Přiznání Dalíkovi nepomohlo. Soud mu zpřísnil trest, za mřížemi musí strávit pět let

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 25. 7. 2017 15:06
Vrchní soud v Praze zpřísnil trest lobbistovi Marku Dalíkovi. Někdejšího přítele expremiéra Mirka Topolánka poslal na pět let do vězení, verdikt je pravomocný. Předchozí rozsudek, v němž dostal za vymáhání půlmiliardového úplatku v kauze nákupu pandurů čtyřletý trest vězení, zrušil Nejvyšší soud v Brně. Vrchní soud podle něj dostatečně neodůvodnil, proč jej odsoudil podle starého trestního zákona a nepoužil nový trestní zákoník, který mezitím začal platit. Dalík v úterý poprvé před soudem promluvil o tom, jak z jeho pohledu vyjednávání kontraktu probíhalo.
Marek Dalík.
Marek Dalík. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nové přiznání v kauze Pandur Marku Dalíkovi nepomohlo. Vrchní soud v Praze jej i napodruhé poslal do vězení kvůli tomu, že požadoval "třikrát šest milionů eur" za to, že rakouská zbrojovka Steyr nepřijde o dvacetimiliardový kontrakt na dodávku obrněných transportérů Pandur. Soud přitom lobbistovi trest zvýšil z původních čtyř na pět let. Musí také zaplatit peněžitý trest čtyři miliony korun.

Dalík poté, co loňský verdikt zrušil Nejvyšší soud, přiznal, že žádost o uvedenou sumu padla. Neměl to však být úplatek, ale cena za poradenské služby, které by zbrojovce při získávání zakázky poskytl slovenský lobbista a přítel tamního premiéra Roberta Fica Miroslav Výboh. 

Někdejší přítel expremiéra Mirka Topolánka byl v kauze původně odsouzen na čtyři roky za požadování půlmiliardového úplatku, Nejvyšší soud však verdikt v dubnu zrušil s tím, aby vrchní soud rozhodl znovu. A přihlédl k tomu, zda je pro Dalíka výhodnější tehdejší trestní zákon, nebo nový trestní zákoník, který začal platit později. A také aby vysvětlil, proč Dalíkovi dal trest pod minimální pětiletou sazbou, kterou stanoví zákon.

Změnu výpovědi vám nevěříme

Lobbista v úterý před soudem víceméně vše přiznal - ovšem s tím, že nepožadoval úplatek, jen byl prostředníkem mezi Steyrem a firmou slovenského lobbisty Miroslava Výboha.

Soud ale Dalíkovi novou výpověď neuvěřil a označil ji za účelovou. "Je nevěrohodná v tom, že nejprve popíral svoji iniciativu, aby nyní po určité změně rozsudku tomu přizpůsobil svoji výpověď," řekl soudce Martin Zelenka.

Ten nicméně důvodům, pro které zrušil jeho původní verdikt Nejvyšší soud, dal za pravdu.

"Po srovnání trestů, které je možné uložit, je příznivější nový zákon z roku 2009," přiznal soudce Zelenka. A pak konstatoval, že všechny polehčující okolnosti pro Dalíka - tedy zejména, že byl netrestán, a když s požadavkem neuspěl, tak jej neopakoval - stačí pouze na snížení trestu na spodní pětiletou hranici, ale ne již pod ní.

Dalík odsuzující verdikt evidentně nečekal a při jeho vynášení měl křečovitě sevřené ruce a schoulená ramena.

Musela mě vypekl

Dalík před soudem začal obšírně popisovat historii smlouvy o nákupu pandurů. Tu v roce 2006 podepsal odstupující ministr obrany Karel Kühnl poslední den své funkce. Dalík tvrdí, že na tom měl podíl - přesvědčil ho k tomu na žádost českého obchodníka se zbraněmi Pavla Musely, který zájmy Steyru v Česku zastupoval.

Dalík očekával, že za to dostane od Musely provizi - ale nedostal nic. A tak se rozhodl, že pomůže kontrakt převzít Muselovu slovenskému konkurentovi, lobbistovi Miroslavu Výbohovi.

Mimochodem: podle Dalíka to bylo při utajených schůzkách se slovenským premiérem Ficem. Na jednáních kromě obou premiérů byli i Dalík s Výbohem, který na jedné ze schůzek Dalíka přesvědčil, aby mu pomohl.

Co bylo předmětem tehdejších schůzek Topolánka s Ficem, Dalík neřekl. "Byla řada schůzek mezi osmi očima. Pro Fica bylo složité projevit oficiálně náklonnost k Topolánkovi, který byl představitel pravicové vlády, proto byly utajené, neformální," prohlásil s tím, že schůzek bylo několik a všechny na jižní Moravě. A na jedné mu prý Výboh předestřel otázku pandurů.

Možná jsem tu sumu odkýval

Pak se uskutečnilo několik schůzek se Steyrem. Dalík také potvrdil, že padla suma třikrát šest milionů eur. "Tu částku jsem ale neřekl já. Byla to suma za kontrakt, který měl nahradit kontrakt předchozí. Proč to bylo třikrát šest, nevím. Prvních šest měla být platba za to, že bude nový kontrakt," uvedl s tím, že rozhodně uvedenou sumu, v přepočtu půl miliardy korun, nepožadoval jako úplatek pro sebe.

"Ale část té sumy by bylo jistě možné brát jako provize, byla tam spousta milionů za zkoušky, poradenské služby, to je standard byznysu, takto to v něm chodí," popsal Dalík a na otázku soudu připustil, že možná při vyřčení té sumy třikrát šest milionů přikývl.

Žalobce Jana Kořána změna výpovědi překvapila. "Je to účelové. Nová verze příběhu, aby skutkový děj rozmělnil a zamlžil. Podle mě to není skutkově významné natolik, aby to měnilo důkazy v té věci," uvedl Kořán, který nechtěl říct, zda této Dalíkově výpovědi věří a zda může být pravdivá. "Každopádně jsem to slyšel poprvé," řekl.

Nelhal jsem, jen jsem neřekl všechno

Soud po asi patnáctiminutové přestávce začal Dalíkovi předčítat jeho předchozí výpovědi a chtěl, aby rozpory vysvětlil. Například když sice přiznával, že na schůzce, při níž měl zaznít požadavek půlmiliardového úplatku, byl i Výboh, ale prý nevěděl proč. "Vždyť tam rozpory nejsou, jen jsem neřekl úplně všechno," reagoval Dalík.

Je otázkou, zda někdo Dalíkovu verzi potvrdí. Musela je po těžkém úrazu zbaven svéprávnosti a ani nikdo jiný o tom dřív nemluvil. A Dalík pochybuje, že promluví nyní. "Všechny jsem prosil - řekněte pravdu," uvedl.

Bývalý premiér Mirek Topolánek Dalíkova tvrzení komentovat nechtěl: "Vyjádřím se možná po skončení soudu způsobem, který si sám vyberu."

Co je pro něj výhodnější?

Nejvyšší soud v Brně rozsudek nad Dalíkem zrušil s odůvodněním, že vrchní soud nedostatečně odůvodnil, proč pro Dalíkovo odsouzení použil starý trestní zákon a ne novější trestní zákoník, který by pro něj mohl být výhodnější.

Dalík se před soud dostavil čtvrt hodiny před začátkem jednání v doprovodu dvou advokátů. Kromě Tomáše Gřivny jej zastupuje i Vlastimil Rampula, kterého si Dalík nově najal. Rampula se mimochodem vrátil do dobře známých míst - v minulosti řídil vrchní státní zastupitelství. Šéfoval tak žalobci Janu Kořánovi, který žalobu na Dalíka podal. Oba proti sobě seděli na protějších lavicích v soudní síni.

Soudce Martin Zelenka hned na úvod přečetl propouštěcí zprávu z vězení, kterou Dalík dostal na cestu v dubnu 2017, kdy Nejvyšší soud rozhodl o tom, že má být propuštěn a vrchní soud má o jeho trestu znovu rozhodnout.

Jen pochvaly

A za osm měsíců, které strávil ve vazbě, si Dalík zasloužil jen pochvaly. Proto jej vedení věznice postupně přeřadilo do mírnější skupiny a dovolilo mu i samostatnou vycházku mimo věznici. A také koncem března rozhodlo, že může docházet do práce na nedalekou pilu.

"Podílel se na estetizaci prostředí, zajímal se o výtvarné umění, v poslechu hudby preferoval jazzové skladby," stojí ve zprávě o chování ve věznici, kterou přednesl soudce Martin Zelenka.  

Po nástupu do věznice ve Znojmě se zapojil do úklidových prací. "Zapojil se do činnosti, řádně prováděl potřebné úklidové práce, udržoval pořádek i ve své cele," popsala vězeňská správa.

Dalík se prý také věnoval intenzivně samostudiu, především se zaměřením na historii, umění a politickou geografii a také studoval jazyky.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy