Soudí 42 let, do revoluce byla v KSČ. Králová opakovaně osvobodila Nečasovou, teď má přijít o talár

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 9. 2017 19:47
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vytýká soudkyni Heleně Králové pět případů, v nichž nerespektovala pokyny nadřízeného soudu, a chce ji proto zbavit taláru. Přečtěte si profil soudkyně, která dvakrát osvobodila Janu Nečasovou i obviněné z tunelování Čepra.
Soudkyně Helena Králová.
Soudkyně Helena Králová. | Foto: Reprofoto ČT24

Praha - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová se stala známou zejména kvůli kauzám Jany Nečasové-Nagyové, kterou opakovaně osvobodila. To ji nyní může stát talár, protože ministr spravedlnosti Robert Pelikán jí v tomto i dalších případech vytýká chyby. Podal na ni kárnou žalobu a požaduje, aby byla odvolána z funkce.

Návrh se týká pěti různých trestních řízení. "Společným jmenovatelem těchto řízení bylo to, že soudkyně Králová jako samosoudce nebo jako předsedkyně senátu opakovaně nerespektovala závazný právní názor a pokyny vyslovené v rozhodnutích nadřízených soudů," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Pokaždé pak nadřízené soudy případy Králové sebraly a nařídily, aby je převzal jiný soudce. "Došlo tak mimo jiné k prodloužení trestních řízení v řádu roků," dodala.

Pelikán předešel předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru, který podání kárné žaloby na Královou také zvažoval. "My jsme evidovali, že - a teď pomíjím ty mediálně známé případy - těch věcí, kde odvolací soudy odebraly věc paní doktorce Králové, bylo víc, než bývá obvyklé," uvedl Vávra pro ČTK. Proto prý městský soud na jaře provedl prověrky a konečné rozhodnutí o podání kárné žaloby nechával na podzim, kdy chtěl ještě jednou komplexně přezkoumat činnost celého senátu Králové.

Stranila Nečasové, pokáral Královou odvolací soud

Asi nejznámějším z těchto případů je právě zneužití Vojenského zpravodajství Janou Nečasovou (dříve Nagyovou), ve kterém kromě tehdejší ředitelky kabinetu Petra Nečase stojí před soudem i trojice důstojníků tajné služby.

Králová Nečasovou i rozvědčíky dvakrát osvobodila. Její verdikt ale dvakrát zrušil odvolací Městský soud v Praze. Napodruhé dokonce řekl, že kauzu musí dělat jiný soudce.

Městský soud to odůvodnil tím, že Králová opakovaně nerespektovala jeho pokyny a Nečasové i jejímu manželovi stranila. Například zcela ignorovala vztah mezi tehdejším premiérem Petrem Nečasem a jeho současnou manželkou. A také pominula řadu důležitých důkazů. Případ proto nyní projednává nová soudkyně Pavla Hájková.

42 let v taláru

Šestašedesátiletá Králová, která byla až do ledna 1990 členkou KSČ, patří k nejdéle sloužícím soudcům v zemi. Příští měsíc to bude 42 let, co poprvé oblékla soudcovský talár. A za necelé čtyři roky tak jako tak musí skončit - maximální věk soudců je totiž 70 let.

Ještě před třemi lety ji znal málokdo. A pokud se o jejích verdiktech mluvilo či psalo, tak to bylo nejčastěji v souvislosti s tím, že obžalované zprostila viny. Po případu zneužití Vojenského zpravodajství dostala na stůl i další kauzu, která vedla k pádu vlády v červnu 2013 - rozdávání trafik ve státní správě několika poslancům výměnou za to, že se vzdají mandátu.

Talár Králová oblékla krátce poté, co vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy - těsně po jejích 24. narozeninách ji Česká národní rada v říjnu 1975 jmenovala soudkyní Okresního soudu v Chebu, odkud po krátké době přestoupila do sousedních Karlových Varů.

V osmdesátých letech justici na několik let opustila, aby se v říjnu 1990 nechala jmenovat soudkyní Obvodního soudu pro Prahu 1, kde se stala soudkyní trestního úseku.

Deník Aktuálně.cz poslal Králové otázky e-mailem, ale zatím neodpověděla. Když se jí ale redaktor Aktuálně.cz již dříve ptal na odebrané případy, vždy ho odkázala na tiskovou mluvčí a odmítla cokoliv komentovat.

Ach, ten drahý proud

V posledních letech ale nadřízený soud sebral Králové pro její pochybení a nerespektování pokynů i řadu dalších případů. A v žalobě je vyjmenovává i Pelikán.

Příkladem je případ bývalého ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jana Komárka. Ten pro dopravce na dráze nakoupil předraženou elektřinu a způsobil více než miliardovou škodu. Soudy nejdříve Komárka pravomocně osvobodily - Komárek evidentně pochybil, ale nebylo to trestným činem, pouze hrubou nedbalostí. Poté, co stát musel uvedenou sumu zaplatit, žalobci navrhli obnovu řízení. Odůvodnili to právě vzniklou škodou.

Rozhodnutí o obnově řízení dostala na stůl opět soudkyně Králová. Jenže ta návrh zamítla, aniž by provedla jakýkoliv důkaz. Zopakovala to ještě dvakrát i přesto, že její rozhodnutí zrušil odvolací soudce Luboš Vlasák a přikázal jí, jak má postupovat.

Vlasák proto koncem loňského roku kromě toho, že rozhodnutí Králové již potřetí zrušil, přikázal, aby případ "vzhledem k opakovanému ignorování pokynů a vysloveného právního názoru Městského soudu v Praze" převzala jiná soudkyně.

Tunelování Čepra a další případy

Podobně Králová třikrát osvobodila dva manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku. A napotřetí jí opět odvolací Městský soud v Praze kvůli nerespektování pokynů případ odebral. Nové projednávání - které musí být kvůli změně soudkyně vedeno zcela od počátku - začalo shodou okolností právě tuto středu.

Před soud také stále dochází i bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Milan Sedláček či zástupce ředitele odboru ekonomických vztahů Václav Matoušek. Žalobci jim kladou za vinu, že vyplatili 1,5 milionu korun za vyhledávání investičních příležitostí v Číně a Hongkongu. Tyto služby ale podle obžaloby nikdy nebyly dodány.

Králová oba dva již pětkrát osvobodila, naposledy loni v listopadu. Po odvolání státního zástupce její verdikt také pětkrát zrušil odvolací soud. A naposledy také přikázal, ať případ projedná nový soudce.

Válka taxikářů i vydírání Železného

Ani v minulosti se ale Králové nevyhýbaly zajímavé kauzy. V polovině devadesátých let řešila válku mezi taxikáři o lukrativní stanoviště v centru metropole. Před jejím senátem stálo devět řidičů ze skupiny Thorges, kteří byli obžalováni z vydírání a zastrašování konkurence. Za mříže sice poslala čtyři z nich, odvolací soud ale její rozsudek zrušil.

Po roce 2000 dostala na stůl jednu z tehdy hojně sledovaných kauz bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Toho vydíral galerista George Novotny a chtěl po něm 100 tisíc dolarů za to, že zamlčí, že spolu při dovozu obrazů krátili daně. Králová dala Novotnému za vydírání a zpronevěru dvouletou podmínku. Jiný soud pak oba dva podmínečně odsoudil za krácení daní.

Dvouletou podmínkou skončil i případ známého stylisty Martina Vaňka. Za to, že podvedl více než 200 lidí, když z nich vylákal tisíce až desetitisíce korun za fotografie a slib zařazení do katalogu jeho castingové agentury.

Odesláním k přestupkovému řízení vyřešila zase případ výtvarníka Romana Týce ze skupiny Ztohoven kvůli jeho konfliktu se strážníky.

Králová má také za sebou jedno prvenství - byla patrně prvním soudcem v republice, který potrestal firmu podle nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, jenž platí od roku 2012. Byl to ale trest pouze symbolický: za to, že soukromý penzion pro seniory neodváděl pojistné, které zaměstnancům strhl z platu, jej potrestala tím, že musel rozsudek na své náklady zveřejnit v novinách.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Prezidentem Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy