Kastrace na žádost pacienta už od 21 let. Vláda jde podporou novely proti ombudsmance

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 7. 2016 13:46
Vláda ve čtvrtek podpořila novelu snižující věkovou hranici pro kastraci pacientů z 25 na 21 let, proti níž měla námitky ombudsmanka Anna Šabatová. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) naopak zdůraznil, že kastrace se budou provádět na žádost pacienta, který je už tři roky zletilý. Stejná novela přináší novinky také v asistované reprodukci nebo u změny pohlaví. Ta by měla být nově umožněna i u pacienta, který je ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody, zabezpečovací detence nebo v ochranném léčení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministři ve čtvrtek podpořili novelu, podle níž by se věková hranice pro dobrovolnou kastraci pacientů snížila z 25 na 21 let. Jdou tak proti veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové. Ta argumentuje, že přestože vyzrálost nelze měřit jen věkem, v 21 letech pacienti ještě nejsou schopni posoudit všechny důsledky invazivního a nevratného zákroku v případě chirurgických kastrací. Šabatová vládu navíc upozornila, že tyto kastrace s sebou nesou vážné nežádoucí účinky.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je ale nová hranice kompromisem mezi zletilostí a hranicí 25 let, od níž se zákrok provádí nyní.

"Lékařský zákrok velmi výrazně zbaví pacienta, který je postižený deviací, jež může vyústit v agresivní chování, toho pudu ubližovat okolí," hájí novelu Němeček. Podle něj je snížením hranice možné ještě lépe chránit případné oběti.

Omezení sexuálního pudu se v Česku provádí dvěma způsoby: léky, které pacient ale může vysadit, a pud se obnoví, nebo operačně, kdy se odstraní hormonálně aktivní část varlat, což je zákrok nevratný. Za tyto chirurgické kastrace kritizovala Česko opakovaně Evropská komise. V řadě zemí Evropy jsou zakázány.

Chirurgické kastrace naopak doporučila v Česku zachovat sexuologická společnost. Podle jejího vědeckého sekretáře Petra Weisse se po zákroku dopustí sexuálního zločinu čtyři procenta pacientů, při útlumu léky 17 procent. K argumentu Evropského výboru proti mučení, že jen dvě země v Evropě chirurgické kastrace povolují, Weiss uvedl, že v řadě zemí se neprovádějí prostě proto, že tam žádná specializovaná sexuologická léčba pro tyto lidi neexistuje. "Jsou však země, jako například USA, kde se využívá této možnosti u sexuálních delikventů, ani nemusejí být deviantní v mnohem širší míře," řekl Weiss.

Kastraci bude možné provést i těm pacientům, kteří dosud nespáchali sexuálně motivovaný trestný čin, ale existují vážné důvody, proč se domnívat, že tento čin v budoucnosti spáchají.

Změna pohlaví ve vězení

Ochranu veřejnosti před potenciálně nebezpečnými pacienty mají zajistit také ustanovení novely, která se týkají ochranné péče. Poskytovatelé zdravotní péče, kteří zajišťují ochranné léčení, budou mít nově povinnost hlásit policii, že pacient nenastoupil k léčbě. Hlásit budou muset i to, že se pacient z nemocnice svévolně vzdálil nebo že nedochází na pravidelné kontroly. "Tímto reagujeme na požadavky změn v tomto systému, aby byli včas zachyceni potenciálně nebezpeční pacienti," uvedl Němeček.

Další změny se týkají asistované reprodukce, změny pohlaví nebo posudkové péče u pracovně-lékařských služeb. Asistovanou reprodukci by nově mohli provádět i gynekologové nebo porodníci. Změna pohlaví bude umožněna i u pacienta, který je ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody, zabezpečovací detence nebo v ochranném léčení.

U posudkové péče a poskytování pracovně lékařských služeb bude snížena administrativní i ekonomická zátěž v návaznosti na zrušení povinnosti pracovně lékařských prohlídek, dohledu na pracovištích a poskytování poradenství při výkonu práce.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy