O sledování Nečasové jsem nic nevěděl, řekl soudu Vondra

Radek Nohl Radek Nohl
10. 3. 2015 13:52
U Obvodního soudu pro Prahu 1 pokračuje soud s důstojníky armádní rozvědky a manželkou expremiéra Petra Nečase Janou, která měla nechat špiony sledovat svou sokyni v lásce.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra přitížil u soudu manželce expremiéra Petra Nečase Janě Nečasové (dříve Nagyové) a důstojníkům Vojenského zpravodajství, kteří jsou obžalovaní ze zneužití armádní rozvědky.

Vondra v roli svědka soudu řekl, že nevydal žádný pokyn k tajnému sledování Nečasovy bývalé manželky Radky. Dokonce ani nevěděl, že vojenští špioni jsou Nečasové v patách a odposlouchávají ji. Zvláštní úkoly pro zpravodajce včetně odposlechů přitom může podle zákona zadat jen ministr nebo vláda jako celek.

Vondra se ale podle svých slov o všem dozvěděl až poté, co kauza v červnu 2013 vypukla a začala plnit titulky českých médií.

"Ta zpráva mě zastihla v zahraničí a nevěřil jsem vlastním uším. O sledování Radky Nečasové v době, kdy jsem byl ministr obrany, i poté jsem nic nevěděl," prohlásil Vondra před soudem.

Popisoval také, že on sám měl v době ministrování podezření, že je sledován.   

"Někdo si mě fotil, když jsem měl schůzku, jelo za mnou nějaké auto. Já jsem se o tyto informace podělil s Vojenským zpravodajstvím, sdělil jsem to Páleníkovi (bývalý ředitel vojenské rozvědky Ondrej Páleník je jedním z obžalovaných - pozn. red.), podruhé jsem o tom informoval Vojenskou policii," prohlásil Vondra.

Zda skutečně sledován byl a kdo za špiclováním mohl stát, ale bývalý ministr obrany nevěděl. A nezjistily to ani útvary, na které se obrátil.

Obžalovaní zpravodajci vinu odmítají

Vedle Nečasové a Páleníka jsou obžalovaní exšéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Čtveřice, které hrozí až pět let vězení, vinu již dříve odmítla. Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale o takzvané kontrasledování, při němž se prověřoval pohyb podezřelých lidí kolem premiérovy tehdejší manželky. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst".

"Nevzpomínám si, že by mi premiér Nečas sděloval, že se on nebo jeho rodina cítí ohrožen," řekl k tomu Vondra. Zmínil ale, že jemu, Nečasovi i dalším vrcholným politikům chodily anonymy s výhrůžkami.

Podle obhájce Nečasové Eduarda Bruny měl Nečas obavy v souvislosti s jednáním o prodloužení smluv na pronájem stíhaček gripen.

Případ, který vedl k pádu Nečasovy vlády, projednává od loňského listopadu Obvodní soud pro Prahu 1. Do konce týdne by měl ještě vyslechnout například bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula či pověřeného exšéfa Vojenského zpravodajství Rostislava Pilce.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy