3. 6. 2016 10:23
Mirek Topolánek, bývalý předseda ODS, ve své nové knize Hlavně se neposrat tvrdí, že před prezidentskou volbou v roce 2008 se senátoři a poslanci korumpovali i penězi. Topolánkova slova hodlá prověřit státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. Podezření na korupci policie prověřovala už v roce 2008, ale případ byl pro nedostatek důkazů odložen. Podle Lelka je možné znovuotevřít již existující složku, ačkoli osmiletá promlčecí lhůta uplynula před měsícem.
Mirek Topolánek na křestu knihy
Mirek Topolánek na křestu knihy | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek ve své knize Hlavně se neposrat, která vyšla letos v květnu, popisuje zákulisí poslední nepřímé volby prezidenta, ve které v roce 2008 zvítězil Václav Klaus před Janem Švejnarem. Podle Topolánka se senátoři i poslanci korumpovali i penězi.

"Úkol splněn. Necítil jsem se skvěle, protože jsem věděl, že ten pocit přejde," píše v knize Topolánek a dodává: "Neodpustím si zlou větičku na závěr: A Milane, budeš ty peníze vracet?" Citují z knihy Hospodářské noviny.

Kdo je zmiňovaný Milan, nechtěl Topolánek komentovat. V úvahu připadají dva muži. Prvním je Klausův dlouholetý kamarád, lobbista Milan Velek. Ten patřil do skupiny Klausových lidí, kteří se báli, že v klasické tajné volbě zradí dvacet až třicet poslanců ODS. Lobbista Velek včera řekl, že "hloupé výklady nelze komentovat".

Druhým mužem je sociálnědemokratický poslanec Milan Urban. Topolánek může naznačovat, že Urban byl připraven volit Klause, nakonec ale ve veřejné volbě zvedl podle stranických not ruku pro Švejnara. "Tehdy jsem byl místopředsedou ČSSD, je to úplná hloupost. O volbě Klause jsem nikdy ani neuvažoval," směje se dnes Urban.

Okolnosti volby jsou již teoreticky promlčené. U trestného činu korupce je promlčecí doba v případě slíbení peněz pět let, při předání osm roků. Osmiletá promlčecí lhůta uplynula měsíc před vydáním Topolánkovy knihy.

Topolánkova slova hodlá prověřit státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. Podezření na korupci policie prověřovala už v roce 2008, ale případ byl pro nedostatek důkazů odložen. Podle Lelka je možné znovuotevřít již existující složku. "Nové poznatky určitě prověříme. Podíváme se do odloženého spisu a posoudíme, zda má, či nemá cenu případ znovu otevřít," říká obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

Česká republika je ohrožena světovým bojem proti emisím oxidu uhličitého. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy