Klaus: Brexit je ekonomická neudálost. Británie zachraňuje Evropu od monstra. Dopad na ČR? Nula

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2016 10:58
Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause Brexit nebude mít na českou ekonomiku žádný vliv. "Nula, nula, nula... nestane se nic," vyjádřil se. Zároveň si myslí, že Británie odchodem zachraňuje Evropu od bruselské elity. Celou situaci ohledně Brexitu podle něj lze přirovnal k rozpadu Československa, kdy se podle něj druhý den také nestalo vůbec nic, i když se zrušila měna. Odchod Británie z EU označil za neudálost.
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: ČTK

Praha - Výsledek britského referenda není žádná katastrofa, je to naopak ohromná příležitost, inspirace a nesmírně potřebný impuls. Ve společném prohlášení to sdělili bývalý prezident Václav Klaus a jeho spolupracovník Jiří Weigl. Brexit je podle nich důkazem, že dosavadní cestou nelze pokračovat. Klaus již předtím v Českém rozhlase řekl, že díky rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii se změní myšlení milionů Evropanů. V Evropě podle něj mohou posílit radikálně demokratické strany a mlčící většina se může vzchopit.

Británie se podle Klause a Weigla již potřetí rozhodla postavit megalomanským plánům na vytvoření celoevropského impéria. Uvedli, že první dva případy byly v éře Napoleona a Adolfa Hitlera. V Českém rozhlase označili bruselskou "elitu" za monstrum, od kterého Evropu Britové zachraňují.

"Výsledek britského referenda není žádnou katastrofou. Je naopak ohromnou příležitostí. Je inspirací. Je nesmírně potřebným impulsem. Je důkazem, že dosavadní cestou nelze pokračovat," uvedli. Kladou si otázku, zda lidé v Evropě "konečně pochopí", že by měla skončit "umělá centralizace, regulace a byrokratizace".

Zároveň poznamenali, že Británie Evropu neopouští. "Dává nám tolik potřebný signál a impuls ke změně i u nás. Ať je včerejší britské referendum začátkem," přejí si Klaus a Weigl.

Rozhodnutí Britů nebude mít okamžitý dopad. "Nebude to mít dopad zítra, pozítří, popozítří. Já doufám, že lidé v jednotlivých zemích začnou reagovat," uvedl. Podle něj radikálně pravicové strany neposílí. "Posílit mohou radikálně demokratické strany, demokratičtí lidé zaskočení dnešním vývojem EU. Ta mlčící většina se může pochlapit a vzchopit a něco začít dělat," dodal Klaus.

Bývalý prezident byl dotázán i na ekonomický důsledek odchodu Británie na Česko. Ten podle něj bude nulový. "Nula, nula, nula ... na 59. desetinném místě nula, nestane se vůbec nic," míní. Situaci přirovnal k rozpadu Československa, kdy se podle něj druhý den také nestalo vůbec nic, i když se zrušila měna. Označil to za neudálost.

Je to europohřeb, přesto se usmíváme a máme radost

Velká Británie není odpadlík, ale reformátor Evropy, myslí si opoziční Úsvit - Národní koalice. "Odchod Británie z Evropské unie je malým krůčkem pro Británii, ale velkým krokem pro celou Evropu," uvedl v tiskové zprávě předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. Česko podle něho musí Británii následovat a vypsat všelidové hlasování taky.

Brexit uvítala i Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Podle Tomia Okamury je Brexit "důkazem obrovské demokratické tradice Velké Británie, je důkazem hrdosti, nezávislosti a svobodné vůle britských občanů". Svobodní ocenili britské hlasování jako kultivované vyjádření vůle občanů. Brzy se podle nich ukáže, že země mimo Unii nestrádá. "Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU," uvedl europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

Předseda DSSS Tomáš Vandas označil dnešní den za "europohřeb". "Přesto se usmíváme a prožíváme pocity radosti," dodal. Zdůraznil, že jeho strana také prosazuje odchod z Unie a návrat všech pravomocí z Bruselu do ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy