Nečas chce pomoci manželce. Špiony jsem úkoloval já, řekne

Radek Nohl Radek Nohl
10. 3. 2015 18:20
Bývalý premiér má plán, jak se u soudu pokusí prospět své současné manželce Janě, které za zneužití armádní rozvědky hrozí až pětileté vězení. Má to ale háček: popře svá dřívější vyjádření.
Petr Nečas a jeho současná manželka Jana. Před soudem se jí zastane.
Petr Nečas a jeho současná manželka Jana. Před soudem se jí zastane. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas má plán, jak by své současné manželce Janě Nečasové (dříve Nagyové) mohl pomoci u soudu.

Trestnímu senátu Nečas hodlá říct, že Vojenské zpravodajství žádal o sledování své bývalé ženy Radky on, a ne jeho současná partnerka, jak se píše v obžalobě. A že tedy nemohlo dojít ke zneužití armádních špionů, jak tvrdí státní zástupci.

Detaily svědectví, které chce Nečas u soudu říct, popsal advokát Jany Nečasové Eduard Bruna v úterý. Tedy v den, kdy měl bývalý premiér u soudu vypovídat, ale nakonec se kvůli zahraniční cestě omluvil.

Sledování Radky Nečasové bude chtít Nečas podle Bruny zdůvodnit tím, že se bál o rodinu v období, kdy jeho vláda řešila další smlouvu na pronájem stíhaček Gripen. Petr Nečas v médiích prohlašoval, že platit za čtrnáct stíhaček dvě miliardy ročně je příliš mnoho a Česko by mohlo tento pronájem ukončit.

"Bál se o bezpečnost celé rodiny, anebo se mohl domnívat, že přes jeho manželku na něj může být činěn nátlak. Zmínil se o tom i Vojenskému zpravodajství," prohlásil Bruna s tím, že konkrétní bude Nečas až u soudu. Kdo by na Nečasovu rodinu mohl tlačit, advokát neřekl.  

Advokát: Nečas mohl úkolovat rozvědku

Nečas tak chce u soudu využít toho, že byl od prosince 2012 do března 2013 pověřen řízením ministerstva obrany poté, co po osmi dnech odvolal z čela resortu Karolínu Peake. Nečas byl zároveň předsedou Bezpečnostní rady státu, a podle Bruny tak mohl Vojenské zpravodajství v tomto období úkolovat. "Měl pocit, že z titulu této funkce si může požádat o cokoliv," řekl Bruna.

Podle žalobců ale špiclování Radky Nečasové zosnovala její sokyně v lásce Jana, tehdy ještě Nagyová. Úkolovat Vojenské zpravodajství přitom jako tehdejší vrchní ředitelka kabinetu premiéra fakticky vůbec nemohla.

"Úkolovat určitě ne. Úkoly jim ze zákona dává ministr nebo vláda. Mohla jim sdělovat určité věci," uvedl bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Ten v této kauze v úterý vypovídal u soudu a mimo jiné i řekl, že o sledování jako ministr vůbec nevěděl. Tím Nečasové přitížil.

Nižší trest pro Nagyovou?

Pokud soud slovům bývalého premiéra uvěří, mohla by Jana Nečasová dostat nižší trest. Nyní jí hrozí až pět roků vězení.

Vše na sebe vzít ale Nečas nemůže. Žaloba totiž viní jeho současnou manželku i z toho, že nechala kromě Radky Nečasové sledovat ještě dva úředníky z Úřadu vlády. Tedy i lidi mimo Nečasův rodinný kruh. Navíc soud se bude muset vyrovnat s tím, že ke sledování docházelo i předtím, než byl Nečas pověřen řízením ministerstva obrany.

A ještě jeden zásadní problém: Nečas svou plánovanou výpovědí může úplně popřít svá dřívější vyjádření, podle kterých nikdy nerozhodl ani nebyl informován o sledování své manželky, řidiče Jany Nagyové a další zaměstnankyně Úřadu vlády Aleny Hegerové.

"Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení. Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo (sledování) týkat. Nikdy bych nepřipustil zneužití zpravodajských služeb k osobním a politickým účelům," uvedl Nečas v mediálním prohlášení v červnu 2013, kdy jeho nynější manželku (a tehdejší tajnou milenku) zatkla policie.

Nadto i Jana Nečasová okamžitě po svém zatčení prohlásila, že premiér o pokynu pro vojenskou rozvědku nic nevěděl.

"Možná hloupě jsem pana Páleníka (bývalý ředitel vojenské rozvědky Ondrej Páleník je jedním z obžalovaných - pozn. red.) požádala o pomoc. Řekla jsem mu, že se kolem Nečasové pohybují podezřelí lidé, jestli by mi mohl pomoci, jestli by mohl zjistit, o co jde," citovala MF Dnes slova Nagyové z policejního protokolu.   

Nečas bude před soudem vypovídat v dalších dnech. "Čekejte, že to bude hodně zajímavé," dodal Bruna, jehož klientka Jana Nečasová se rovněž úterního jednání nezúčastnila.

Bývalý premiér je v rozvětvené "kauze Nagyová" rovněž na seznamu obviněných. Podle policie uplácel exposlance ODS lukrativními posty ve státních firmách.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy