Vláda padla, obří zakázka za 115 miliard však pokračuje

Pavel Baroch
10. 5. 2009 14:27
Stát vybírá firmu na sanaci starých ekologických škod
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí pokračuje ve výběru firmy na rekordní stamiliardovou zakázku na odstranění starých ekologických škod, přestože nová, úřednická vláda Jana Fischera byla jmenovaná jen na přechodnou dobu do říjnových voleb.

"Chceme co nejrychleji a nejefektivněji vyřešit vleklý ekologický problém," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra financi Ivan Fuksa.

Dodal, že vítěznou firmu na sanaci starých ekologických škod, které na stovkách míst po celé republice vznikly před privatizací chemiček a dalších továren, by mohla potvrdit ještě Fischerova vláda.

"V současné době byla zájemcům zpřístupněna data o jednotlivých lokalitách, koncem srpna očekáváme předložení finálních nabídek," konstatoval Fuksa.

Jak vyčistit republiku

  • Stát se na počátku 90. let zaručil, že na své náklady vyčistí znečištěné podzemní vody, půdu nebo ekologicky odstraní nebezpečné skládky, které vznikly před privatizací podniků.
  • Jenže za 16 let byla vyčištěna jen asi třetina oblastí.
  • Aby se sanace urychlila, souhlasila Topolánkova vláda s návrhem ministerstva financí vypsat komplexní výběrové řízení na jednu firmu, která by měla likvidaci všech škod na starosti. Dosud se vypisovaly soutěže na jednotlivé zakázky.
  • Podle úředního odhadu by si sanace mohla vyžádat až 115 miliard korun.
  • Do finále super-zakázky postoupily před 14 dny tři firmy: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services (dříve Karob).

Bursík: Počkejme až po volbách

Spěch, s nímž chce ministerstvo financí vybrat firmu na ekologickou super-zakázku, se nelíbí exministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi.

"Vyvolalo by to podezření, že šlo o nějakou dohodu, že chtěl někdo využít určitého politického vakua, které teď vzniklo. Transparentní rozhodnutí může udělat až vláda, která vzejde z voleb," řekl Aktuálně.cz Bursík.

Dodal, že zdržení o několik měsíců v tuto chvíli už nehraje žádnou velkou roli.

Jaká vláda nakonec rozhodne?

Ani náměstek ministra financí Ivan Fuksa nepřipouští, že nakonec o přidělení ekologické zakázky rozhodne až vláda po volbách.

"Jsou možné obě varianty, tedy že rozhodne tato vláda, nebo až ta další," řekl Aktuálně.cz Fuksa. Jako důvod uvedl například to, že se poražené firmy odvolají a uzavření soutěže se protáhne až do doby, kdy nastoupí nová, politická vláda.

Fuksa zdůraznil, že soutěž není možné v tuto chvíli zastavit. "Výběrové řízení stále běží, ministerstvo financí ani vláda ho podle zákona nemůže ukončit v jeho průběhu," vysvětlil náměstek Fuksa.

Dodal, že finanční nabídky jednotlivých finálových zájemců posoudí hodnotící komise, kterou jmenuje vláda. Výsledek soutěže pak bude muset kabinet rovněž potvrdit.

"Vláda musí smlouvu s vítězem schválit, v opačném případě má ministerstvo financí povinnost výběrové řízení zrušit," řekl Aktuálně.cz náměstek Fuksa. Dodal, že kabinet má možnost se dohodě vyhnout v případě, když se mu nebude zamlouvat vítězná cena.

Janota si chce soutěž prověřit

O obří stamiliardovou zakázku se už začal zajímat i nový ministr financí Eduard Janota, který dosud na úřadě pracoval jako náměstek.

"Ten projekt běží, ale já jsem ho neřídil, takže považuji za velmi nutné a potřebné vysvětlit jeho parametry a výhody i jeho případné nevýhody. Teprve poté bude následovat rozhodnutí, co s tím bude dál," odpověděl bez bližších podrobností na dotaz Aktuálně.cz ministr Janota.

Jednoznačně se k otázce likvidace starých ekologických škod zatím nevyjádřil ani nový premiér Jan Fischer.

Hospodářské noviny napsaly, že na pokračování rekordní ekologické zakázky mají nejsilnější politické strany - ODS a ČSSD.

Bursík: Zveřejnit částku 115 miliard byla chyba

Exministr životního prostředí Martin Bursík soudí, že ministerstvo financí neudělalo dobře, když zveřejnilo částku 115 miliard na vyčištění všech ekologických škod.

"Byla to strategická chyba," řekl Aktuálně.cz Bursík. Dodal, že ekologické škody by se daly odstranit za méně než polovinu. Jenže zveřejněná suma šroubuje cenu nahoru. Ministerstvo financí jakékoli pochybení odmítlo.

"Částka 115 miliard není odhad nákladů, ale administrativně a historicky daná hranice, do které se v tuto chvíli stát zavázal škody hradit," řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob. "Toto číslo je dané historicky a nemá vypovídací hodnotu o skutečné výši škod. Skutečnou reálnou výši nákladů zjistíme až z podaných nabídek uchazečů."

FOTOGALERIE: Nová vláda nastupuje


 

Právě se děje

před 35 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy