Dalík se dozví, zda se vrátí do vězení. Může dostat i vyšší trest

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 7. 2017 20:50
Vrchní soud v Praze začne již podruhé projednávat případ Marka Dalíka poté, co jeho původní verdikt zrušil Nejvyšší soud. Vrchní soud podle něj nedoložil, že při odsouzení použil pro Dalíka výhodnější výklad trestního zákona. I když má přitom Vrchní soud použít případný příznivější výklad, není vyloučeno, že původní čtyřletý trest zvýší. Proti verdiktu podal totiž dovolání i Nejvyšší státní zástupce, který čtyřletý trest vězení považoval za nepřiměřeně nízký a i jemu Nejvyšší soud vyhověl. Vrchní soud musí při dalším verdiktu důkladně odůvodnit, pokud dá Dalíkovi opět trest pod spodní zákonnou hranicí pěti let.
Marek Dalík před soudem, v pozadí obhájce Tomáš Sokol
Marek Dalík před soudem, v pozadí obhájce Tomáš Sokol | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Marek Dalík, pravá ruka tehdejšího premiéra Mirka Topoloánka, by se měl v úterý dozvědět, zda se vrátí do vězení. Do něj jej již loni v květnu pravomocně poslal na čtyři roky Vrchní soud v Praze za to, že požadoval po představitelích rakouské zbrojovky Steyr půlmiliardový úplatek. Dalík sliboval, že na oplátku zařídí, že firma nepřijde o dvacetimiliardový kontrakt na obrněné transportéry Pandur.

Dalík loni v září do vězení i nastoupil, ale verdikt letos v dubnu zrušil Nejvyšší soud a Vrchnímu soudu přikázal, aby rozhodl znovu. Jeho rozhodnutí totiž označil za předčasné.

Hlavním důvodem bylo to, že vrchní soud Dalíka odsoudil podle zákona, platného v době, kdy čin spáchal - tedy na podzim roku 2007. Jenže od počátku roku 2010 začal platit nový trestní zákoník. A soudy jsou povinny důsledně použít zákon, který je pro obžalovaného příznivější. To, který to je, však Vrchní soud v Praze podle Nejvyššího soudu neposoudil.

S důkazy se soudy vypořádaly přesvědčivě

"Věc se vrací do stadia, kdy Vrchní soud v Praze bude muset znovu projednat řádné opravné prostředky (odvolání) obviněného Mgr. Marka Dalíka a státního zástupce a rozhodnout o nich po úplném a řádně provedeném přezkumu," rozhodl soudce Nejvyššího soudu Eduard Teschler.

Rozhodně to ovšem neznamená jistotu, že Dalík nemůže dostat vyšší trest či že by byl dokonce osvobozen. Soud totiž jinak všechny ostatní námitky Dalíka odmítl a uvedl, že s dokazováním se jak Městský soud v Praze, tak Vrchní soud vypořádaly dostatečně.

Nejvyšší soud odmítl například i Dalíkovu námitku, že se Vrchní soud nezabýval důkazy které navrhoval - především výsledky vyšetřování v Rakousku, které také kauzu Pandurů vyšetřovalo.

"Z písemného rozsudku zřetelně vyplývá, že odvolací soud navrhované důkazy neopomněl. Zcela jasně v něm vyložil, proč obhajobou navržené doplnění dokazování nepovažoval za potřebné," uvedl Nejvyšší soud. Podle něj se pak jak Městský soud v Praze, tak i odvolací Vrchní soud v Praze "přesvědčivě a s pravidly formální logiky s tou částí obhajoby obviněného, v jejímž rámci se snažil znevěrohodnit výpovědi svědků."

Proč jste trest tak snížili?

I když má přitom Vrchní soud použít případný příznivější výklad, není vyloučeno, že se trest pro Dalíka může zvýšit. Proti verdiktu podal totiž dovolání i nejvyšší státní zástupce, který čtyřletý trest vězení považoval za nepřiměřeně nízký. A upozornil na to, že zákonná sazba je 5 až 12 let a Vrchní soud dostatečně nezdůvodnil, proč dal nižší trest.

Vrchní soud sice při odůvodnění rozsudku konstatoval, že "povahu a závažnost pokusu je třeba hodnotit také z toho pohledu, že se v podstatě "chopil určité příležitosti a na zástupce dodavatele to zkusil", kdy po vyslovení svého požadavku a jejich odmítavém postoji, který musel jistě očekávat jako jednu z možných variant jejich reakce, již žádné další kroky v této věci neučinil."

Skutečnost, že trestný čin dokonán nebyl, není bez dalšího důvodem pro snížení trestu odnětí svobody pod dolní hranici trestní sazby," reagoval ve svém dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a poukázal, že Dalík postupoval velmi sofistikovaně a poškodil i dobré jméno České republiky v zahraničí.

A podle Nejvyššího soudu se bude muset i těmito argumenty Vrchní soud v Praze při novém projednání případu zabývat. "Teprve na základě opětovného zhodnocení všech skutkových okolností činu lze zároveň dospět ke spolehlivému závěru, zda je v daném případě obviněného namístě využití institutu mimořádného snížení trestu odnětí svobody," uvedl ve svém verdiktu soudce Nejvyššího soudu Eduard Teschler.

Jeden soud korupce, druhý podvod

Dalík podle obžaloby - i rozsudků - požadoval v listopadu 2007 od představitelů rakouské zbrojovky Steyr půlmiliardový úplatek za to, že zařídí, aby firma nepřišla o dvacetimiliardový kontrakt na dodávku obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Jenže zatímco podle žalobce Jana Kořána se dopustil podvodu, protože to ovlivnit nemohl, prvoinstanční soudkyně Veronika Čeplová došla k opačnému názoru. Zakázku díky přátelství s tehdejším premiérem ovlivnit mohl a proto jej místo pro podvod odsoudila za korupci.

"Je to tak ohromující suma, že ten, kdo tuto žádost vyslovil, nemohl jednat na vlastní pěst. Pokud by to udělal a neměl zajištěno nic, riskuje život. A utrum s dalšími obchody s USA, což by jistě Dalík jako osoba, které premiér věřil, neudělal," uvedla Čeplová při odůvodnění rozsudku, jímž Dalíka poslala na pět let do vězení.

Po Dalíkově odvolání případ řešil Vrchní soud v Praze, který si znovu jako svědka zavolal jeho dřívějšího přítele Mirka Topolánka. Ten se snažil od Dalíka distancovat a jeho vliv na sebe zpochybňoval. A soudce tak překvalifikoval jeho jednání zpět na podvod. Podle něj zakázku nemohl ovlivnit a tak se podvodem pokusil vylákat úplatek. Loni v květnu jej tak poslal na čtyři roky do vězení. Do něj Dalík nastoupil 1. září.

 

Právě se děje

Další zprávy