Exšéf Nagyové z Úřadu vlády odmítl výpověď, bojí se stíhání

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 12. 3. 2015 11:22
Vystoupení Lubomíra Poula u soudu trvalo pouhé tři minuty. Kdyby vypovídal, mohl by být obviněn, připustil žalobce Rostislav Bajger.
Lubomír Poul, bývalý šéf Úřadu vlády za premiéra Petra Nečase
Lubomír Poul, bývalý šéf Úřadu vlády za premiéra Petra Nečase | Foto: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 i ve čtvrtek rozplétal kauzu bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, nyní Nečasové, která je spolu s bývalými šéfy armádní kontrarozvědky obžalovaná ze zneužití Vojenského zpravodajství. Případ vedl v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády.

Jako hlavního svědeka předvolali na čtvrtek bývalého ředitele Úřadu vlády a formálního nadřízeného Nečasové Lubomíra Poula.

Jeho výpověď ale trvala pouhé tři minuty – většinu z té doby mu soudkyně četla jeho práva i právo odmítnout výpověď, kdyby si způsobil trestní stíhání. Poté Poul přednesl pouze krátké prohlášení.

"V červnu 2013 jsem byl zadržen. Nebyly mi sděleny důvody, proč jsem byl zadržen. Odmítám vypovídat," řekl Poul a opustil jednací síň.

Státního zástupce Rostislava Bajgera jeho odmítnutí nepřekvapilo. "Kdyby k té věci vypovídal, bylo reálné nebezpečí, že by mohl být trestně stíhán," uvedl.

Poul po aféře opustil post ředitele Úřadu vlády. Loni v únoru si jej za nového ředitele svého úřadu vybral lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Poula zpočátku hájil jako zdatného profesionála, jenže Poul sám zakrátko rezignoval poté, co jeho nové angažmá začala propírat média.

Vynášení tajných zpráv

Poulovo jméno figuruje i v případě vynášení tajných informací z Úřadu vlády. U podnikatele Iva Rittiga a dvou jeho advokátů totiž policie objevila tajné zprávy BIS. Poula, který měl k uvedeným zprávám přístup, podezřívala z toho, že k nim umožnil přístup Nagyové, přestože neměla potřebný stupeň bezpečnostní prověrky.

Policie proto uvedenou trojici spolu s Nečasovou obvinila a státní zástupce na ně v únoru podal obžalobu. Všem za ohrožení utajovaných skutečností hrozí až osmileté vězení. Poul nakonec mezi obžalovanými nefiguruje, podle informací Aktuálně.cz se pro jeho obvinění nenašlo dost důkazů.

Čekání na expremiéra

Po Poulovi vypovídal v kauze Nagyová i bývalý zaměstnanec Vojenského zpravodajství Bohumil Zajíček, který pro tehdejšího šéfa zpravodajství Jana Pohůnka zprostředkoval detektivní agenturu na sledování bývalé manželky premiéra.

Zajíček ale před soudem řekl, že netušil, kdo má být sledován. Zadání od Pohůnka prý dané agentuře, kterou prý prakticky neznal, předal v zalepené obálce.

"Pochopil jsem, že se to bude týkat nějakého úkolu od vlády a víc jsem se jako profik o to nezajímal," řekl. "Pod hrozbou sankce za křivé svědectví vypověděl, že ty osoby nezná. Dál to nebudu komentovat," reagoval na jeho výpověď žalobce Bajger.

Soudkyně poté odročila proces na polovinu dubna, kde budou předvolání mimo jiné sám Nečeas či jeho bývalá manželka Radka, jejíž sledování kauzu rozpoutalo. Nečas měl vypovídat už tento týden, ale omluvil se kvůli zahraniční cestě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy