Praha - Vláda ve středu jednala o co nejrychlejším omezení prohibice a zároveň o přísném ohlídání nezávadnosti alkoholu.
Premiér Petr Nečas i celá vláda si za rozhodnutím celoplošné prohibice na tvrdý alkohol stojí.
"Prohibice byl nutný a nezbytný krok v rámci ochrany zdraví našich obyvatel. Prohibice nicméně vede k poškození těch slušných a poctivých výrobců a prodejců lihovin, kteří podnikají poctivě a platí daně. Poškozuje to i slušná pohostinství. Trh s lihovinami v ČR musí být obnoven co nejdříve," prohlásil na středečním mimořádném brífinku premiér Nečas.
Prezident Václav Klaus mezitím označil prohibici za "nerozumný silácký krok". Tomu se premiér jen zasmál: "Toto prohlášení bylo uděláno po šesti dnech od prohibice, takže nevím tedy. Já osobně bych si jakékoliv další úmrtí na metanol na svědomí nevzal."
Premiér rovněž nastínil, jaké budou kroky k ohlídání nezávadnosti alkoholu: "Každá šarže musí mít vypracován protokol z akreditované laboratoře - tzv. rodný list, kde by byla potvrzena každá distribuce až ke konečnému spotřebiteli. Bylo by možné identifikovat nejen výrobce lihoviny, ale i šarži lihu a celou cestu distribučním řetězcem. Akreditované alkoholické nápoje budou opatřeny novými kolky."
Podobný postup čeká oněch 20 milionů lahví alkoholu "zmrazených" ve skladech. I ony budou dodatečně prověřeny a opatřeny tzv. rodným listem. "Potenciálně nebezpečný alkohol bude zlikvidován. Tedy ne zlikvidován konzumací. Prostě zlikvidován," dodal Nečas.¨
S reportérem Aktuálně.cz po stopách pančovaného alkoholu:
Vláda chce také přistoupit k "cigaretovému" způsobu úhrady kolku ve výši spotřební daně, popřípadě za část spotřební daně a zbytek by mohl jít doplatit později.
Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent platí po celém Česku od pátečního večera. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ho vyhlásil kvůli rostoucímu počtu otrávených metanolem a obětí. Metylalkohol připravil o život prokazatelně již 23 lidí, desítky osob jsou v nemocnicích.
Nebezpečný český alkohol vrátil na česko-slovenskou hranici staré časy. Na obou stranách hranice, která až do úterního odpoledne byla průjezdná úplně bez problémů a lidé v uniformách se kolem ní vyskytovali jenom výjimečně, se totiž znovu objevili celníci a policisté, kteří kontrolují, zda se na Slovensko neprováží český tvrdý alkohol.
Středeční události jsme pro vás sledovali v online reportáži:
17:05 - Stát by měl zrušit zákaz prodeje prokazatelně nezávadných šarží lihovin. V dopise adresovaném ministru zdravotnictví Leoši Hegrovi to ve středu uvedlo České sdružení pro značkové výrobky (ČSZV), které mimo jiné sdružuje velké tuzemské likérky. Pod dopisem je podepsaný šéf Likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka Anthony Schofield.
Sdružení prý respektuje mimořádná opatření vlády, která mají ochránit zdraví obyvatel. "Věříme, že zavedení těchto opatření bylo nutné, ale stávající situaci nepovažujeme za dlouhodobě únosnou právě s ohledem na ochranu zdraví obyvatelstva a zamezení dalšího rozvoje černého trhu," uvedl Schofield. Delší trvání prohibice by podle něj přineslo zvýšená zdravotní rizika a rozsáhlé negativní společenské a fiskální dopady.
Likérníci navrhují zrušit zákaz u zkontrolovaných šarží, které lze dohledat podle výrobních kódů nebo čísla šarže. Naopak u nedohledatelných výrobků by měl být prodej dále zakázán. Na trh by podle Schofielda měly být uvolněny i v důsledku Hegerova nařízení aktuálně blokované zásoby lihovin. Těch je podle odhadů více než 20 milionů litrů.
16:08 - Pojišťovny by zřejmě nevyplácely likérkám škody plynoucí z vyhlášené prohibice na prodej tvrdého alkoholu. Šanci na odškodnění mají jen firmy, jejichž výrobky byly konkrétně zfalšovány. Musely by ale mít speciální pojištění. Naopak životní i úrazové pojistky v souvislosti s požitím pančovaného alkoholu by pojišťovny poškozeným klientům proplatily.
"Z běžného pojištění přerušení provozu by plnění rozhodně hradit nešlo, protože to je vždy navázáno na vznik nějaké hmotné škody v podniku," uvedl místopředseda představenstva makléřské pojišťovací společnosti Insia Ivan Špirakus.
15:50 - Policisté ve středu obvinili dva ze tří Vietnamců, kteří byli v pondělí zatčeni v nelegální stáčírně alkoholu u Plesné. Hrozí jim stíhání za krácení daně a poplatků, nyní čekají na rozhodnutí soudu o případné vazbě. Třetí ze zadržených cizinců byl propuštěn, nebyla mu prokázána trestná činnost.
V objektu bylo zařízení ke stáčení alkoholu, etikety, uzávěry, různě veliké prázdné lahve a 100 000 padělaných kolků. Přestože policie zajistila i přes 1000 litrů alkoholu v lahvích připravených k distribuci, žádný ze vzorků podle rozborů neobsahoval metylalkohol
15:20 Likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka zastavila prozatím na dva dny produkci ve svém karlovarském závodě. Všech 15 výrobních zaměstnanců zůstane doma na placené dovolené. Vzhledem k zákazu exportu českého alkoholu do Polska a na Slovensko musí být výroba částečně utlumena. Situaci vyhodnocujeme a zvažujeme úpravu výrobního programu, oznámil ve středu výrobní ředitel Vladimír Darebník.
14:50 - Policie našla v úterý na polní cestě mezi Slušovicemi a Vizovicemi na Zlínsku v autě mrtvého muže. Podle informací ČTK se zastřelil a prý to souvisí s kauzou otráveného alkoholu. Na Zlínsko totiž pozornost údajně zaměřili kriminalisté z Jihomoravského kraje, kteří přistoupili k domovním prohlídkám. Mohu potvrdit, že policie vyšetřuje sebevraždu, řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková.
Šestapadesátiletý muž se pravděpodobně rozhodl spáchat sebevraždu z obav před možným zadržením a trestním stíháním. Macalíková nechtěla bližší informace k případu sdělovat. Nepotvrdila ani to, zda úmrtí skutečně souvisí s metanolovou aférou. Uvedla pouze, že se na místě našel dopis na rozloučenou. "Stále ale pátráme po motivu mužova činu," poznamenala.
14:35 - Dovoz metanolu, který může být použit při výrobě pančovaného alkoholu, do České republiky roste nepřetržitě třetím rokem. Zatímco v roce 1999 byl do Česka dovezen metanol za 210 milionů korun, tak loni celková hodnota jeho importu činila 631 milionů korun a za prvních sedm měsíců letošního roku 406 milionů korun. Vyplývá to údajů České statistického úřadu (ČSÚ).
Většina metanolu do Česka míří z Ruska a Německa. Šestinásobně se letos od ledna do července oproti loňsku ovšem zvýšil dovoz metanolu z Polska. Ve srovnání s rokem 2009 se zvýšil import dokonce 34krát.
Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo importováno z Polska 2 955 522 kg metanolu v hodnotě 22,4 milionu korun.
V ČR se metanol nevyrábí. V chemickém průmyslu má široké využití, používá se jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí, činidlo pro denaturaci lihu či jako přísada pro výrobu bionafty a dalších pohonných hmot.
14:15 - Na kritiku své osoby a činnosti ministerstva financí reagoval v České televizi ministr Kalousek. "Není v silách žádného státu zabránit nějakému darebákovi aplikovat do alkoholu jed. Nejde postavit celníka ke každé láhvi, stejně jako nejde postavit policistu ke každému autu, aby zjistil, že řidič není opilý. Odmítám, že by to bylo selhání státu. Je to kriminální čin."
14:05 - Od úterního večera má Praha nového hospitalizovaného na otravu metanolem, uvedla Česká televize.
Dva otrávené po českém alkoholu má i Polsko. V nemocnicích na jihu Polska leží dva lidé, kteří si podle hygieniků koupili alkohol původem z Česka. Ve středu o tom informovala polská tisková agentura PAP.
14:00 - Jedním z obviněných v kauze metanol na jižní Moravě je 33letý muž. Nabízel přes internet a prostřednictvím vývěsek v obchodních domech v Uherském Brodě moravskou "jemnou" slivovici. Otrávil se jí 38letý muž, který je nyní ve vážném stavu hospitalizován v Boskovicích. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Petra Vedrová.
13:50 - Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek se opřel do ministra Kalouska: "Ministr financí Miroslav Kalousek dělá, jako že se ho celá aféra netýká, že to není jeho problém. Je to jeho problém, on je odpovědný za celní správu, za to, že stáhl celníky z lihovarů, že se už nic nekontroluje. Chová se jako obsluha Černobylu, která vypíná jedno kontrolní tlačítko za druhým. Dopustil vznik obrovského černého trhu s pančovaným alkoholem, má na svědomí všechny ty daňové úniky z alkoholu."
"23 mrtvých je už docela hodně, měl by uvažovat o rezignaci," dodal Mládek.
13:40 - S otravou metylalkoholem skončilo v nemocnicích od úterního do středečního rána dalších pět lidí, aktuálně je tak hospitalizováno 34 těchto pacientů a řada z nich je v kritickém stavu. Ve středu dopoledne to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Poslední případy intoxikace metanolem jsou z Jilemnice a z Prahy. Počet obětí se nezměnil, zůstává jich 23.
13:20 - Premiér Petr Nečas vysvětlil postup, jak ohlídat bezpečnost alkoholu: "Každá šarže musí mít vypracován protokol z akreditované laboratoře - tzv. rodný list, kde by byla potvrzena každá distribuce až ke konečnému spotřebiteli. Bylo by možné identifikovat nejen výrobce lihoviny, ale i šarži lihu a celou cestu distribučním řetězcem. Akreditované alkoholické nápoje budou opatřeny novými kolky."
13:10 - Mimořádný brífink premiéra Petra Nečase: "Prohibice byl nutný a nezbytný krok v rámci ochrany zdraví našich obyvatel. Prohibice nicméně vede k poškození těch slušných a poctivých výrobců a prodejců lihovin, kteří podnikají poctivě a platí daně. Poškozuje to i slušná pohostinství. Trh s lihovinami v ČR musí být obnoven co nejdříve. "
12:50 - Prezident Václav Klaus označil prohibici za nerozumné silácké řešení problémů se šířením závadného alkoholu. Z plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle něj bude těžké vykročit. Stát selhal v kontrole trhu s lihovinami, řekl novinářům při návštěvě Itálie. Sérii otrav, při které zemřelo přes 20 lidí, má za velkou tragédii
Síť obchodů dm drogerie stáhla z regálů Francovku Alpu, která obsahuje vysoký podíl alkoholu. Další obchody k podobnému opatření zatím nepřistoupily.
"dm drogerie se rozhodla ke stažení Alpy, a to čistě z preventivních důvodů. Výrobek obsahuje vysoký podíl etanolu - 60 procent. Nejedná se o produkt vhodný ke konzumaci, a proto chceme snížit toto riziko," řekla mluvčí firmy Eva Vaněčková.
Další drogistické řetězce k podobnému kroku nepřistoupily. "Alpa se z drogerií Teta nestahuje, poněvadž i podle výkladu ministerstva zdravotnictví nejde o lihovinu. Zákaz se vztahuje jen na lihoviny (podle nařízení EU č. 110/2008 je lihovinou alkoholický nápoj) a konzumní líh a tuzemák," uvedl mediální zástupce drogerií Teta Michal Donath.
Podle mluvčího obchodního řetězce Tesco Jana W. Dvořáka Alpa zůstává v regálech, její prodeje se v posledních dnech nezměnily.
11:30 - První potvrzený případ otravy metylalkoholem má Liberecký kraj. Třiatřicetiletého muže udržují v umělém spánku lékaři v jilemnické nemocnici. Jeho stav je stabilizovaný, ale vážný. Ve středu o tom informovala mluvčí policie Vlasta Suchánková.
Muže v nemocnici přijali v úterý ve 21:00. "Ve středu ráno nemocnice potvrdila, že jde skutečně o otravu metylalkoholem," řekla Suchánková.
Podle policistky se muž zřejmě otrávil po vypití několika skleniček tuzemáku. "Zakoupil ho zhruba před měsícem v kamenném obchodě, v jedné z jilemnických večerek," dodala policistka. Muž celou lahev nevypil, expertizu zajistí celníci.
11:25 - Metanol má na Zlínsku již třetí oběť. Pitva potvrdila u sedmdesátileté ženy ze Zlína úmrtí způsobené otravou, řekla ve středu mluvčí policie Jana Macalíková. Mluvčí policejního prezidia potvrdila, že zmíněná žena se stala 23. obětí otrav závadným alkoholem v zemi. Policie navíc zkoumá příčinu úmrtí dalšího muže na Zlínsku, jehož ve středu ráno našli lidé v jeho bytě mrtvého.
11:15 - Němečtí celníci a úřady pro kontrolu bezpečnosti potravin jsou kvůli vlně otrav jedovatým alkoholem v Česku ostražití. Týká se to hlavně Bavorska a Saska, které sousedí s Českou republikou. Žádné závadné lihoviny z ČR ale zatím v Německu neobjevili.
Kromě spolkových a zemských orgánů před nimi už varovalo i německé ministerstvo zahraničí. Turistům radí, aby v Česku nekupovali ani nepili žádný podezřelý alkohol.
"Zatím nemáme důkazy, že by tím bylo Německo postiženo," uvedl mluvčí Spolkového úřadu pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin. Jeho pondělní celoněmecké varování před škodlivým alkoholem z Česka mělo podle mluvčího hlavně za cíl zvýšit pozornost vůči tomuto problému. Úřad považuje za téměř vyloučené, že by se nebezpečné lihoviny dostaly do Německa legální cestou.
11:10 - Rusko se zatím nechystá zakázat dovoz tvrdého alkoholu z Česka. Uvedl to ve středu hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko, který řídí agenturu dohlížející na situaci na trhu Rospotrebnadzor.
"Zatím se neplánuje zavést zákaz na dovoz alkoholu z Česka a Polska, ale okamžitě to uděláme, jestli se situace změní," řekl Oniščenko agentuře ITAR-TASS. Ruské úřady se zatím omezují na pečlivé sledování situace s dovozem a s obchodováním s českými i polskými lihovinami silnějšími než 20 stupňů.
Podle Oniščenka se do Ruska dováží spíše polský než český alkohol, ale i tak jde o objem "dostatečný, abychom si jej všímali", jakkoli Rusko má více než dost vlastních lihovin.
Podle českých expertů se do Ruska dovážejí jen becherovka a fernet, lacinější lihoviny nikoliv. Celkově nejde o žádné velké objemy, citelnější by v případě zákazu byla škoda na pověsti.
11:05 - Celníci ve městě Kielce v jihovýchodní části Polska objevili alkohol ve stejných baleních, v jakých se v České republice prodávaly lihoviny obsahující jedovatý metylalkohol. Celkem ho bylo skoro dvě stě lahví. Informovala o tom ve středu polská agentura PAP.
"Šlo pravděpodobně o metanol. Nasvědčuje tomu to, že lihoviny byly ve stejných baleních, jako jsou ta, která ve varovných upozorněních ukazovala česká policie," citovala agentura PAP mluvčí kieleckých celníků Joannu Kempovou. Rozbory zabaveného alkoholu podle ní potrvají několik dnů.
Na přelomu srpna a září v Kielcích po vypití alkoholu neznámého původu zemřeli dva lidé a jeden má kvůli tomu trvalé zdravotní následky.
V souvislosti se sérií otrav metylalkoholem v Česku Polsko v neděli zavedlo zákaz prodeje českých alkoholických nápojů s výjimkou piva a vína.
10:55 - Zlínská nemocnice propustila první dvě pacientky, které tam ležely po otravě metanolem, sdělila ve středu mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Ženy nemají žádné zdravotní následky. V nemocnici zůstává deset lidí po otravě závadným alkoholem, jejich stav se však postupně lepší.
Třiašedesátiletou a o rok mladší ženu nemocnice propustila v úterý odpoledne. Pacientky v nemocnici ležely od 11. září. "Podle lékařů jsou zcela bez následků, absolvovaly také oční vyšetření," uvedla Havlíková.
10:45 - Kriminalisté se zabývají trestním oznámením na zdravotníky nemocnice v Kyjově, a to kvůli úternímu úmrtí 29letého muže na otravu metanolem. Policie nyní prověří, zda lékaři při péči o něj nepochybili. Sdělil to ve středu mluvčí policie Petr Zámečník. Trestní oznámení podal bratr zemřelého. Vedení nemocnice jakékoli pochybení při léčbě odmítá.
"Podání oznámení nás překvapilo hodně, protože jsme se k pacientovi i jeho rodině chovali nadstandardně. Chápeme, že je pro rodinu těžké se smířit s jeho odchodem, na druhé straně jsou naše možnosti omezené," řekl ve středu ředitel nemocnice Petr Svoboda.
Jak dlouho policejní vyšetřování potrvá, si Zámečník netroufl odhadnout. Kriminalisté si už k případu vyžádali v nemocnici zdravotní dokumentaci mrtvého i s komentářem lékařů.
10:20 - Lihoviny zabavené v Moravských Budějovicích neobsahují jedovatý metylalkohol. Ukázaly to rozbory odebraných vzorků. V jedné provozovně ve městě celníci koncem minulého týdne zabavili skoro 2000 litrů alkoholu, který byl v lahvích označených kradenými nebo padělanými kolky. Prodejce bude stíhán kvůli krácení spotřební daně.
"Všechny rozbory mají negativní výsledek,"oznámila ve středu krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Lahve s různými druhy lihovin byly podle nepotvrzených informací zabaveny v jednom bufetu. Policie v pondělí uvedla, že se tam našly také etikety značek AB style a Likérky Drak, které se na jiných místech v Česku objevily na nebezpečném alkoholu.
Jen únik na spotřební dani byl předběžně spočítán na 205 000 korun, uvedla mluvčí Celního ředitelství Brno Lada Temňáková. Zabavený alkohol bude zřejmě zlikvidován.
9:53 - Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče se má nové značení týkat alkoholu "po metanolové aféře". Zákazníci by měli díky němu poznat, že je lahev nezávadná. "K takovému novému přeznačení by mohlo dojít v řádu asi 20 dnů s ohledem na všechny technologické lhůty," uvedl náměstek. Doba zahrnuje podle něj vydání vyhlášky, natištění kolků v tiskárně cenin, jejich dodání výrobcům a dovozcům, přeznačení i naskladnění zboží.
9:44 - Metanolová aféra se přesune i na evropskou půdu. Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu se bude zabývat situací kolem otrav metanolem v Česku.
9:30 - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předloží ve středu vládě návrh nových kolků, které mají umožnit prodej tvrdého alkoholu v Česku. Značení by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Přeznačení by mohlo trvat "asi 20 dnů". Poslancům sněmovního zdravotního výboru to dnes řekl Kalouskův náměstek Ladislav Minčič. S popisem přesného postupu půjde na jednání kabinetu i ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).
9:20 - V případu série otrav metylalkoholem moravskoslezští policisté zadrželi dalšího podezřelého. Muž byl obviněn ve středu. V kraji je stíháno už 15 lidí, u osmi z nich soud rozhodl, že budou umístěni do vazby. Mezi obviněnými je jedna žena. Ve středu to uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. V celé republice policie obvinila dosud 25 lidí.
9:05- Ve středu před polednem opět proběhne porada meziresortní operativní skupiny k problematice metanolu, tzv. krizového štábu. Vláda by měla mj. jednat o případném zmírnění částečné prohibice. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně se však tiskový brífink ministerstva zdravotnictví k závěrům vyplývajícím z meziresortní operativní porady tentokrát konat nebude.