Kladno uspoří miliony. Stačilo vyměnit žárovky na ulici

Pavel Baroch
30. 8. 2008 13:45
Česko může na osvětlení ušetřit miliony tun emisí
Foto: Ludvík Hradilek

Kladno - Na jedné z hlavních tříd Kladna už v noci nesvítí obyčejné žárovky, ale 138 nových úsporných svítidel. Výměna osvětlení sice stála radnici půl milionu, ale investice se na úsporách za elektřinu vrátí za tři roky a pár měsíců. Za 15 let město na účtech za proud ušetří minimálně tři miliony korun.

Kladno je jedním z třiceti měst, úřadů a dalších českých institucí, které se zapojily do evropského programu GreenLight, jehož cílem je jednoduchými opatřeními snižovat spotřebu elektřiny na osvětlení kanceláří či veřejných prostranství. Méně proudu přitom neznamená jen menší účty za elektřinu, ale rovněž méně emisí oxidu uhličitého a dalších škodlivin.

Podle Juraje Krivošíka ze společnosti Seven, která má evropský program v Česku na starosti, může republika ušetřit ročně více než tisíc tun skleníkových plynů.

Foto: Ludvík Hradilek

"Kdyby každá domácnost vyměnila jednu stowattovou žárovku za úspornou, přineslo by to v úsporách oxidu uhličitého stejný efekt, jako kdyby po celý rok zůstalo v garáži 360 tisíc aut," řekl Krivošík.

Úspory za pár korun

Úřady a firmy nemusí na úspory za osvětlení vynakládat žádné horentní sumy a nákladně přestavovat své prostory. Navíc vložená investice se poměrně rychle vrátí, maximálně do pár let.

"Jsou to náklady, které si často nevyžadují žádnou zásadní rekonstrukci budovy," upozornil Krivošík. Dodal, že díky úspornějšímu osvětlení je možné ušetřit třicet až padesát procent energie.

Češi v GreenLight

  • Do evropského programu se v Česku zatím přihlásilo na třicet firem, úřadů a dalších institucí.
  • Patří mezi ně například Kladno, Zlín, Jihočeský kraj, IKEA či Ministerstvo životního prostředí
  • V Evropské unii už má program na 470 partnerů, patří mezi ně například Tesco, ING, Vodafone nebo McDonald's

Například společnost Johnson&Johnson, která se do evropského projektu zapojila jako první, vypracovala studii na modernizaci osvětlení na 75 procent ze 410 tisíc metrů čtverečních celkové pracovní plochy. V současnosti už firma zmodernizovala osvětlení na 62 tisících metrech.

Uspořené emise

Firma díky tomu v modernizovaných prostorách ušetřila 40 procent elektřiny, což představuje roční úsporu 62 tisíc eur, plus stovky tun oxidu uhličitého, které by jinak vylétly při spalování uhlí v elektrárnách do ovzduší.

Pražská energetika, první česká energetická firma zapojená do programu GreenLight, zatím modernizovala pět svých budov, čímž ušetří přibližně třetinu elektřiny a zhruba 1,2 tisíc tun oxidu uhličitého za rok.

Po úsporách volá Bursík i ekologická hnutí

Po důslednějších úsporách elektřiny i ostatních energií volá ministr životního prostředí Martin Bursík.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo životního prostředí u společnosti Enviros, může Česko do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů až o polovinu. A to za přijatelných nákladů. Každá ušetřená tuna oxidu uhličitého a dalších plynů by stála necelé dva tisíce korun.

Dokument poslouží k přípravě konkrétních návrhů na omezování emisí skleníkových plynů, ale i plánů, jak se s předpokládanými dopady klimatických změn v Česku lépe vyrovnat.

"Do letošního podzimu předložíme vládě novou klimatickou politiku České republiky," oznámil Bursík. Připomněl, že Česko by dokonce mohlo do dvanácti let omezit své skleníkové plyny dokonce až o 70 procent, ovšem náklady by byly vyšší.

Větší úspory v průmyslu i úřadech a domácnostech prosazují i ekologické organizace. "Český průmysl může už se současnými technologiemi rozumně vylepšit energetickou efektivnost o 23 procent - tedy o ekvivalent dvou jaderných elektráren v Dukovanech nebo trojnásobku každoroční těžby uhlí za takzvanými územními limity těžby," uvedly se společné zprávě Greenpeace, Hnutí Duha a Calla.

Sdružení vycházela z výsledků studie, kterou si objednaly u renomovaných společností CityPlan a EkoWatt - Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie. Průmysl nyní pohltí zhruba 40 procent české spotřeby energie - uhlí, ropy, uranu či plynu.

 

Právě se děje

Další zprávy