Soudí 42 let, do revoluce byla v KSČ. Králová opakovaně osvobodila Nečasovou, teď má přijít o talár

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 9. 2017 19:47
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vytýká soudkyni Heleně Králové pět případů, v nichž nerespektovala pokyny nadřízeného soudu, a chce ji proto zbavit taláru. Přečtěte si profil soudkyně, která dvakrát osvobodila Janu Nečasovou i obviněné z tunelování Čepra.
Soudkyně Helena Králová.
Soudkyně Helena Králová. | Foto: Reprofoto ČT24

Praha - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová se stala známou zejména kvůli kauzám Jany Nečasové-Nagyové, kterou opakovaně osvobodila. To ji nyní může stát talár, protože ministr spravedlnosti Robert Pelikán jí v tomto i dalších případech vytýká chyby. Podal na ni kárnou žalobu a požaduje, aby byla odvolána z funkce.

Návrh se týká pěti různých trestních řízení. "Společným jmenovatelem těchto řízení bylo to, že soudkyně Králová jako samosoudce nebo jako předsedkyně senátu opakovaně nerespektovala závazný právní názor a pokyny vyslovené v rozhodnutích nadřízených soudů," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Pokaždé pak nadřízené soudy případy Králové sebraly a nařídily, aby je převzal jiný soudce. "Došlo tak mimo jiné k prodloužení trestních řízení v řádu roků," dodala.

Pelikán předešel předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru, který podání kárné žaloby na Královou také zvažoval. "My jsme evidovali, že - a teď pomíjím ty mediálně známé případy - těch věcí, kde odvolací soudy odebraly věc paní doktorce Králové, bylo víc, než bývá obvyklé," uvedl Vávra pro ČTK. Proto prý městský soud na jaře provedl prověrky a konečné rozhodnutí o podání kárné žaloby nechával na podzim, kdy chtěl ještě jednou komplexně přezkoumat činnost celého senátu Králové.

Stranila Nečasové, pokáral Královou odvolací soud

Asi nejznámějším z těchto případů je právě zneužití Vojenského zpravodajství Janou Nečasovou (dříve Nagyovou), ve kterém kromě tehdejší ředitelky kabinetu Petra Nečase stojí před soudem i trojice důstojníků tajné služby.

Králová Nečasovou i rozvědčíky dvakrát osvobodila. Její verdikt ale dvakrát zrušil odvolací Městský soud v Praze. Napodruhé dokonce řekl, že kauzu musí dělat jiný soudce.

Městský soud to odůvodnil tím, že Králová opakovaně nerespektovala jeho pokyny a Nečasové i jejímu manželovi stranila. Například zcela ignorovala vztah mezi tehdejším premiérem Petrem Nečasem a jeho současnou manželkou. A také pominula řadu důležitých důkazů. Případ proto nyní projednává nová soudkyně Pavla Hájková.

42 let v taláru

Šestašedesátiletá Králová, která byla až do ledna 1990 členkou KSČ, patří k nejdéle sloužícím soudcům v zemi. Příští měsíc to bude 42 let, co poprvé oblékla soudcovský talár. A za necelé čtyři roky tak jako tak musí skončit - maximální věk soudců je totiž 70 let.

Ještě před třemi lety ji znal málokdo. A pokud se o jejích verdiktech mluvilo či psalo, tak to bylo nejčastěji v souvislosti s tím, že obžalované zprostila viny. Po případu zneužití Vojenského zpravodajství dostala na stůl i další kauzu, která vedla k pádu vlády v červnu 2013 - rozdávání trafik ve státní správě několika poslancům výměnou za to, že se vzdají mandátu.

Talár Králová oblékla krátce poté, co vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy - těsně po jejích 24. narozeninách ji Česká národní rada v říjnu 1975 jmenovala soudkyní Okresního soudu v Chebu, odkud po krátké době přestoupila do sousedních Karlových Varů.

V osmdesátých letech justici na několik let opustila, aby se v říjnu 1990 nechala jmenovat soudkyní Obvodního soudu pro Prahu 1, kde se stala soudkyní trestního úseku.

Deník Aktuálně.cz poslal Králové otázky e-mailem, ale zatím neodpověděla. Když se jí ale redaktor Aktuálně.cz již dříve ptal na odebrané případy, vždy ho odkázala na tiskovou mluvčí a odmítla cokoliv komentovat.

Ach, ten drahý proud

V posledních letech ale nadřízený soud sebral Králové pro její pochybení a nerespektování pokynů i řadu dalších případů. A v žalobě je vyjmenovává i Pelikán.

Příkladem je případ bývalého ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jana Komárka. Ten pro dopravce na dráze nakoupil předraženou elektřinu a způsobil více než miliardovou škodu. Soudy nejdříve Komárka pravomocně osvobodily - Komárek evidentně pochybil, ale nebylo to trestným činem, pouze hrubou nedbalostí. Poté, co stát musel uvedenou sumu zaplatit, žalobci navrhli obnovu řízení. Odůvodnili to právě vzniklou škodou.

Rozhodnutí o obnově řízení dostala na stůl opět soudkyně Králová. Jenže ta návrh zamítla, aniž by provedla jakýkoliv důkaz. Zopakovala to ještě dvakrát i přesto, že její rozhodnutí zrušil odvolací soudce Luboš Vlasák a přikázal jí, jak má postupovat.

Vlasák proto koncem loňského roku kromě toho, že rozhodnutí Králové již potřetí zrušil, přikázal, aby případ "vzhledem k opakovanému ignorování pokynů a vysloveného právního názoru Městského soudu v Praze" převzala jiná soudkyně.

Tunelování Čepra a další případy

Podobně Králová třikrát osvobodila dva manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku. A napotřetí jí opět odvolací Městský soud v Praze kvůli nerespektování pokynů případ odebral. Nové projednávání - které musí být kvůli změně soudkyně vedeno zcela od počátku - začalo shodou okolností právě tuto středu.

Před soud také stále dochází i bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Milan Sedláček či zástupce ředitele odboru ekonomických vztahů Václav Matoušek. Žalobci jim kladou za vinu, že vyplatili 1,5 milionu korun za vyhledávání investičních příležitostí v Číně a Hongkongu. Tyto služby ale podle obžaloby nikdy nebyly dodány.

Králová oba dva již pětkrát osvobodila, naposledy loni v listopadu. Po odvolání státního zástupce její verdikt také pětkrát zrušil odvolací soud. A naposledy také přikázal, ať případ projedná nový soudce.

Válka taxikářů i vydírání Železného

Ani v minulosti se ale Králové nevyhýbaly zajímavé kauzy. V polovině devadesátých let řešila válku mezi taxikáři o lukrativní stanoviště v centru metropole. Před jejím senátem stálo devět řidičů ze skupiny Thorges, kteří byli obžalováni z vydírání a zastrašování konkurence. Za mříže sice poslala čtyři z nich, odvolací soud ale její rozsudek zrušil.

Po roce 2000 dostala na stůl jednu z tehdy hojně sledovaných kauz bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Toho vydíral galerista George Novotny a chtěl po něm 100 tisíc dolarů za to, že zamlčí, že spolu při dovozu obrazů krátili daně. Králová dala Novotnému za vydírání a zpronevěru dvouletou podmínku. Jiný soud pak oba dva podmínečně odsoudil za krácení daní.

Dvouletou podmínkou skončil i případ známého stylisty Martina Vaňka. Za to, že podvedl více než 200 lidí, když z nich vylákal tisíce až desetitisíce korun za fotografie a slib zařazení do katalogu jeho castingové agentury.

Odesláním k přestupkovému řízení vyřešila zase případ výtvarníka Romana Týce ze skupiny Ztohoven kvůli jeho konfliktu se strážníky.

Králová má také za sebou jedno prvenství - byla patrně prvním soudcem v republice, který potrestal firmu podle nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, jenž platí od roku 2012. Byl to ale trest pouze symbolický: za to, že soukromý penzion pro seniory neodváděl pojistné, které zaměstnancům strhl z platu, jej potrestala tím, že musel rozsudek na své náklady zveřejnit v novinách.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy