Lékař se bojí o pověst, projektant spoléhá na kroužky. Kdo jsou kandidáti z posledních míst

Radek Dragoun Radek Dragoun
6. 10. 2016 10:40
Na posledních místech kandidátek krajského zastupitelstva často najdeme lidi, kteří o zvolení vlastně vůbec nestojí. Leckdy jen chtějí podpořit stranu, ke které mají blízko. Jiní naopak berou poslední místo jako výzvu, kterou není nemožné překonat. A existují dokonce i kandidáti, kteří si poslední místo vzali dobrovolně místo pozice ve vyšších patrech stranické soupisky. Jsou přesvědčeni, že by v konečném důsledku mohlo být pro volby výhodnější.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Zatímco pozornost je před nadcházejícími krajskými volbami upřena především na lídry stran, kampaň finišuje i pro lidi na opačné straně kandidátní listiny, tedy na úplně posledních místech. I ti mají šanci na zvolení, jelikož je voliči pomocí preferenčních hlasů mohou dostat na volitelnou pozici. Jindy ovšem strany na poslední místa záměrně napíšou osobnosti, které mají straně přivést hlasy, ale samy o zvolení nestojí.

Takovým příkladem je Vladislav Chvála v Libereckém kraji. Čtyřiašedesátiletý lékař kandiduje na posledním místě za Změnu za Liberecký kraj. A to přes to, že o zvolení nestojí. "Chtěl jsem být v kandidátce co nejdále, nechci být aktivní. Chci tímto podpořit kandidátku, ale nemůžu voličům slíbit, že bych šel do některých z funkcí – a to ani do zastupitelstva,“ přiznává Chvála s tím, že by vzhledem ke své práci nestihl svědomitě vykonávat post zastupitele.

Na kandidaturu kývl proto, že se mu líbí hnutí, za které kandiduje. "Chci, aby se dostali do zastupitelstva. Prostě si myslím, že tam patří, a budu považovat za dobré, pokud občané takto spontánně vzniklou stranu jako protiváhu zavedeným stranám podpoří," dodává. A právě jeho osobnost by Změně tolik kýžené hlasy mohla přinést. Navíc ho už ani politika neláká. Již dříve působil jako zastupitel v Liberci a vracet by se nechtěl. „Pověst politika je pro mé povolání devastující. Obdivuji všechny, kteří tam vydrží,“ odhaluje další důvody.

Díky komunismu tu máme rozvinutou prodejní síť. Zdravotnictví bylo limitované podmínkami, které tehdy byly, říká kandidát do Senátu Pavel Franěk.
21:52
Díky komunismu tu máme rozvinutou prodejní síť. Zdravotnictví bylo limitované podmínkami, které tehdy byly, říká kandidát do Senátu Pavel Franěk. | Video: Daniela Drtinová

Co kdyby zase kroužkovali?

Opačným případem je třeba Vítězslav Janský, který kandiduje za KDU-ČSL v Jihomoravském kraji. On by se do zastupitelstva rád dostal. Jenže v jihomoravských primárkách, které jeho strana pořádala a do kterých se přihlásil, se umístil až za 70. místem – tedy dokonce mimo pozici pro umístění na kandidátku. Někteří kandidáti však místo nakonec odmítli a jednašedesátiletý projektant a autorizovaný inženýr se dostal na poslední místo.

"Jsou to dva tři roky, kdy lidé úmyslně kroužkovali kandidáty na posledních místech,“ vidí naději Janský. Ke kroužkování posledních čtyř kandidátů vyzvala už před parlamentními volbami v roce 2010 iniciativa Defenestrace 2010 vedená chartistou Františkem Janouchem a spisovatelkou Lenkou Procházkovou. Usilovala tehdy o to, aby byli zvoleni kandidáti, kteří mají blíže k lidu. A například Janu Chvojkovi (ČSSD) tehdy přinesla poslanecký mandát z 19., tedy úplně posledního místa kandidátky. A Janský doufá, že by ho mohl potkat podobný osud.

Poslední = prestižní

To Roman Havelka z TOP 09 v posledním místě vidí určitou prestiž. Ve Středočeském kraji o toto místo navíc usiloval kromě něho ještě jiný kandidát. Nakonec se ho povedlo získat jemu, přestože mohl na kandidátce figurovat o mnoho výše.

"V každých volbách se najde více zájemců o toto místo,“ dodává. Domnívá se, že poslední místo může nabízet i nečekanou výhodu. "Nikdy jsem nestudoval každého kandidáta zvlášť. Podíval jsem se na prvních pět, deset kandidátů a pak na posledního. A podle toho jsem kroužkoval,“ popisuje Havelka, jak u voleb přemýšlí. A připouští, že podobně mohou uvažovat i jiní voliči.

Ze chvostu kandidátky se do zastupitelstva Zlínského kraje chce dostat i hradní kancléř Vratislav Mynář. "Ze 45. (posledního) místa kandidátky kandiduji, protože jsem předseda SPO Zlínského kraje a dostal jsem nominaci od našich členů," odpověděl na dotaz čtenáře v online rozhovoru na Aktuálně.cz.

Zatímco u kandidátů na posledních místech se se zvolením příliš nepočítá, být lídrem u regionálně oblíbené strany bývá často pokládáno za jistotu mandátu. Ale minulost již ukázala, že tomu tak vždy být nemusí. V roce 2010 třeba přišel o post lídra olomoucké kandidátky ODS Ivan Langer, když ho přeskočilo hned pět stranických kolegů a do Poslanecké sněmovny se tehdy nedostal.

 

Právě se děje

Další zprávy