Za úvěrový podvod si manažer zkrachovalého Metropolitního družstva odsedí pět let

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2019 14:44
Někdejší člen představenstva zkrachovalé záložny Metropolitní spořitelní družstvo Daniel Tureček si odpyká pět let vězení za úvěrový podvod. Vrchní soud mu ve středu zpřísnil původní tříletý podmíněný trest. Verdikt, podle nějž Tureček způsobil družstvu škodu ve výši nejméně 49,5 milionu korun, je pravomocný.
Metropolitní spořitelní družstvo.
Metropolitní spořitelní družstvo. | Foto: Aktuálně.cz

"Ve věci jsou sice dány polehčující okolnosti, nejsou však dány okolnosti k tomu, aby byl uložen trest pod dolní hranicí zákonné trestní sazby," odůvodnila rozhodnutí předsedkyně odvolacího senátu Hana Navrátilová. Za dotační podvod se škodou velkého rozsahu lze uložit pět až deset let odnětí svobody.

Mezi polehčujícími okolnostmi soudkyně zmínila Turečkovu dosavadní bezúhonnost. K přitěžujícím patřilo to, že se k prokázané trestné činnosti nepřiznal.

Tureček uzavřel s Metropolitním spořitelním družstvem (MSD) v rozmezí jednoho roku - od března 2012 do února 2013 - tři smlouvy o úvěru, kterými postupně získal 115 milionů, 7,7 milionu a 33 milionů korun.

Podle rozsudku přitom věděl, že úvěry nebude moci řádně splácet. Družstvu dal při uzavírání kontraktů nepravdivé informace o své finanční situaci a také nadhodnotil akcie a nemovitosti, které záložně poskytl jako zástavu.

Získané prostředky pak Tureček použil k jinému účelu, než k jakému ho zavazovaly smlouvy. Část peněz například převedl na seychelskou společnost, další peníze poslal na svůj osobní účet a další používal na splátky poskytnutých úvěrů.

"Obžalovaný z poskytnutých úvěrů postupně splácel úvěry předchozí. Za dobu svého působení u MSD uzavřel celkem osm úvěrů. K ukončení splátek došlo v květnu 2013, kdy Česká národní banka MSD zakázala poskytovat další úvěry a obžalovaný tím ztratil zdroj ke splátkám úvěrů," konstatovala soudkyně.

Tureček k vyhlášení rozsudku nepřišel, podle své advokátky se omluvil ze zdravotních důvodů. Minulý týden u odvolacího zasedání byl a svou vinu popřel. Tvrdil, že úvěry byly dostatečně zajištěné a že družstvu žádná škoda nevznikla.

Za vytunelování MSD stanulo před soudem 20 lidí

Tureček je obžalovaný i v případu tunelování MSD, kde mu za zpronevěru hrozí až deset let za mřížemi. Obžaloba tvrdí, že bývalý předseda představenstva družstva Petr Jánský a členové představenstva Tureček a Jan Zavřel tunelovali kampeličku v letech 2010 až 2013 prostřednictvím fingovaných úvěrů, které sami schvalovali. Muži to popírají. Za vytunelování MSD stanulo před soudem 20 lidí, většinou tzv. bílých koní. Podle státního zástupce způsobili družstvu škodu zhruba 1,2 miliardy korun.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Firmy, kterým družstvo poskytovalo úvěry, neměly žádnou historii a údajně je zastupovali nastrčení lidé. Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14 tisíc členů, do konkurzu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy