Kdo získá zakázku za 115 miliard? Nejistota se zvětšuje

Pavel Baroch
13. 5. 2009 14:57
Stát vybírá firmu na sanaci starých ekologických škod
Foto: MŽP

Praha - Jeden z hlavních úkolů přechodné vlády Jana Fischera - historicky největší veřejná zakázka na odstranění starých ekologických škod - se komplikuje. Okolnosti soutěže, která může přesáhnout sto miliard korun, začal prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Vedeme v této věci správní řízení. Více v tuto chvíli nelze sdělit," řekl Aktuálně.cz mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Na Úřad pro hospodářskou soutěž podala podnět česká pobočka protikorupční organizace Transparency International, která na rizika rozsáhlého projektu na vyčištění stovek míst kontaminované půdy či podzemní vody od počátku upozorňuje.

Antimonopolní úřad nesdělil, jestli rekordní zakázku začal zkoumat na základě tohoto podnětu, nebo z jiného důvodu.

"Důležité je, že se úřad zakázkou zabývá. Může najít i jiné porušení zákona, než na které jsme podle našeho hodnocení narazili my," řekl Aktuálně.cz David Ondráčka, ředitel pražské kanceláře Transparency International.

Šetření ekologických miliard potrvá dlouho

Do finále veřejné soutěže postoupily tři společnostii: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Do srpna mají předložit své finanční nabídky, podle nichž ministerstvo financí určí vítěze a předloží výsledky vládě.

Jestli do té doby skončí prověřování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, není v tuto chvíli jasné. Podle mluvčího Chalupy se může práce kontrolorů protáhnout, protože jde o složitý případ.

Foto: Ondřej Besperát

Jak porovnat ekologické miliardy

Organizace míní, že soutěž odporuje zákonu o veřejných zakázkách, protože je příliš obecná. Zákon vyžaduje jasné vymezení.

Návrh smlouvy s vítězem veřejné soutěže podle Transparency International jednoznačně potvrzuje, že u starých ekologických zátěží není možné předem přesně stanovit jejich rozsah.

S tím souvisí i to, jak bude ministerstvo financí nabídky firem v soutěži vyhodnocovat. A právě peníze mají být při výběru vítězné firmy klíčovým kritériem.

"Když není jednoznačně vymezen předmět zakázky, není zřetelné, podle čeho bude zadavatel rozhodovat. Nabídky nebudou porovnatelné," řekl Aktuálně.cz Ondráčka z Transparency International.

ODLIV
ODLIV | Foto: Ondřej Besperát

Organizace od počátku prosazovala, aby vláda zůstala u starého modelu, kdy se výběrové řízení vyhlašuje na jednotlivá znečištěná území, a nikoli na všechny oblasti najednou. To podle sdružení umožňuje i předložení podrobnějších podkladů.

Ať nerozhoduje přechodná vláda

Podle Transparency International by bylo nejlepší, kdyby se soutěž úplně zrušila.

"Tuto největší veřejnou zakázku v české historii sledujeme už více než rok a jsme stále přesvědčeni, že jde o naprosto špatný záměr. Nejlepším řešením by bylo přípravu úplně zastavit. Rozhodně by o ní neměla rozhodovat přechodná úřednická vláda bez politické odpovědnosti," tvrdí Ondráčka.

Také Martin Bursík, který před pár dny předal vedení ministerstva životního prostředí "přechodnému" nástupci, se domnívá, že by o megaekologické zakázce měla rozhodovat až nová vláda po volbách.

Foto: Aktuálně.cz

Soutěž nemůžeme zrušit

Ministerstvo financí však tvrdí, že v této fázi není možné veřejnou soutěž na odstranění starých ekologických škod zastavit.

"Výběrové řízení stále běží, ministerstvo financí ani vláda ho podle zákona nemůže ukončit v jeho průběhu," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Ivan Fuksa, který má zakázku na starosti.

Ani ministerstvo financí ovšem nevylučuje, že konečný výběr vítězné firmy zůstane až na novou vládu po volbách. Například proto, že se ukončení zakázky protáhne kvůli odvolání neúspěšných firem.

Další možností je, že přechodný kabinet neodsouhlasí smlouvu s vítěznou firmou, protože se mu například nebude zamlouvat cena zakázky.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy