Soud vyslýchá exšéfa rozvědky Pilce, jednání je neveřejné

ČTK ČTK
11. 3. 2015 11:46
V případu zneužití Vojenského zpravodajství je obžalována Jana Nečasová Nagyová a tři členové rozvědky.
Jan Pohůnek, Ondrej Páleník, Milan Kovanda
Jan Pohůnek, Ondrej Páleník, Milan Kovanda | Foto: ČTK

Praha - Soud vyslýchá v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) exšéfa rozvědky Rostislava Pilce. Jednání je kvůli tajným informacím neveřejné. Kromě Nečasové jsou obžalováni dva bývalí ředitelé VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek.

Nečasová podle spisu zařídila v roce 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky a následující rok také pracovníků Úřadu vlády. Čtveřici hrozí pětileté vězení.

Bývalý pověřený šéf tajné služby a nynější náčelník vojenské kanceláře prezidenta Pilc dříve působil jako zástupce šéfa VZ. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová rozhodla, že výslech bude neveřejný kvůli informacím v režimu utajení. Novináři při jeho příchodu ani nesměli být na chodbě před dveřmi do jednací síně.

Soud kauzu projednává od loňského listopadu. Do konce týdne by měl vyslechnout ještě například bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula. V plánu byl tento týden také výslech Nečase, ten se ale z jednání omluvil a přislíbil, že na další termín se již dostaví. Podle advokátů by měl vysvětlit, kdo sledování zadal. Podle obžaloby sledování zařídila Nagyová.

Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní vinu již dříve odmítli. Například Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst".

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy