Ivo Rittig byl u výslechu. Kvůli únikům odposlechů do médií

ČTK ČTK
6. 3. 2015 17:22
Tento týden vypovídal i bývalý premiér Petr Nečas. Výslech Rittiga byl podle advokátky velmi krátký.
Lobbista Ivo Rittig.
Lobbista Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Policie v pátek vyslechla lobbistu Iva Rittiga v rámci prověřování údajných úniků informací ze spisu týkajícího se exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Informoval o tom server Lidovky.cz. Kriminalisté tento týden vyslechli také expremiéra Petra Nečase. Následovat by údajně měly další výslechy, například advokátů.

Prověřování se podle Rittigovy právničky Kataríny Kožiak Oboňové týká trestního řízení vedeného Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci v kauze Nagyové. "Bylo to velice krátké, klient na všechny dotazy odpovídal záporně," popsala výslech advokátka.

Nečas byl vypovídat na policejním oddělení na pražské Letné ve středu. K důvodům předvolání se odmítl vyjádřit. Jeho advokát Josef Lžičař na místě řekl, že policisté prověřují únik informací ze spisů a klient o tom nemůže hovořit, protože je vázán povinností mlčenlivosti. Lžičař se domnívá, že policie si bude ve věci postupně předvolávat i další lidi.

Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy. Z rozsáhlejšího spisu zatím vyloučili k samostatnému vyřešení dvě kauzy. Je obžalovaná z toho, že zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší manželky Radky.

Expremiér je v této kauze v procesním postavení svědka, před soudem by měl vypovídat příští týden. K soudu zamířil tento týden také případ údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. V této kauze je podle dřívějších zpráv obviněn i lobbista Ivo Rittig.

Nečasová je obviněná dále kvůli údajnému podplácení tří exposlanců ODS, kteří získali funkce v podnicích se státní účastí výměnou za domluvené hlasování ve Sněmovně. Nečas je v kauze rovněž obviněný.

Policie Nečasovou také prověřuje kvůli možnému krácení daně. Bývalá šéfka Nečasova kabinetu čelí podezření, že z drahých šperků a kabelek, které dostávala, neodvedla daň. V případě obvinění jí může hrozit až osm let vězení.

Kauzy kolem Nečasové doprovázely úniky informací ze spisů do médií. Zveřejnění přepisů odposlechů mezi ní a Nečasem kritizovala nezisková organizace Iuridicum Remedium, podle níž i politik má právo na své soukromí, které by měla média respektovat.

Lobbista Rittig a advokát Michal byli loni s dalšími dvěma lidmi obviněni z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu. Oba figurují s dalšími osmi lidmi i v případu údajného vyvádění peněz ze společnosti Oleo Chemical.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy