Každý devátý lékař v nemocnici je cizinec. Bez jejich pomoci se už neobejdeme, říká komora

Radek Nohl Radek Nohl
14. 3. 2016 15:10
Nová statistika České lékařské komory ukazuje, že každý devátý lékař v tuzemské nemocnici je cizinec. Její vedení zároveň varuje, že bez pomoci zahraničních lékařů by zdravotnictví zkolabovalo. Ještě před dvaceti roky pracovalo v Česku zhruba 518 cizinců, dnes jich je pětkrát tolik. "Řada nemocnic je závislá na práci cizinců a kvůli nedostatku personálu jsou v nich zavírána klíčová oddělení," prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - České nemocnice jsou životně závislé na zahraničních lékařích. Ukazuje to nová statistika Česká lékařské komory (ČLK), podle které je každý devátý doktor, který u nás v nemocnici pracuje, cizinec. Vedení komory tvrdí, že by bez jejich pomoci české zdravotnictví zkolabovalo.

Podle nových dat, která předložil prezident ČLK Milan Kubek, pracuje v Česku 2 557 lékařů z ciziny. Největší část, bezmála dva tisíce, jich je ze Slovenska. Za nimi následují doktoři z Ukrajiny, Ruska, Běloruska a Polska.

"Situace je kritická. A to ještě českému zdravotnictví pomáhají kolegové z ciziny. Jak lékaři, tak zdravotní sestry jsou ve stresu kvůli množství hodin a práce, kterou musí odvádět. Hrozí, že i oni odejdou," řekl mluvčí lékařské komory Michal Sojka.

Počet lékařů z ciziny roste

Zatím ale počty lékařů ze zahraničí rostou. Podle údajů předložených lékařskou komorou pracovalo před dvaceti roky v Česku 518 doktorů-cizinců. Po deseti letech jich bylo třikrát tolik a dnes jich je pětinásobně více.

"Řada nemocnic je závislá na práci cizinců a kvůli nedostatku personálu jsou v nich zavírána klíčová oddělení, například interna nebo pediatrie," prohlásil Kubek.

Lékařská komora chce zveřejněnými daty také ukázat, že v českém zdravotnictví chybí peníze. A tuzemští doktoři kvůli tomu odchází pracovat do zahraničí. Kubek uvedl, že ve státní nemocnici v Česku mají lékaři plat bez odměn za přesčasy v průměru okolo 23 tisíc korun. V Německu, kde nyní pracuje přes 940 Čechů, si vydělají zhruba pětkrát více. Podle Kubka navíc přes sto českých lékařů pracuje také v Rakousku a více než 1200 ve Velké Británii.

Lékaři-cizinci, kteří pracují v ČR podle státní příslušnosti
Autor fotografie: Thinkstock

Lékaři-cizinci, kteří pracují v ČR podle státní příslušnosti

  • Slovensko 1963
  • Ukrajna 246
  • Rusko 133
  • Bělorusko 29
  • Polsko 17
  • Uzbekistán 16
  • Bulharsko 13
  • Německo 10
  • Kazachstán 9
Zdroj: Radek Nohl

Ministr: Superrychlá řešení neexistují

ČLK již minulý týden upozornila na to, že v krajských nemocnicích, s výjimkou Prahy, chybí přes 800 doktorů. Nejkritičtější je situace na severní Moravě a ve středních Čechách. Podle zástupců lékařské organizace se zdravotnictví rozpadá a komora už nemůže garantovat kvalitní dostupnou péči.

Nemocnice ohrožuje také akutní nedostatek sester, ty často odcházejí nejen do zahraničí, ale i úplně mimo obor. Chybějící personál pak podle Kubka vede k tomu, že lékaři a sestry, kteří v nemocnicích zůstali, jsou přetěžováni a pracují přesčas v takové míře, že je porušován zákoník práce. "Skutečný nedostatek lékařů je tedy mnohem vyšší. Přepracovaní lékaři častěji chybují," uvedl.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz zareagoval slovy, že situace není tak vážná. "Obávám se, že superrychlá řešení neexistují a já je nemám. Zdravotníky musíme pro tento obor získat a musíme dbát o to, aby vystudovali. A musíme jim zvýšit platy," prohlásil Němeček.

Současný systém vzdělávání je pro lékaře nepřátelský, je to po penězích druhý důvod, proč odcházejí do zahraničí, říká Milan Kubek. Nový zákon neřeší podstatu, lékařům chybí praxe, míní Jiří Šedo.
18:39
Současný systém vzdělávání je pro lékaře nepřátelský, je to po penězích druhý důvod, proč odcházejí do zahraničí, říká Milan Kubek. Nový zákon neřeší podstatu, lékařům chybí praxe, míní Jiří Šedo. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy