Ostrava - Podezření z korupce v souvislosti s údajně zmanipulovanou armádní zakázkou na nákup terénních automobilů Tatra kromě exministra obrany Martina Bartáka čelí i další dva lidé.
Podle informací ČTK jsou jimi představitel společnosti Praga Petr Ptáček a podnikatel zajišťující zbrojní zakázky Michal Smrž.
Že policie má další podezřelé, v pátek ČTK potvrdil státní zástupce Dušan Táborský, který případ dozoruje.
Oba nově podezřelí podle něj vedení Tatry postupně kontaktovali s určitou nabídkou v souvislosti s armádní zakázkou ještě před Bartákem.
Jejich cílem údajně bylo obnovení přerušené spolupráce mezi Tatrou a Pragou. Objevilo se prý i tvrzení, že Tatry neprojdou úspěšně armádními testy, pokud se spolupráce neobnoví.
Ptáček podezření odmítá.
"Jedná se o absurdní a nesmyslné obvinění, ze kterého mám pocit, že se manažeři společnosti Tatra snaží rozptýlit mnoho podezření, které vznikly v souvislosti se zadáním zakázky bez výběrového řízení na jejich vozidla a podezřelými provizními smlouvami provázanými s touto zakázkou," uvedl zástupce Pragy ve vyjádření pro ČTK.
Ve stejném duchu se vyjádřil i Smrž. "Za Pragu jsem s Tatrou o ničem nevyjednával, neměl jsem k tomu ani mandát, ani potřebné informace, ani jsem na tom nebyl nijak zainteresovaný. S Tatrou žádná z mých firem žádnou spolupráci neměla, neproběhlo mezi námi žádné plnění, a to ani ve formě návrhu nějaké smlouvy apod.," napsal ČTK v obsáhlém vyjádření.
"Nakonec ještě dodávám, že mi o mém podezření či obvinění není nic známo, byl jsem pouze na policii podat vysvětlení jako svědek. Pokud se něco takového chystá, asi by se to mělo odehrát jinou formou než přes média," dodal majitel společnosti MPI.
Barták chtěl miliony, tvrdí bývalý velvyslanec
"Nyní zjišťujeme, zda to bylo korupční jednání, či nikoliv," řekl Táborský. Policii také zajímá, zda jednání Bartáka v USA navazovalo na tyto dvě schůzky. "Hledáme informace, zda tito lidé jednali ve vzájemné shodě. Víme, že se znali," řekl Táborský.
Policie se údajnou korupcí zabývá od loňského listopadu.
Tehdy bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany a současný náměstek ministra financí Martin Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou.
To potvrdil i Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rovněž zúčastnil rozhovoru s Bartákem. Barták ale tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.
V pozadí všeho byl podle Táborského údajně zájem společnosti Praga. Ta s Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů - náprav a převodovek.
V polovině prosince 2006 Tatra podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy. O několik měsíců později ale severomoravská automobilka ukončila kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů spolupráci s Pragou.
"Tatra se subdodavatelem vypověděla smlouvu. Firma se ale cítila ukřivděna a snažila se vrátit do hry," řekl Táborský.
Dodal, že Praga mohla na dodávkách Tatry pro armádu vydělat stamiliony korun. Po ukončení spolupráce se Tatře dodávky armádě začaly zadrhávat. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých prý Barták v USA mluvil.
V této souvislosti manažery Tatry postupně kontaktovali tři lidé.
Kromě Bartáka, který o problematické zakázce jednal během oficiální návštěvy USA, i představitel Pragy Ptáček. Třetím podezřelým by pak podle ČTK mohl být majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž.
Šéf Tatry Ronald Adams už dříve řekl, že jej navštívil prostředník "někoho vysoce postaveného" a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek ve výši pět milionů dolarů. Adams uvedl, že tímto mužem byl právě Smrž.
Pomůže výslech exšéfa Vojenského zpravodajství?
V souvislosti s jednáním samotného Bartáka už policie vyslechla všechny svědky. "Nyní je to ve stádiu výpovědi proti výpovědi," komentoval stav vyšetřování Táborský.
Dodal, že jasno by do celého případu mohl vnést chystaný výslech bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) už jej na žádost protikorupční policie zprostil mlčenlivosti. Krejčík během svého působení v čele vojenské rozvědky upozornil politiky například na to, že zakázka na nákup terénních automobilů Tatra pro armádu je zmanipulovaná a lobbistům vynese miliony na provizích ze státních peněz.
Policie případ nejdříve odložila. "Uvidíme, co nám řekne," uvedl Táborský.
Vyšetřování celé korupční kauzy se nyní přesunulo do Ostravy, kde sídlí i dozorující krajský státní zástupce Táborský.
Speciální vyšetřovací tým Tatra byl navíc posílen o další dva kriminalisty a jeho vedení převzal šéf ostravské expozitury protikorupční policie. Celkem nyní čítá pět policistů. "Dosud vedoucí týmu vyšetřování vedl z Prahy.
Přesun pravomocí do Ostravy je logický. Tatra sídlí na severu Moravy, a tam budeme provádět ještě řadu úkonů," řekl Táborský.