Praha - Prominentní právník, jeden z Top 10 českých advokátů, uznávaný expert na trestní právo, advokát mocných.
To jsou tituly, kterými média do nedávna označovala Jiří Teryngela. Vlivného advokáta, který nyní poznává trestní právo v praxi z úhlu, který byl doteď vyhrazen jeho klientům - z cely vazební věznice.
Policie Teryngela obvinila z krácení daní a soud se obával, že by mohl venku ovlivňovat svědky, a poslal ho do vazby.
Podle obvinění byl Teryngel jako právník u obchodu, při němž byl stát připraven na daních o více než 100 milionů korun.
"Klient zastupoval firmu Letka Team a zprostředkovával kupní smlouvu na určité množství cigaret. Firma ale nepamatovala na DPH, a pak neměla na jeho zaplacení," řekl Aktuálně.cz Teryngelův kolega a advokát v tomto případě Josef Doucha.
Společnost Letka Team se dostala do konkurzu.
Klienti? Pitr, Kožený i Zemanův úřad vlády
Spolu s Teryngelem policie obvinila i Marko Stehlíka, syna bývalého majitele Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka.
Právě Vladimír Stehlík je jedním z řady mediálně sledovaných klientů, kterým Teryngel poskytoval advokátní služby. Kromě něj to byla třeba i dvojice uprchlíků Viktor Kožený a Tomáš Pitr, manažeři zkrachovalé IPB, bývalý příslušník StB, kterého soud uznal vinným z týrání a bití kněze Václava Malého.
V poslední době Teryngel u soudu zastupoval třeba takzvaného "lesního vraha" nebo údajného komlice "zloděje století".
Teryngel je spojován i s nejsilnější opoziční stranou ČSSD. Její současný předseda Jiří Paroubek se proti tomu razantně ohradil. Je ale pravda, že v době kolem roku 2000, když byli sociální demokraté u moci byl Teryngel běžně titulován jako vládní právník.
Úřad vlády Miloše Zemana byl jedním z jeho klientů. Teryngel se v legislativní radě vlády navíc podílel na tvorbě zákonů.
Z té doby také pochází jeho problémy s Českou advokátní komorou. Ta ho v roce 2001 na pět let vyloučila ze svých řad, kvůli tomu, že v takzvané kauze Český dům zastupoval obě strany sporu - stát i nájemce domu. Soud ale rozhodnutí komory na žádost Teryngla později zrušil.
Čtěte více: O rozhodnutí České advokátní komory zastavit kárné řízení s Teryngelem
Svou minulost v milicích neomlouvá
Upozorňovat na sebe začal v osmdesátých letech minulého století, kdy působil na generální prokuratuře a sepisoval zákony pro oblast hospodářských deliktů. Vstoupil do KSČ, byl členem Lidových milicí.
To ho po roce 1989 stálo místo ve státních službách. Nikdy ale neměl potřebu se za svou minulost omluvit: "Nebudu přece plivat na svůj život jen kvůli tomu, že se to nyní nosí," citoval jej týdeník Reflex.
List vypočítal Teryngelovy dobré známé: Patří mezi ně někdejší nomenklaturní kádr KSČ Vladimír John, předlistopadový ministr financí Leopold Lér, Zemanův poradce Miroslav Šlouf či někdejší ředitel Fondu Národního majetku Jan Stiess, kterému byl osobním právníkem.