Zelená elektřina rekordně propadla. Bylo málo vody

Pavel Baroch
22. 7. 2008 7:38
Ukazují to předběžná čísla za loňský rok
Vrané nad Vltavou Elektrárna (přehrada).
Vrané nad Vltavou Elektrárna (přehrada). | Foto: Martin Rom

Praha - Ačkoli Česko zažívá nebývalý rozmach větrných elektráren a dalších obnovitelných zdrojů energie, loni se výroba zelené elektřiny poprvé po letech propadla.

Může za to extrémní sucho, kvůli němuž byl zejména ve vltavské kaskádě nedostatek vody. A právě velké vodní elektrárny zatím v Česku hrají klíčovou roli.

Předběžné údaje ministerstva průmyslu ukazují, že vloni se výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů podílela na hrubé domácí spotřebě ze 4,7 procenta, což je o dvě desetiny procenta méně než v roce 2006.

Minimálně po pěti letech to bylo poprvé, co se výroba zeleného proudu takto propadla. Až do loňska obnovitelné elektřiny každoročně přibývalo.

Česko nesplní evropský závazek

Při vstupu do Evropské unie se Česko zavázalo, že do roku 2010 bude vyrábět v elektrárnách na biomasu, malých vodních elektrárnách a dalších obnovitelných zdrojích osm procent zeleného proudu.

Loňská čísla potvrzují starší předpoklad, že Praha svůj ekologický slib Bruselu nesplní. 

"Při znalosti současného stavu by bylo přehnaně optimistické tvrdit, že se cíl podaří splnit," konstatuje se v dřívější zprávě pro vládu, v níž se průběžně hodnotilo, jak Česko plní své cíle trvale udržitelného rozvoje.

Slunce vyskočilo o 300 procent

Ve všech vodních elektrárnách se loni vyrobilo bezmála 2,1 tisíce gigawatthodin elektřiny, což bylo takřka o pětinu méně než v roce 2006.

Celkovému propadu zeleného proudu nezabránily ani rekordní nárůsty v jiných typech obnovitelných zdrojů. Ve větrných elektrárnách se vyrobilo o 153 procent proudu více a ve fotovoltaických systémech dokonce o 300 procent více než předloni.

Jenže: Z větrných a slunečních elektráren šlo vloni do sítě jen asi 127 gigawathodin, tedy přibližně o 16krát méně než z vodních elektráren.

Pokles vody přišel dříve

Loňský nedostatek vody pro velké elektrárny na Vltavě není nic mimořádného. Podle expertů z ministerstva průmyslu se taková situace za posledních čtyřicet let opakovala už několikrát.

Jenže zatímco dříve poklesla hladina v průměru jednou za sedm let, teď přišel tento stav výrazně dříve. Naposledy byl podle ministerstva průmyslu nedostatek vody v roce 2003.

Klimatologové už delší dobu upozorňují na to, že kvůli globálnímu oteplování můžeme očekávat častější výskyt extrémních jevů, mezi něž patří i častější přívalové deště, povodně či naopak delší období sucha.

Malá vodní elektrárna Vydra
Malá vodní elektrárna Vydra | Foto: ČEZ

Letos zelené elektřiny přibývá

Podle průběžných údajů z letošního roku se nepříznivá situace ve výrobě ekologické elektřiny už nebude opakovat. Vody v řekách je dostatek.

"Trend bude určitě rostoucí," řekl Aktuálně.cz Daniel Rosecký z ministerstva průmyslu. Letos poprvé by se podle Roseckého mohl podíl elektřiny vyrobené v obnovitelných zdrojích přehoupnout přes pětiprocentní hranici.

Například společnost ČEZ oznámila, že za první pololetí letošního roku vyrobily její malé vodní elektrárny o 27 procent více proudu než vloni. "Vyrobily takové množství elektřiny, které pokryje celoroční spotřebu 41 tisíc domácností," řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

 

Právě se děje

Další zprávy