Kdo získá zakázku za 115 miliard? Nejistota se zvětšuje

Pavel Baroch
13. 5. 2009 14:57
Stát vybírá firmu na sanaci starých ekologických škod
Foto: MŽP

Praha - Jeden z hlavních úkolů přechodné vlády Jana Fischera - historicky největší veřejná zakázka na odstranění starých ekologických škod - se komplikuje. Okolnosti soutěže, která může přesáhnout sto miliard korun, začal prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Vedeme v této věci správní řízení. Více v tuto chvíli nelze sdělit," řekl Aktuálně.cz mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Na Úřad pro hospodářskou soutěž podala podnět česká pobočka protikorupční organizace Transparency International, která na rizika rozsáhlého projektu na vyčištění stovek míst kontaminované půdy či podzemní vody od počátku upozorňuje.

Antimonopolní úřad nesdělil, jestli rekordní zakázku začal zkoumat na základě tohoto podnětu, nebo z jiného důvodu.

"Důležité je, že se úřad zakázkou zabývá. Může najít i jiné porušení zákona, než na které jsme podle našeho hodnocení narazili my," řekl Aktuálně.cz David Ondráčka, ředitel pražské kanceláře Transparency International.

Šetření ekologických miliard potrvá dlouho

Do finále veřejné soutěže postoupily tři společnostii: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Do srpna mají předložit své finanční nabídky, podle nichž ministerstvo financí určí vítěze a předloží výsledky vládě.

Jestli do té doby skončí prověřování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, není v tuto chvíli jasné. Podle mluvčího Chalupy se může práce kontrolorů protáhnout, protože jde o složitý případ.

Foto: Ondřej Besperát

Jak porovnat ekologické miliardy

Organizace míní, že soutěž odporuje zákonu o veřejných zakázkách, protože je příliš obecná. Zákon vyžaduje jasné vymezení.

Návrh smlouvy s vítězem veřejné soutěže podle Transparency International jednoznačně potvrzuje, že u starých ekologických zátěží není možné předem přesně stanovit jejich rozsah.

S tím souvisí i to, jak bude ministerstvo financí nabídky firem v soutěži vyhodnocovat. A právě peníze mají být při výběru vítězné firmy klíčovým kritériem.

"Když není jednoznačně vymezen předmět zakázky, není zřetelné, podle čeho bude zadavatel rozhodovat. Nabídky nebudou porovnatelné," řekl Aktuálně.cz Ondráčka z Transparency International.

ODLIV
ODLIV | Foto: Ondřej Besperát

Organizace od počátku prosazovala, aby vláda zůstala u starého modelu, kdy se výběrové řízení vyhlašuje na jednotlivá znečištěná území, a nikoli na všechny oblasti najednou. To podle sdružení umožňuje i předložení podrobnějších podkladů.

Ať nerozhoduje přechodná vláda

Podle Transparency International by bylo nejlepší, kdyby se soutěž úplně zrušila.

"Tuto největší veřejnou zakázku v české historii sledujeme už více než rok a jsme stále přesvědčeni, že jde o naprosto špatný záměr. Nejlepším řešením by bylo přípravu úplně zastavit. Rozhodně by o ní neměla rozhodovat přechodná úřednická vláda bez politické odpovědnosti," tvrdí Ondráčka.

Také Martin Bursík, který před pár dny předal vedení ministerstva životního prostředí "přechodnému" nástupci, se domnívá, že by o megaekologické zakázce měla rozhodovat až nová vláda po volbách.

Foto: Aktuálně.cz

Soutěž nemůžeme zrušit

Ministerstvo financí však tvrdí, že v této fázi není možné veřejnou soutěž na odstranění starých ekologických škod zastavit.

"Výběrové řízení stále běží, ministerstvo financí ani vláda ho podle zákona nemůže ukončit v jeho průběhu," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Ivan Fuksa, který má zakázku na starosti.

Ani ministerstvo financí ovšem nevylučuje, že konečný výběr vítězné firmy zůstane až na novou vládu po volbách. Například proto, že se ukončení zakázky protáhne kvůli odvolání neúspěšných firem.

Další možností je, že přechodný kabinet neodsouhlasí smlouvu s vítěznou firmou, protože se mu například nebude zamlouvat cena zakázky.

 

Právě se děje

Další zprávy