Kastrace na žádost pacienta už od 21 let. Vláda jde podporou novely proti ombudsmance

ČTK Domácí ČTK , Domácí
Aktualizováno 7. 7. 2016 13:46
Vláda ve čtvrtek podpořila novelu snižující věkovou hranici pro kastraci pacientů z 25 na 21 let, proti níž měla námitky ombudsmanka Anna Šabatová. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) naopak zdůraznil, že kastrace se budou provádět na žádost pacienta, který je už tři roky zletilý. Stejná novela přináší novinky také v asistované reprodukci nebo u změny pohlaví. Ta by měla být nově umožněna i u pacienta, který je ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody, zabezpečovací detence nebo v ochranném léčení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministři ve čtvrtek podpořili novelu, podle níž by se věková hranice pro dobrovolnou kastraci pacientů snížila z 25 na 21 let. Jdou tak proti veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové. Ta argumentuje, že přestože vyzrálost nelze měřit jen věkem, v 21 letech pacienti ještě nejsou schopni posoudit všechny důsledky invazivního a nevratného zákroku v případě chirurgických kastrací. Šabatová vládu navíc upozornila, že tyto kastrace s sebou nesou vážné nežádoucí účinky.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je ale nová hranice kompromisem mezi zletilostí a hranicí 25 let, od níž se zákrok provádí nyní.

"Lékařský zákrok velmi výrazně zbaví pacienta, který je postižený deviací, jež může vyústit v agresivní chování, toho pudu ubližovat okolí," hájí novelu Němeček. Podle něj je snížením hranice možné ještě lépe chránit případné oběti.

Omezení sexuálního pudu se v Česku provádí dvěma způsoby: léky, které pacient ale může vysadit, a pud se obnoví, nebo operačně, kdy se odstraní hormonálně aktivní část varlat, což je zákrok nevratný. Za tyto chirurgické kastrace kritizovala Česko opakovaně Evropská komise. V řadě zemí Evropy jsou zakázány.

Chirurgické kastrace naopak doporučila v Česku zachovat sexuologická společnost. Podle jejího vědeckého sekretáře Petra Weisse se po zákroku dopustí sexuálního zločinu čtyři procenta pacientů, při útlumu léky 17 procent. K argumentu Evropského výboru proti mučení, že jen dvě země v Evropě chirurgické kastrace povolují, Weiss uvedl, že v řadě zemí se neprovádějí prostě proto, že tam žádná specializovaná sexuologická léčba pro tyto lidi neexistuje. "Jsou však země, jako například USA, kde se využívá této možnosti u sexuálních delikventů, ani nemusejí být deviantní v mnohem širší míře," řekl Weiss.

Kastraci bude možné provést i těm pacientům, kteří dosud nespáchali sexuálně motivovaný trestný čin, ale existují vážné důvody, proč se domnívat, že tento čin v budoucnosti spáchají.

Změna pohlaví ve vězení

Ochranu veřejnosti před potenciálně nebezpečnými pacienty mají zajistit také ustanovení novely, která se týkají ochranné péče. Poskytovatelé zdravotní péče, kteří zajišťují ochranné léčení, budou mít nově povinnost hlásit policii, že pacient nenastoupil k léčbě. Hlásit budou muset i to, že se pacient z nemocnice svévolně vzdálil nebo že nedochází na pravidelné kontroly. "Tímto reagujeme na požadavky změn v tomto systému, aby byli včas zachyceni potenciálně nebezpeční pacienti," uvedl Němeček.

Další změny se týkají asistované reprodukce, změny pohlaví nebo posudkové péče u pracovně-lékařských služeb. Asistovanou reprodukci by nově mohli provádět i gynekologové nebo porodníci. Změna pohlaví bude umožněna i u pacienta, který je ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody, zabezpečovací detence nebo v ochranném léčení.

U posudkové péče a poskytování pracovně lékařských služeb bude snížena administrativní i ekonomická zátěž v návaznosti na zrušení povinnosti pracovně lékařských prohlídek, dohledu na pracovištích a poskytování poradenství při výkonu práce.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy