Praha - Policie prověřuje v kauze ProMoPro dosud utajenou stopu. V aféře spojené s českým předsednictvím EU se podle serveru Euro.cz objevuje mnohem více podezřelých toků peněz, než bylo doposud známo.
Vyšetřovatelé tak nyní prověřují nejen cestu 135 milionů na rakouský účet britské firmy, k němuž měl přístup známý šéfa firmy ProMoPro a někdejší podřízený Alexandra Vondry Libor Veverka.
Detektivové se podle informací serveru zabývají i druhou cestou, kterou odtekly další desítky milionů korun.
Jak Aktuálně.cz v říjnu napsalo, v souvislosti s celkově půlmiliardovou zakázkou na audiovizuální služby se protikorupční policie chystá obvinit zhruba deset lidí.
Přibližně 116 milionů z této půlmiliardy několik lidí vybralo v průběhu roku 2009 v hotovosti. Novou informací je, že policie při vyšetřování případu přišla na další podezřelý tok peněz od subdodavatele ProMoPro - firmy NWDC - který finanční analytický útvar ministerstva financí před rokem nestihl zdokumentovat, píše Euro.cz.
Zveřejnění smluv mezi Úřadem vlády ČR a společností ProMoPro
Od března 2009 do ledna 2010 bylo z několika účtů u Komerční banky, ČSOB a České spořitelny na pobočkách v Kladně, Šumperku a dalších městech vybráno výše zmíněných zhruba 116 milionů korun.
Jednalo se o peníze, které NWDC přeposílala po platbách od firmy ProMoPro dalším společnostem.
Oč v příběhu jde
- Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví EU v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku
- Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů
- NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting
- Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz
- České ministerstvo financí v lednu podalo trestní oznámení pro podezření, že během zakázky stát přišel o zhruba 150 milionů korun
- Ministr Vondra i jednotlivé firmy jakékoli okradení státu popírají
- Policie po půl roce konstatovala, že zakázka byla skutečně předražená, a chystá první obvinění
Podle zjištění policie byly peníze vybírány z účtů firem Pekstav, Aevin Group, Hitron a KOM-Forest. Výběrčími byli Roman a Ondřej Pekarovičovi (první dvě firmy), Pavel a Aleš Girstlovi z Hitronu a Ivan Komárek z firmy KOM-Forest.
Týdeník Euro se pokusil tyto osoby kontaktovat, ale bez výsledku.
Podařilo se mu spojit se pouze s Alešem Girstlem, který měl dispoziční právo k účtům společnosti Hitron, ačkoli v jejích statutárních orgánech nefiguruje. Girstl nejprve tvrdil, že k Hitronu nemá vůbec žádné vazby. "Já s tím nemám nic společného, to je jiný Girstl, ne já," prohlásil.
Až poté připustil, že jednatel Hitronu Pavel Girstl je jeho bratranec. Po dotazu, proč vybíral z účtu společnosti Hitron peníze v hotovosti (celkově bylo vybráno zhruba 30 milionů) v době, kdy tam chodily peníze od NWDC, Aleš Girstl reagoval stroze: "Já vám k tomu nemám co říct, jo. Děkuji, na shledanou," a položil telefon.
Majitel ProMoPro Jaroslav Veselý nedokázal říct, čím se jmenované společnosti na zajišťování českého předsednictví EU podílely.
Uvedl, že pro něj byla partnerem firma NWDC a ta "odvedla v pořádku veškerou práci".
Sekretářka NWDC týdeníku Euro minulý týden sdělila, že na takové dotazy může odpovídat pouze majitel firmy Vlastimil Maxa, který je prý v zahraničí. Na otázky zaslané elektronickou poštou Maxa nereagoval.