První vyšetřovatel Čunkovy kauzy odchází z funkce

Eliška Bártová, redakce DOM
27. 5. 2008 10:41
Další policista spojený s kauzou Čunek končí
Jeden z klíčových svědků kauzy Čunek - vrchní komisař Milan Šošovička.
Jeden z klíčových svědků kauzy Čunek - vrchní komisař Milan Šošovička. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Původní vyšetřovatel kauzy šéfa lidovců Jiřího Čunka Milan Šošovička končí ve funkci šéfa protikorupční policie v Olomouci.

Odchází na vlastní žádost jen tři měsíce po svém povýšení, napsal deník Právo. Šošovička ani vedení protikorupční policie se k tomu odmítají vyjadřovat.

Podle informací Aktuálně.cz ale Šošovička nekončí dobrovolně. Příčinou jeho náhlého odchodu z funkce je, že před nedávnem Aktuálně.cz vydalo o povýšení klíčového vyšetřovatele článek.

ČTĚTE VÍCE: Kritizovaný vyšetřovatel kauzy Čunek byl povýšen

"Vy jste mi tím pořádně zavařili," řekl Aktuálně.cz Šošovička před 14 dny. "Mám teď kvůli tomu velké problémy." Poté, co článek vyšel, se o jeho povýšení začalo zajímat pražské vedení a - stejně jako jeho bývalý nadřízený, byl donucen skončit.

Povýšení před soudem

Šošovičkovo povýšení se probíralo také předminulý týden před soudem s Romanem Vaškůjem obžalovaným z pokusu o uplacen korunní svědkyně. Vyšetřovatel zde vystupoval jako svěděk.

Státní zástupce se při jeho výslechu dotázal, zda byl povýšen a do jaké funkce. Pravděpodobně tak chtěl čelit tlaku Vaškůjovi obhajoby a prokázat, že Šošovička prováděl práci v kauze Čunek natolik dobře, až byl povýšen.

Zpochybnění jeho role v celé kauze před přerovským soudem mohlo být podle informací Aktuálně.cz také jedním z důvodů, proč musel Šošovička svoji novou vedoucí pozici opustit.

Inspekce chyby nenašla

Šošovičku za jeho postup v kauze Čunek kritizoval státní zástupce Ari Salichov, který případ převzal a stíhání šéfa lidovců zastavil.

Inspekce ministra vnitra ale v postupu vyšetřovatele žádné chyby nenašla. Její závěry potvrdilo i krajské státní zastupitelství.

Podle Práva jde už nejméně o pátého policistu, který v souvislosti s Čunkovým případem přišel o funkci, nebo u policie úplně skončil.

Do civilu odešla šéfka protikorupční policie Renata Strnadová a její náměstek, ve funkci skončil i šéf severomoravské expozitury Vlastimil Studený, spolu s ním odešel podle Práva také jeden jeho podřízený.

Poslušně hlásím

Kauza Čunek dopadla kromě policistů také na státní zástupce. S funkce byl v souvislosti s kauzou již dříve odvolán olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván, posléze odešel i jeho podřízený Igor Stříž.

Vedení moravských žalobců po uzavření kauzy nastavila také zcela nová pravidla. Státní zástupci nesmí hovořit s novináři, pokud tak učiní, musí sepsat zápis, o čem hovořili a poslat to nadřízenému.

ČTĚTE VÍCE: Žalobce dostali příkaz: Nahlašte, s kým a o čem mluvíte

Dále čtěte:
Kauza Čunek: Soud na stopě nezodpovězených otázek
Jeho lidé vyšetřovali kauzu Čunek. U policie končí

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy