Za úvěrový podvod si manažer zkrachovalého Metropolitního družstva odsedí pět let

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2019 14:44
Někdejší člen představenstva zkrachovalé záložny Metropolitní spořitelní družstvo Daniel Tureček si odpyká pět let vězení za úvěrový podvod. Vrchní soud mu ve středu zpřísnil původní tříletý podmíněný trest. Verdikt, podle nějž Tureček způsobil družstvu škodu ve výši nejméně 49,5 milionu korun, je pravomocný.
Metropolitní spořitelní družstvo.
Metropolitní spořitelní družstvo. | Foto: Aktuálně.cz

"Ve věci jsou sice dány polehčující okolnosti, nejsou však dány okolnosti k tomu, aby byl uložen trest pod dolní hranicí zákonné trestní sazby," odůvodnila rozhodnutí předsedkyně odvolacího senátu Hana Navrátilová. Za dotační podvod se škodou velkého rozsahu lze uložit pět až deset let odnětí svobody.

Mezi polehčujícími okolnostmi soudkyně zmínila Turečkovu dosavadní bezúhonnost. K přitěžujícím patřilo to, že se k prokázané trestné činnosti nepřiznal.

Tureček uzavřel s Metropolitním spořitelním družstvem (MSD) v rozmezí jednoho roku - od března 2012 do února 2013 - tři smlouvy o úvěru, kterými postupně získal 115 milionů, 7,7 milionu a 33 milionů korun.

Podle rozsudku přitom věděl, že úvěry nebude moci řádně splácet. Družstvu dal při uzavírání kontraktů nepravdivé informace o své finanční situaci a také nadhodnotil akcie a nemovitosti, které záložně poskytl jako zástavu.

Získané prostředky pak Tureček použil k jinému účelu, než k jakému ho zavazovaly smlouvy. Část peněz například převedl na seychelskou společnost, další peníze poslal na svůj osobní účet a další používal na splátky poskytnutých úvěrů.

"Obžalovaný z poskytnutých úvěrů postupně splácel úvěry předchozí. Za dobu svého působení u MSD uzavřel celkem osm úvěrů. K ukončení splátek došlo v květnu 2013, kdy Česká národní banka MSD zakázala poskytovat další úvěry a obžalovaný tím ztratil zdroj ke splátkám úvěrů," konstatovala soudkyně.

Tureček k vyhlášení rozsudku nepřišel, podle své advokátky se omluvil ze zdravotních důvodů. Minulý týden u odvolacího zasedání byl a svou vinu popřel. Tvrdil, že úvěry byly dostatečně zajištěné a že družstvu žádná škoda nevznikla.

Za vytunelování MSD stanulo před soudem 20 lidí

Tureček je obžalovaný i v případu tunelování MSD, kde mu za zpronevěru hrozí až deset let za mřížemi. Obžaloba tvrdí, že bývalý předseda představenstva družstva Petr Jánský a členové představenstva Tureček a Jan Zavřel tunelovali kampeličku v letech 2010 až 2013 prostřednictvím fingovaných úvěrů, které sami schvalovali. Muži to popírají. Za vytunelování MSD stanulo před soudem 20 lidí, většinou tzv. bílých koní. Podle státního zástupce způsobili družstvu škodu zhruba 1,2 miliardy korun.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Firmy, kterým družstvo poskytovalo úvěry, neměly žádnou historii a údajně je zastupovali nastrčení lidé. Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14 tisíc členů, do konkurzu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce Elischer obžalovaný z korupce je na svobodě, soud ho propustil z vazby

Soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer obžalovaný ze zmanipulování odvolacích řízení a přijímání úplatků byl v úterý propuštěn z vazby. Uvedl to server Česká justice na základě vyjádření Elischerovy manželky Arety, obhájkyně Lucie Kýčkové a Vrchního soudu v Olomouci, který o propuštění rozhodoval. Ve vazbě byl Elischer od poloviny září kvůli možnému ovlivňování svědků.

Olomoucký vrchní soud podle serveru zrušil předchozí rozhodnutí senátu Městského soudu v Praze ze 16. září o vzetí Elischera do vazby. Mluvčí olomouckého soudu Stanislav Cik řekl serveru pouze, že soud v neveřejném jednání rozhodl. Elischerova obhájkyně oznámila České justici, že byl její klient propuštěn, což poté potvrdila i manželka obžalovaného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy