V kauze Čapí hnízdo čelí obvinění z dotačního podvodu premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Šaroch loni v srpnu zastavil stíhání všech obviněných včetně Babiše a jeho rodiny. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po přezkumu obnovil v prosinci stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení zastaveno nezákonně a předčasně. Případ proto nařídil došetřit. Naopak potvrdil, že stíhání Babišových blízkých bylo definitivně zastaveno.
"Lhůta pro skončení vyšetřování je stanovena ke konci měsíce srpna," řekl serveru irozhlas.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Nadále pokračují úkony související s doplněním vyšetřování a nelze podle něj nyní říct, kolik času si to ještě vyžádá. "Lhůtu je možné i opakovaně prodloužit, pokud to bude s ohledem na stav vyšetřování nezbytné," dodal Cimbala.
Žádná zákonná lhůta pro doplnění vyšetřování neexistuje. Každá žádost o průtah ale musí být vždy podmíněna potřebou úkonu, zdůraznila pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová v nedávném vyjádření v České televizi.
Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila.
Zeman při zdůvodnění svého verdiktu uvedl, že je nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která žádost o dotaci pro Farmu Čapí hnízdo podepsala.