Obžalováni za úplatky. Teď mají šanci na státní zakázku

Pavel Baroch
12. 5. 2009 6:30
Stát vybírá, kdo za 115 miliard odstraní staré znečištění
Foto: MŽP

Praha - Dva vrcholní představitelé společnosti Geosan Group stanuli před soudem, protože podle obžaloby získávali veřejné zakázky pomocí statisícových úplatků.

Stejnou firmu nyní ministerstvo financí vybralo do finálového kola stamiliardové soutěže na odstraňování starých ekologických škod na stovkách míst po celé republice.

Ministerstvo ovšem v minulosti firmy nevidí žádný problém. Soud totiž oba manažery z Geosanu letos v březnu osvobodil. Podle soudkyně se neprokázalo, že by někdo z obžalovaných skutečně ovlivňoval výběrová řízení na velké stavební zakázky.

"Pokud soud rozhodne, že žalovaný je nevinen, nemůže to mít negativní vliv na výsledek výběrového řízení," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Všichni zájemci o zakázku mají čistý rejstřík

V Geosanu stále působí jeden z obžalovaných manažerů Luděk Kostka, který je předsedou představenstva a zároveň generálním ředitelem společnosti.

Podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy ovšem museli všichni zájemci o rekordní státní zakázku, která může dosáhnout výše až 115 miliard korun, museli předložit aktuální výpis z rejstříku trestů.

"Z nich vyplývalo, že splnili podmínky bezúhonnosti stanovené zákonem," konstatoval Fuksa.

Ze tří firem mají zkušenosti jen dvě

Kromě Geosanu postoupily do finálového kola ještě společnosti Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Zatímco první dvě firmy mají s odstraňováním starých ekologických škod - čištění zamořené podzemní vody či půdy, likvidaci nebezpečných skládek - dlouholeté zkušenosti.

Společnost Environmental services byla založena teprve loni v létě a podle internetového výpisu z obchodního rejstříku podniká s nemovitostmi. Ani to ovšem podle ministerstva financí není problém.

"Všechny společnosti, které postoupily do druhého kola, splnily stanovená kvalifikační kritéria. V případě, že tato společnost neměla zkušenost v některé oblasti, předložila smlouvy se subdodavateli, který je splňovat musel," řekl Aktuálně.cz náměstek Fuksa.

Foto: Ondřej Besperát

Společnost vznikla účelově

Majitel společnosti Environmental services, kterým je silná slovenská finanční skupina J&T, se netají tím, že tuto firmu založila jen proto, aby se mohla ucházet o rekordní ekologickou zakázku.

"Za tím nehledejte nic jiného, než účelově založenou společnost," řekl Aktuálně.cz mluvčí J&T Petr Málek.

Dodal, že hlavním odborným garantem je společnost SITA, s níž J&T na tomto projektu spolupracuje. SITA patří mezi nejvýznamnější firmy, které se v Česku zabývají nakládání s odpady.

Firmy, které nepostoupily do finále, se odvolaly

Firmy, které se nedostaly do finále obří zakázky, se podle Hospodářských novin proti tomuto rozhodnutí odvolaly. Mezi společnostmi, které nepostoupily, je například Dekonta, která má s odstraňováním ekologických škod také dlouholeté zkušenosti.

"O námitkách bychom měli rozhodnout do čtrnácti dnů," cituje deník Zuzanu Chocholovou z tiskového oddělení ministerstva financí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy