Každá šestá pražská ryba má v sobě příliš rtuti. Pozor by si měly dát hlavně ženy

Jakub Heller Jakub Heller
21. 11. 2019 12:32
Státní veterinární ústav podrobil analýze čtrnáct ryb vylovených z Vltavy a osmadvacet ryb zakoupených v pražských obchodech. Podle spolku Arnika v obou případech každá šestá ryba svým obsahem rtuti překročila maximální doporučenou denní dávku. Většina však jen mírně. Nejhůře na tom byl mečoun z obchodu a další dravé mořské ryby. Vánoční kapři naopak představují mnohem menší riziko.
Pstruh duhový vylovený z Vltavy
Pstruh duhový vylovený z Vltavy | Foto: Jan Langer

Ze svého přirozeného prostředí ve Vltavě zamířilo do laboratoří veterinárního ústavu celkem čtrnáct ryb. Kromě dvou kaprů a okounů také jeden cejn a čtyři plotice. Maximální doporučenou dávku rtuti překročily dvě - cejn odlovený ve slepém rameni Vltavy v Libni a okoun odchycený za první jezem po výpusti Ústřední čistírny odpadních vod v Podbabě. 

Podobný poměr panoval i u osmadvaceti ryb zakoupených v pražských obchodech. Doporučené dávce jich nevyhovovalo pět. Zcela nejhůře na tom byl mečoun ze Srí Lanky, který tuto úroveň překročil hned pětkrát. Větší množství rtuti obsahoval například i tuňák z Ománu a tuňák ze Srí Lanky.

Nejde však o zcela alarmující čísla. Kromě mečouna totiž žádná z ryb nepřekračovala evropské limity. "Ty jsou však natolik mírné, že neodráží skutečné zdravotní riziko," říká Karolína Brabcová z Arniky. Studie proto vychází z doporučení americké agentury pro ochranu přírody. Ta Američanům radí, aby člověk o hmotnosti 70 kilogramů, který si dá jednu rybu týdně, nejedl exempláře s vyšším obsahem rtuti, než je 0,22 mg/kg. 

Většina ryb, která prošla analýzou veterinárního úřadu, tento limit překročila jen mírně, tedy s výjimkou už zmíněného mečouna. A například kapři, kteří brzy ve velkém skončí na českých vánočních stolech, patří k nejméně rizikovým rybám.

Zejména ženy by se měly vyhnout dravým mořským rybám

V případě rtuti však platí, že se jen těžko mluví o nějakém bezpečném množství, které může člověk pozřít. Jde o vysoce toxický prvek, který se v těle postupem času akumuluje a vylučuje se jen velmi pomalu. Současně jsou známy jeho negativní účinky na lidský organismus, ať už na kardiovaskulární systém, imunitu či reprodukci.

Nejvíce ohrožené jsou však děti, těhotné ženy a také ženy v produktivním věku, které plánují mít potomky. Rtuť totiž snadno proniká z těla matky placentou a může narušit vývoj plodu v děloze. Má například schopnost procházet takzvanou mozkovou bariérou, což může vést k narušení vývoje nervového systému dítěte. Nedávno proto například veterinární správa nařídila firmě Hamé stáhnout 4 500 balení dětské výživy Hamánek Tuňák, které obsahovalo nadlimitní množství rtuti.

Na druhou stranu by lidé neměli ryby z jídelníčků zcela vyřazovat, jen je třeba si vybrat správné druhy. "Ryby jsou významným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou naprosto nezbytné pro zdravý vývoj," říká Brabcová.

Obecně platí, že by se lidé měli vyhýbat zejména dravým rybám. Ty v sobě totiž postupně shromažďují rtuť ze všech ryb, které pozřou. Hůře na tom pak jsou ve srovnání se sladkovodními rybami ryby mořské, které zpravidla žijí delší dobu. K rizikovějším rybám patří například žralok, mečoun, treska, štika, candát nebo bolen.

V Česku je největším zdrojem rtuti v rybách zpravidla průmyslová činnost. Zejména pak spalování hnědého uhlí při výrobě elektrické energie a v lokálních topeništích.

Arnika proto naléhá na český stát, aby dodržel snižování emisí rtuti do životního prostředí, ke kterému se zavázal v Minamatské úmluvě. "Z toho důvodu by měl upustit od rozšiřování těžby uhlí a hlavně odmítnout žádosti o výjimky z limitů pro znečištění rtutí pro uhelné elektrárny," říká Jindřich Petrlík z Arniky. 

Množství rtuti v rybách ve Vltavě:
(doporučená maximální denní dávka rtuti je do 0,22 mg/kg)

Druh Počet jedinců Lokalita Koncentrace rtuti (mg/kg)
Plotice obecná 2 Podbaba, Vltava za výpustí ČOV 0,161
Cejn Velký 2 Libeň, Povltavská 0.281
Okoun říční 3 Libeň, mrtvé rameno Vltavy 0,193
Okoun říční 1 Klecánky

0,254

Plotice Obecná 1 Klecánky 0,132
Kapr obecný 1 Kyjský rybník

0,017

Plotice obecná 1 Kyjský rybník 0,084
Plice Obecná 2 Motolský rybník 0,053
Kapr obecný 1 Motolský rybník 0,019

Množství rtuti v rybách v pražských obchodech:
(doporučená maximální denní dávka rtuti je do 0,22 mg/kg)

Druh Lokalita Koncentrace rtuti (mg/kg)
Kambala Španělsko 0,037
Okoun nilský Tanzánie / Viktoriino jezero 0,138
Tuňák žlutoploutvý Omán / moře 0,317
Štika obecná Česko / rybník Chlumec nad Cidlinou 0,067
Treska (filety) USA / Tichý oceán 0,081
Pstruh duhový Turecko / sladkovodní chov 0,008
Pstruh duhový Turecko / sladkovodní chov 0,010
Pstruh duhový (filety) Turecko / sladkovodní chov 0,011
Tresčí játra v konzervě Severovýchodní Atlantik 0,020
Tuňák v konzervě Středovýchodní Atlantik 0,020
Tuňák v konzervě Severovýchodní Atlantik 0,018
Treska (filety) Beringovo moře 0,012
Tuňák v konzervě Španělsko / moře 0,269
Makrela obecná Severní moře 0,125
Mečoun obecný (filety) Srí Lanka / Indický oceán 1,117
Úhoř říční Česko / Chlumec nad Cidlinou 0,179
Mořský ďas Dánsko / moře 0,242
Tuňák žlutoploutvý Srí Lanka / Indický oceán 0,296
Treska tmavá (filety) Norsko / Atlantský oceán 0,042
Lín obecný Česko / Chlumec nad Cidlinou 0,018
Losos obecný (filety) Norsko / chovná farma 0,018
Pstruh duhový Česko / Chlumec nad Cidlinou 0,029
Tresčí játra v konzervě Norsko / Severovýchodní Atlantik 0,015
Tuňák v konzervě Ekvádor / Tichý oceán 0,119
Tresčí játra v konzervě Island / Atlantický oceán 0,021
Sardinky v konzervě Polsko / Baltické moře 0,011
Treska (rybí prsty) Tichý oceán 0,006
 

Právě se děje

Další zprávy