Pitrův řidič dostal podmínku za úplatek pro Ploce

Sabina Slonková
24. 4. 2007 15:15
Poslanci nabízel 5 milionů korun za přestup k zeleným
Pavel Šrytr tak, jak jej zachytil fotoreportér Aktuálně.cz na pohřbu Františka Mrázka. Šrytr si třese rukou s příbramským bossem Starkou.
Pavel Šrytr tak, jak jej zachytil fotoreportér Aktuálně.cz na pohřbu Františka Mrázka. Šrytr si třese rukou s příbramským bossem Starkou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

  • PŘEČTĚTE SI PROFIL:
    Skokan a politik Pavel Ploc
    ...Muž, který spustil první povolební skandál, je znám spíš sportovními úspěchy než politickými činy...

Praha/Semily - Okresní soud v Semilech dnes vyměřil trest za pokus o politickou korupci.

Pavlu Štrytrovi, který podle policie nabízel úplatek poslanci za ČSSD Pavlu Plocovi, pokud potopí stranu a přejde do koaličního tábora k zeleným, dal podmínku s odkladem na zkušební dobu dva a půl roku.

Státní zástupce ani Šrytr - blízký spolupracovník kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra - zatím neřekli, zda se proti verdiktu odvolají.

"Ničeho jsem se nedopustil. Jsem čestnější člověk než Ploc, Ploc ještě před třemi lety říkal, že by nikdy nevstoupil do ČSSD, že smýšlí pravicově a teď tam je. Mezi čtyřma očima mně řekl, že kdyby věděl, co se všechno po oznámení případu stane, nikdy by do ničeho podobného nešel," uvedl dnes Šrytr pro ČTK.

Šrytrovi bylo jedno, jak soud dopadl. Sám před sebou jsem čistý, a to je pro mě hlavní, prohlásil.

Protikorupční služba začala Šrytra, jinak též bývalého policistu z protiteroristické jednotky, trestně stíhat loni v srpnu. Kriminalisté se tehdy přiklonili k poslancově verzi, podle které jej Šrytr těsně po volbách navštívil a nabídl mu pět milionů výměnou za přestup k zeleným. Kdyby Ploc přijal, přestal by platit povolební pat a Topolánkem chystaná koalice se zelenými a lidovci by měla ve sněmovně většinu jednoho hlasu.

Šrytr: Není to pravda

Pavel Šrytr jakýkoli pokus o politickou korupci od počátku odmítal. Tvrdil, že za Plocem jel sám z vlastní iniciativy. "Vůbec nešlo o úplatek. Plocovi jsem nabídl spolupráci na projektu s hotelem v Rokytnici nad Jizerou," hájil se na policii.

Stejně tak Pitr, který poslední rok otevřeně bojoval s odstupujícím kabinetem Jiřího Paroubka, popřel, že by za Plocem svého spolupracovníka vyslal právě on.

"Je to absolutní nesmysl. Nemám s tím nic společného a Pavel Šrytr taky ne," opakuje podnikatel Pitr, který mimo jiné stojí za ústeckou Setuzou a v dohledné době by měl nastoupit do vězení za daňový delikt.

Přímý důkaz chyběl

Policisté byli předem skeptičtí, zda u soudu uspějí. Přímý důkaz o Šrytrově pokusu zkorumpovat poslance totiž chyběl.

Jeho obstarání do značné míry zkomplikoval fakt, že bezprostředně poté, co se Ploc s údajnou korupční nabídkou svěřil svým stranickým kolegům, dostal se celý případ na veřejnost. Policie nestačila nasadit odposlechy, ani přichystat další schůzky Šrytra s Plocem.

Dnes už u soudu vypovídal pouze jeden svědek, šéf poradců Jiřího Paroubka Jaroslav Tvrdík. "Ploc byl při rozhovoru se
mnou ze všeho mimořádně rozrušený a špatný," vypověděl podle ČTK Tvrdík. Plocovo vyjádření prý bylo těžko srozumitelné, ale z jeho slov vyplynulo, že se ho někdo pokusil ovlivnit a nabídl mu peníze.

Reminiscence na Kořistku

Příběh se tak podobá dva roky staré kauze unionisty Zdeňka Kořistky. Ten tvrdil, že mu emisaři ODS nabídli deset miliónů, pokud potopí kabinet Stanislava Grosse. Přímý důkaz rovněž nebyl k mání a případ skončil ve ztracenu. Emisaři ODS byli obvinění zproštěni.

Stejně je tomu i nyní. Ani soudní projednání případu nedalo odpověď na otázku, kdo chtěl vlastně poslance Ploce za úplatek přetáhnout ke konkurenci. Sám Šrytr k tomu důvod neměl. Důkazy, že je s nabídkou spojen například právě jeho zaměstnavatel Pitr se dosud neobjevil. A naděje, že okolnosti příběhu vyjdou najevo, je podle kriminalistů minimální. "To by nám to musel povědět Šrytr, což nepředpokládáme," uvedl jeden z detektivů.

 

Právě se děje

Další zprávy