Kyrill vs. Emma
Počasí
Emma: Ve srovnání maximální rychlosti větru byla sice slabší než Kyrill, ale v nížinách byly nárazy větru celý víkend vyšší. Také plošně zasáhla Emma větší území.
Vichřice souvisela s tlakovou níží nad jižní Skandinávií. V silném západním proudění foukal vítr nad Britskými ostrovy, zeměmi Beneluxu, v Dánsku, Německu a Rakousku. Vítr začal zesilovat na začátku soboty a ráno už na horách byly nárazy 100 km/h.
Největší rychlost zaznamenali na na Sněžce (169 km/h), Velkém Javoru na Šumavě (155 km/h), Milešovce (144 km/h) v Přibyslavi (133 km/h) či Jindřichovicích pod Smrkem (113 km/h)
Kyrill: I loňský vichr způsobila tlaková níže na severu Evropy. Zasáhl Česko, Německo, Polsko a Slovensko. Maximální nárazy byly na Sněžce - až 206 km/h. V Praze, Brně, Ostravě byla rychlost v noci z 18. ledna "jen" kolem 80 km/h.
Počet obětí
Emma: V Evropě celkem 14, v Česku dvě. V Líbeznici u Neratovic spadla větev na jedenáctiletou dívku, která šla s babičkou na hřbitov. Ke druhému neštěstí došlo také na hřbitově - v Sadské na Nymbursku utržené plechy zabily 80letého faráře.
Kyrill: Česko mělo čtyři oběti. Zahynuli například dva mladíci ve Vestci nedaleko Prahy v autě, na které se v silném větru zřítil strom.
Česko - Rok po orkánu Kyrill Česká republika znovu počítá škody po řádění ničivého větru. Bude účet za Emmu, která se zemí přehnala o prvním březnovém víkendu, stejně vysoký?
Až na výjimky ne. Emma ničila méně.
Vyčíslování majetkových škod a dalších následků stále probíhá, ale přesto už jsou k dispozici předběžné údaje, kolik peněz bude vichřice stát.
Aktuálně.cz porovnalo následky obou přírodních pohrom u vybraných institucí, podniků či v nejpostiženějších krajích.
Pojišťovny
Česká pojišťovna: Společnost očekává po vichřici Emma až dvacet tisíc pojistných událostí, do pondělí jich přijala už víc než 5800. Pokud se odhad největší tuzemské pojišťovny potvrdí, bude počet nahlášených případů oproti Kyrillu poloviční. Před rokem ČP zaregistrovala víc než 42 tisíc pojistných událostí za 827 milionů korun. Odhady za Emmu se pohybují v řádech několika stovek milionů.
Kooperativa: Pojišťovna zatím eviduje dva a půl tisíc nahlášených událostí, bližší informace o úhrnu škod zatím nemá. Po orkánu Kyrill měla Kooperativa na kontě dvacet tisíc vyřízených případů v hodnotě 750 milionů korun
Lesy České republiky
V lesích, které spravuje stát, způsobila víkendová vichřice Emma přibližně třetinové škody než loňský orkán Kyrill.
"Podle upřesněných údajů bylo poškozeno celkem 1,7 milionů metrů krychlových dřeva," řekl mluvčí státního podniku Lesy Radek Drahný. Dodal, že Kyrill poničil více než šest milionů krychlových dřeva.
Letošní plán těžby je podle Drahného sedm milionů metrů krychlových dřeva. Kvůli orkánu Emma se ovšem nebude v lesích porážet více stromů.
"Za posledních pět let se nahodilé těžby, tedy zpracování různých kalamit, vždy pohybovaly mezi třiceti až sedmdesáti procenty ročního plánu. Z tohoto srovnání je patrné, že následky Emmy nebudou tak hrozivé, jak se v prvních dnech zdálo," poznamenal Drahný.
Národní park Šumava
Park na jihozápadě Čech patřil loni mezi nejpostiženější přírodní rezervace. K zemi tam padlo po řádění orkánu Kyrill 853 tisíc kubických metrů dřeva. Nyní se hovoří "pouze" o desítkách tisíc kubíků.
"Konkrétní údaje o škodách zatím neznáme. Budeme je sčítat zhruba do středy, zatím to vzhledem k počasí nebylo bezpečné," řekl Aktuálně.cz ředitel správy Národního parku Šumava Alois Krejčí. "Určitě ale vítr z víkendu nedosáhne takových škod jako při orkánu Kyrill," dodal Krejčí.
ČEZ
Jeden z mála podniků, jehož účet za Emmu bude vyšší než ten za loňský orkán. Elektrárenská firma zatím odhaduje škody na 150 milionů korun, zatímco po Kyrillovi to bylo přibližně 100 milionů.
"Kyrill zasáhl více odběratelů, v jednu chvíli bylo bez proudu milion zákazníků, letos to bylo 920 tisíc. Jenže při Kyrillovi nespadlo žádné vedení velmi vysokého napětí. O víkendu jich spadlo sedm," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Jeden stožár v sobotu dokonce zatarasil dálnici mezi Prahou a Libercem.
České dráhy
Výrazně méně peněz na likvidaci škod než v loňském roce budou po víkendovém vichru muset platit České dráhy. "Přímé škody jsou relativně nízké, dražší budou náklady na jejich odstraňování, které zahrnují například lidskou práci," řekl Radek Joklík z tiskového odboru drah. Řádově půjde o miliony korun, zatímco suma za Kyrilla přesáhla částku 41 milionů.
Kraje
Vysočina: Kraj patřil mezi nejpostiženější oblasti, které Emma zasáhla - škody na krajském majetku se odhadují na něco přes milión korun. Největší škodu nahlásila kamenická škola ze Světlé nad Sázavou, které silný vítr zničil dřevěný přístřešek pro výuku kameníků za zhruba jeden milión korun.
Výše letošních škod je s loňským Kyrillem nesrovnatelně nižší. "Týká se to i počtu poničeného krajského majetku. Loni šlo o desítky případů, letos jich je necelých deset," řekla Aktuálně.cz mluvčí kraje Jitka Svatošová.
Královéhradecký kraj: Podle předběžných odhadů způsobila víkendová vichřice největší majetkové škody na krajských silnicích. Především šlo o poničené dopravní značení a stromy, které leží podél silnic. Odhadovaná částka se pohybuje v rozmezí mezi dvěma a půl až třemi miliony korun.
U dalších škod zatím kraj přesná čísla nezná. Šlo například o poničené střechy nemocnice v Broumově či u budovy Střední odborné škola veřejnosprávní a sociální ve Stěžerách na Královéhradecku. Pro srovnání: orkán Kyrill způsobil loni na krajských školách škody za zhruba 200 tisíc korun.