Praha - Ač je Jiří Čunek z úplatkářského případu definitivně venku, stála za poslední rok jeho kauza místo několik vysoce postavených státních zástupců i policistů, kteří v příběhu sehráli své role.
Naposledy to byl liberecký státní zástupce Adam Bašný, který byl minulý čtvrtek z postu šéfa žalobců odvolán kvůli tomu, že veřejně kritizoval způsob vyšetřování.
"Komentoval kauzy, ve kterých nebyl činný a které mu nepřísluší komentovat," vysvětloval ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec důvody, proč se rozhodl Bašného odvolat.
Na podivuhodné praktiky v průběhu vyšetřování ostatně vloni poukázal i soudce Vojtěch Cepl - v případu, který vešel do historie justice a politiky pod názvem "kauza justiční mafie".
Cepl totiž soudně potvrdil podezření, že se špičkoví představitelé justice a politiky podezřele domlouvali na tom, jak řídit korupční kauzu Jiřího Čunka.
Personální čistky
A koho všeho že stála kauza vicepremiéra hlavu?
Šéf žalobců v Liberci padl za kritiku kauzy Čunek |
Ze šéfovského postu například odešel ředitel ostravské expozitury Vlastimil Studený, jehož lidé kauzu Čunek vyšetřovali a dokonce vicepremiéra z korupce obvinili. Případ zastavil až státní zástupce. Spolu se Studeným odešel i jeden z jeho podřízených.
O co jde v kauze justiční mafie?
- Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová řekla, že zainteresovaní žalobci v kauze Čunek se scházeli s vrcholnými soudci a politickými lobbisty, a toto spojení označila za justiční mafii
- Představitelé justice v čele s nejvyšší státní zástupkyní se proti tomu ohradili u soudu, ale soudce Vojtěch Cepl v rozsudku uvedl, že opoziční kritika měla pravdu - schůzky politiků, soudců a žalobců v Čunkově případu byly podezřelé
- Benešová se v současnosti nechala slyšet, že odvolání Bašného je msta, pokus o zastrašování, návrat do 50. let
Studený odešel v dubnu roku 2008, a to podle svých slov na vlastní žádost. Stal se řadovým policistou na krajském ředitelství v Ostrava na odboru hospodářské kriminality a klesl o jednu platovou třídu.
Ačkoliv vedení protikorupční policie odmítlo spojení s kauzou Čunek, Studený v ní hrál jednu z nejdůležitějších rolí.
Několik měsíců totiž dohlížel na práci svého podřízeného Milana Šošovičky, který kauzu údajného půlmilionového úplatku Jiřímu Čunkovi vyšetřoval.
Mimochodem, i Šošovička za poslední rok několikrát změnil post. Kritizovaný vyšetřovatel se po uzavření případu stal šéfem speciální protikorupční skupiny v Olomouci. Necelé tři měsíce po svém povýšení ale skončil opět na svém původním místě - přerovského vyšetřovatele.
Změna vyšetřovatele
A co škatulatům u policie předcházelo? Šošovička chtěl případ uzavřít a předat Čunka soudu. Nicméně těsně předtím zasáhla nejvyšší státní zástupkyně a kauzu převzal jihlavský státní zástupce Arif Salichov, který Šošovičku z případu ihned odvolal.
První vyšetřovatel Čunkovy kauzy odchází z funkce |
Stíhání Čunka zastavil a ostravské policisty ostře zkritizoval. Šošovičku navíc nařkl z nestandardního způsobu vyšetřování a z procesních chyb.
Vlastimil Studený se však tehdy za svého podřízeného postavil a trval na tom, že vše probíhalo korektně. To nakonec potvrdila i inspekce ministerstva vnitra a státní zastupitelství v Olomouci.
Nesmíte mluvit s médii
Kauza Čunek dopadla kromě policistů také na státní zástupce.
Kritizovaný vyšetřovatel kauzy Čunek byl povýšen |
Z funkce byl odvolán také olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván, který se dokonce kvůli svému údajně nezákonnému odvolání soudí s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS).
Posléze odešel i jeho podřízený Igor Stříž, který je dnes řadovým státním zástupcem.
Navíc - vedení moravských žalobců po uzavření kauzy nastavilo zcela nová pravidla, která platí až dosud. Státní zástupci nesmějí hovořit s novináři; pokud tak učiní, musí sepsat zápis, o čem mluvili, a poslat to nadřízenému.