Soudí 42 let, do revoluce byla v KSČ. Králová opakovaně osvobodila Nečasovou, teď má přijít o talár

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 9. 2017 19:47
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vytýká soudkyni Heleně Králové pět případů, v nichž nerespektovala pokyny nadřízeného soudu, a chce ji proto zbavit taláru. Přečtěte si profil soudkyně, která dvakrát osvobodila Janu Nečasovou i obviněné z tunelování Čepra.
Soudkyně Helena Králová.
Soudkyně Helena Králová. | Foto: Reprofoto ČT24

Praha - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová se stala známou zejména kvůli kauzám Jany Nečasové-Nagyové, kterou opakovaně osvobodila. To ji nyní může stát talár, protože ministr spravedlnosti Robert Pelikán jí v tomto i dalších případech vytýká chyby. Podal na ni kárnou žalobu a požaduje, aby byla odvolána z funkce.

Návrh se týká pěti různých trestních řízení. "Společným jmenovatelem těchto řízení bylo to, že soudkyně Králová jako samosoudce nebo jako předsedkyně senátu opakovaně nerespektovala závazný právní názor a pokyny vyslovené v rozhodnutích nadřízených soudů," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Pokaždé pak nadřízené soudy případy Králové sebraly a nařídily, aby je převzal jiný soudce. "Došlo tak mimo jiné k prodloužení trestních řízení v řádu roků," dodala.

Pelikán předešel předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru, který podání kárné žaloby na Královou také zvažoval. "My jsme evidovali, že - a teď pomíjím ty mediálně známé případy - těch věcí, kde odvolací soudy odebraly věc paní doktorce Králové, bylo víc, než bývá obvyklé," uvedl Vávra pro ČTK. Proto prý městský soud na jaře provedl prověrky a konečné rozhodnutí o podání kárné žaloby nechával na podzim, kdy chtěl ještě jednou komplexně přezkoumat činnost celého senátu Králové.

Stranila Nečasové, pokáral Královou odvolací soud

Asi nejznámějším z těchto případů je právě zneužití Vojenského zpravodajství Janou Nečasovou (dříve Nagyovou), ve kterém kromě tehdejší ředitelky kabinetu Petra Nečase stojí před soudem i trojice důstojníků tajné služby.

Králová Nečasovou i rozvědčíky dvakrát osvobodila. Její verdikt ale dvakrát zrušil odvolací Městský soud v Praze. Napodruhé dokonce řekl, že kauzu musí dělat jiný soudce.

Městský soud to odůvodnil tím, že Králová opakovaně nerespektovala jeho pokyny a Nečasové i jejímu manželovi stranila. Například zcela ignorovala vztah mezi tehdejším premiérem Petrem Nečasem a jeho současnou manželkou. A také pominula řadu důležitých důkazů. Případ proto nyní projednává nová soudkyně Pavla Hájková.

42 let v taláru

Šestašedesátiletá Králová, která byla až do ledna 1990 členkou KSČ, patří k nejdéle sloužícím soudcům v zemi. Příští měsíc to bude 42 let, co poprvé oblékla soudcovský talár. A za necelé čtyři roky tak jako tak musí skončit - maximální věk soudců je totiž 70 let.

Ještě před třemi lety ji znal málokdo. A pokud se o jejích verdiktech mluvilo či psalo, tak to bylo nejčastěji v souvislosti s tím, že obžalované zprostila viny. Po případu zneužití Vojenského zpravodajství dostala na stůl i další kauzu, která vedla k pádu vlády v červnu 2013 - rozdávání trafik ve státní správě několika poslancům výměnou za to, že se vzdají mandátu.

Talár Králová oblékla krátce poté, co vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy - těsně po jejích 24. narozeninách ji Česká národní rada v říjnu 1975 jmenovala soudkyní Okresního soudu v Chebu, odkud po krátké době přestoupila do sousedních Karlových Varů.

V osmdesátých letech justici na několik let opustila, aby se v říjnu 1990 nechala jmenovat soudkyní Obvodního soudu pro Prahu 1, kde se stala soudkyní trestního úseku.

Deník Aktuálně.cz poslal Králové otázky e-mailem, ale zatím neodpověděla. Když se jí ale redaktor Aktuálně.cz již dříve ptal na odebrané případy, vždy ho odkázala na tiskovou mluvčí a odmítla cokoliv komentovat.

Ach, ten drahý proud

V posledních letech ale nadřízený soud sebral Králové pro její pochybení a nerespektování pokynů i řadu dalších případů. A v žalobě je vyjmenovává i Pelikán.

Příkladem je případ bývalého ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jana Komárka. Ten pro dopravce na dráze nakoupil předraženou elektřinu a způsobil více než miliardovou škodu. Soudy nejdříve Komárka pravomocně osvobodily - Komárek evidentně pochybil, ale nebylo to trestným činem, pouze hrubou nedbalostí. Poté, co stát musel uvedenou sumu zaplatit, žalobci navrhli obnovu řízení. Odůvodnili to právě vzniklou škodou.

Rozhodnutí o obnově řízení dostala na stůl opět soudkyně Králová. Jenže ta návrh zamítla, aniž by provedla jakýkoliv důkaz. Zopakovala to ještě dvakrát i přesto, že její rozhodnutí zrušil odvolací soudce Luboš Vlasák a přikázal jí, jak má postupovat.

Vlasák proto koncem loňského roku kromě toho, že rozhodnutí Králové již potřetí zrušil, přikázal, aby případ "vzhledem k opakovanému ignorování pokynů a vysloveného právního názoru Městského soudu v Praze" převzala jiná soudkyně.

Tunelování Čepra a další případy

Podobně Králová třikrát osvobodila dva manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku. A napotřetí jí opět odvolací Městský soud v Praze kvůli nerespektování pokynů případ odebral. Nové projednávání - které musí být kvůli změně soudkyně vedeno zcela od počátku - začalo shodou okolností právě tuto středu.

Před soud také stále dochází i bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Milan Sedláček či zástupce ředitele odboru ekonomických vztahů Václav Matoušek. Žalobci jim kladou za vinu, že vyplatili 1,5 milionu korun za vyhledávání investičních příležitostí v Číně a Hongkongu. Tyto služby ale podle obžaloby nikdy nebyly dodány.

Králová oba dva již pětkrát osvobodila, naposledy loni v listopadu. Po odvolání státního zástupce její verdikt také pětkrát zrušil odvolací soud. A naposledy také přikázal, ať případ projedná nový soudce.

Válka taxikářů i vydírání Železného

Ani v minulosti se ale Králové nevyhýbaly zajímavé kauzy. V polovině devadesátých let řešila válku mezi taxikáři o lukrativní stanoviště v centru metropole. Před jejím senátem stálo devět řidičů ze skupiny Thorges, kteří byli obžalováni z vydírání a zastrašování konkurence. Za mříže sice poslala čtyři z nich, odvolací soud ale její rozsudek zrušil.

Po roce 2000 dostala na stůl jednu z tehdy hojně sledovaných kauz bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Toho vydíral galerista George Novotny a chtěl po něm 100 tisíc dolarů za to, že zamlčí, že spolu při dovozu obrazů krátili daně. Králová dala Novotnému za vydírání a zpronevěru dvouletou podmínku. Jiný soud pak oba dva podmínečně odsoudil za krácení daní.

Dvouletou podmínkou skončil i případ známého stylisty Martina Vaňka. Za to, že podvedl více než 200 lidí, když z nich vylákal tisíce až desetitisíce korun za fotografie a slib zařazení do katalogu jeho castingové agentury.

Odesláním k přestupkovému řízení vyřešila zase případ výtvarníka Romana Týce ze skupiny Ztohoven kvůli jeho konfliktu se strážníky.

Králová má také za sebou jedno prvenství - byla patrně prvním soudcem v republice, který potrestal firmu podle nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, jenž platí od roku 2012. Byl to ale trest pouze symbolický: za to, že soukromý penzion pro seniory neodváděl pojistné, které zaměstnancům strhl z platu, jej potrestala tím, že musel rozsudek na své náklady zveřejnit v novinách.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy