Ekologická studie: Pěstování biopaliv se nevyplatí

Pavel Baroch
9. 8. 2008 16:25
Plodiny pro elektrárny a teplárny jsou 13x výhodnější
I zde se pěstuje palivo pro auta
I zde se pěstuje palivo pro auta | Foto: Evropská komise

Praha - Místo biopaliv do benzínu a nafty se podle analýzy ekologického Hnutí Duha mnohem více vyplatí pěstování energetických plodin pro elektrárny a teplárny.

Aby Česko splnilo návrh Bruselu a nahradilo desetinu pohonných hmot biopalivy, potřebovalo by 787 tisíc hektarů řepky a pšenice. Díky úspoře benzínu a nafty by pak emise oxidu uhličitého klesly o 386 tisíc tun.

Pokud by ovšem na stejné rozloze pěstovali zemědělci energetické plodiny pro spalování v elektrárnách a teplárnách, získali by každoročně palivo potřebné k výrobě takového množství elektřiny, kterou spotřebuje polovina českých domácností.

Emise oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu, by zároveň klesly o 4,9 milionů tun - takřka třináctinásobně více než při využívání stejné půdy pro pěstování biopaliv do aut.

Foto: Ondřej Besperát

"Pokud stejnou plochu - nebo dokonce jenom její část - použijeme na pěstování energetických plodin, dostaneme mnohokrát lepší výsledek," konstatoval Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Jak nezdražit potraviny

Biopaliva přitom mohou za výrazný nárůst světových cen potravin.

Rozvinuté země podporují produkci biopaliv, aby omezily svou závislost na dovážené ropě a snížily vypouštění skleníkových plynů. A pro výrobce jsou biopaliva výhodnější. "Poptávka bohatých zemí po biopalivech pro dopravu působí potravinovou inflaci," konstatoval před časem Rob Bailey, poradce společnosti Oxfam.

Pro pěstování energetických plodin k výrobě tepla a elektřiny se přitom podle Hnutí Duha používá speciálních odrůd, které nekonkurují na trhu s potravinami.

I pro přírodu je pěstování energetických plodin pro elektrárny a teplárny mnohem šetrnější. Nepoužívá se totiž tolik pesticidů a průmyslových hnojiv.

Foto: Ondřej Besperát

Vzkaz Bruselu: Vyškrtněte 10 procent

Podle Hnutí Duha by proto Evropská komise měla vyškrtnout pevný závazek pro všechny členské země, aby do roku 2020 nahradily deset procent pohonných hmot biopalivy.

"Právě kvůli nízkému efektu byly ekologické organizace vůči agropalivům do aut vždy hodně skeptické. Bionafta či etanol sníží exhalace skleníkových plynů a spotřeby ropy, ale jenom velmi málo," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Organizace tvrdí, že mnohem větší podpora by se měla věnovat pěstování energetických plodin. V Česku například stále chybí zákon o podpoře obnovitelných zdrojů tepla. "Zákonodárci by měli namísto agropaliv do aut spíše podpořit nový zákon o zeleném vytápění," dodal Kotecký.

 

Právě se děje

Další zprávy