Praha - Ačkoliv ministr spravedlnosti Robert Pelikán soudkyni Helenu Královou dočasně postavil mimo službu, medializované kauzy jí zatím zůstávají. Zejména případ poslaneckých trafik. Navzdory tomu, že právě její postup v něm byl jedním z důvodů kárné žaloby, kterou na ni podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.
Předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Michael Princ ale rozhodl, že s definitivním odebráním jejích případů počká, jak kárná žaloba dopadne.
"Jeví se žádoucí vyčkat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu jako soudu kárného," tlumočila jeho stanovisko na dotaz on-line deníku Aktuálně.cz vedoucí oddělení komunikace Obvodního soudu pro Prahu 1 Hana Nová. Králová pouze přijde o případy, které nesnesou odkladu, například když jsou v nich lidé ve vazbě. Ty podle Nové v nejbližších dnech převezmou její kolegové.
Může to změnit jediná věc: Kdyby se sama Králová dobrovolně rozhodla, že se funkce soudkyně definitivně vzdá. Podle zákona přitom stejně bude muset skončit nejpozději za čtyři roky, kdy dovrší hranici 70 let věku.
Nejdříve počátkem března
Kdy kárný senát rozhodne o tom, zda Králová přijde o talár, není zřejmé. Jednání v jejím případě totiž ještě nenařídil. "Nyní ji požádáme o vyjádření k žalobě. Počítám, že po Novém roce nám přijde odpověď a pak nařídíme termín jednání," uvedl soudce Karel Šimka, který kárnou žalobu dostal na stůl. "Už na minulou žalobu ale odpovídala velmi obsáhle," podotkl Šimka, který chce obě kárné žaloby na Královou projednat v jeden den a předpokládá, že to bude na počátku března.
Ještě před Vávrou tetiž podal koncem září jednu kárnou žalobu sám ministr spravedlnosti, který Králové vytkl závažné chyby v dalších pěti případech. I on chce nejvyšší možná trest - zbavení taláru. Vytýká jí mimo jiné to, že opakovaně nerespektovala rozhodnutí nadřízených soudů, takže jí případy musely odebrat a přidělit jiným soudcům.
Jedním z nich byla i případ sledování tehdejší premiérovy manželky Radky Nečasové a zneužití vojenského zpravodajství, který vedl v červnu 2013 k pádu vlády. Králová tři obžalované důstojníky vojenského zpravodajství a současnou manželku bývalého premiéra Janu Nečasovou opakovaně zprostila obžaloby, za což si vysloužila ostrou kritiku nadřízených soudů a odebrání případu.
Kauzu poslaneckých trafik Králová paradoxně odmítla původně soudit a oznámila, že se cítí se podjatá. Argumentovala tím, že jednou z jejích kolegyň na soudu je Kateřina Tluchořová - manželka bývalého poslance Petra Tluchoře, kterého se případ uplácení exposlanců také týká. Navrhovala, aby tuto kauzu dostal zcela jiný soud.
Městský soud v Praze ale rozhodl, že to nebrání tomu, aby případ projednala. Poté naopak proti její podjatosti protestovali žalobci, ale ani ti neuspěli. To vše začátek projednávání celého případu oddálilo o více než rok.