Semily - Byl to právě on, kdo zařídil, aby byl případ uplácení poslance ČSSD Pavla Ploce předán policii. Když se má nyní u soudu řešit, zda je podezření z korupce oprávněné či ne, Jaroslav Tvrdík se jednáním vyhýbá.
Šéf poradců předsedy ČSSD Jiřího Paroubka dnes už podruhé bez omluvy nepřišel k Okresnímu soudu v Semilech. Pokračoval zde proces s Pavlem Šrytrem, který je právě z pokusu Ploce uplatit obžalován.
Soudkyně Stanislava Behenská uložila Tvrdíkovi pořádkovou pokutu 4000 korun. Tvrdík se nedostavil bez omluvy ani k zahájení hlavního líčení v lednu.
Tvrdík: Zapomněl jsem na to
Behenská se během přestávky v jednání dovolala Tvrdíkovi na telefon. "Řekl mi, že na dnešní hlavní líčení zapomněl," řekla novinářům Behenská. Proces odročila na 24. dubna.
V souvislostech
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
- Kauza Ploc: Obviněn Pitrův řidič
Pavel Šrytr, blízký spolupracovník kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, podle policie skutečně nabízel úplatek poslanci za ČSSD Pavlu Plocovi.
- Ploc: Byl za mnou vyšší muž s knírkem
Přečtěte si exkluzivní dvojrozhovor s Pavlem Plocem a Zdeňkem Kořistkou.
- Kauza úplatek: Ploc vyhrotil spor o vládu
Přečtěte si původní zpravodajství ze dne, kdy Ploc oznámil, že mu byl nabídnut úplatek.
- Policie věří Plocovi
Přečtěte si, jak policie chystala obvinění Plocova řidiče.
- PŘEČTĚTE SI PROFIL:
Skokan a politik Pavel Ploc
...Muž, který spustil první povolební skandál, je znám spíš sportovními úspěchy než politickými činy...
Tvrdík je posledním důležitým svědkem v případu, v němž Šrytr podle obžaloby nabídl po loňských volbách nově zvolenému poslanci za ČSSD Plocovi pět milionů korun a chtěl, aby za ně přestoupil do Strany zelených. Šrytrovi hrozí až pět let vězení.
Při vyšetřování se navíc ukázalo, že Tvrdík je důležitým činitelem této politické aféry. Jak vyplynulo z výpovědí předsedy ČSSD v Libereckém kraji Michala Krause, právě Tvrdík si přál, aby Ploc o Šrytrově nabídce informoval policisty.
Kdyby Ploc případný úplatek přijal, získala by koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ve sněmovně většinu.
Důkazy proti Šrytrovi nejsou...
Šrytr - bodyguard a řidič zavražděného podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníka Tomáše Pitra - setkání s Plocem nepopírá. Tvrdí ale, že o úplatku vůbec nemluvili a neměl žádný důvod, aby mu peníze nabízel.
Přímý důkaz proti Šrytrovi chybí. Když Šrytr odešel, Ploc o jeho návštěvě informoval nejdříve své stranické kolegy a případ se zanedlouho dostal na veřejnost. Kdo návštěvu Šrytra u Ploce prozradil novinářům, není dodnes jasné. Policisté ale po zveřejnění případu nemohli nasadit odposlechy, a ani připravit další schůzky mezi oběma muži a Šrytra usvědčit přímo na nich.
Znalecké posudky nesnižují věrohodnost Plocova svědectví. Policisté naopak nevěřili verzi Šrytra, že za poslancem přijel kvůli spolupráci při koupi jednoho horského hotelu. Olympijskému medailistovi ve skoku na lyžích Plocovi sice patří v Harrachově prosperující penzion, Šrytrem uvedený hotel ale nikdo neprodával.
... a proti Pitrovi také ne
Dosud není jasné, kdo stojí v pozadí za údajnou snahou o přetažení Ploce k politické konkurenci. Scházejí důkazy, že za úplatkem stál jeho zaměstnavatel Pitr.
Pitr s ČSSD bojuje od nástupu Jiřího Paroubka do funkce premiéra. "Nemám s tím nic společného a Pavel Šrytr také ne," uvedl Pitr k podplácení Ploce.
V Harrachově po propuknutí aféry jen málokdo věřil, že by novopečenému poslanci Plocovi chtěl někdo skutečně dát pět milionů korun, pokud přestoupí ke Straně zelených a podpoří Topolánkovu vládu. A kauze se lidé většinou smáli.