Myslel jsem, že budu ženou se vším všudy, stěžuje si transsexuál. Žaluje lékaře o 17 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 5. 2016 17:23
Soud začal znovu projednávat případ transsexuála, který žaluje své lékaře. Tvrdí, že jej ke změně pohlaví přemluvili. Určili totiž špatnou diagnózu - a on nyní v ženském těle trpí. Osmačtyřicetiletá Diana Polyáková chce odškodné rovných 17 milionů.
Dana Polyáková - vlevo jako řidič tramvaje Daniel Polyak před přeměnou, vpravo po přeměně v červnu 2015
Dana Polyáková - vlevo jako řidič tramvaje Daniel Polyak před přeměnou, vpravo po přeměně v červnu 2015 | Foto: Marek Pokorný

Praha - Transsexuál, který se nechal přeoperovat z muže na ženu, žaluje své lékaře, mezi nimiž jsou například známí sexuologové Petr Weiss či Hana Fifková. Tvrdí, že ho ke změně pohlaví přemluvili, a chce za to po nich, respektive po nemocnicích, v nichž pracují, odškodné. A to rovných 17 milionů korun. Neobvyklý případ řeší soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Markéta Vodáková.

Vše začalo v roce 2004, kdy se řidič tramvaje Gabriel Polyak zamiloval do muže. Přitom měl dceru a do té doby jej přitahovaly jen ženy. Nenadálý cit jej prý vyděsil natolik, že se šel poradit s lékaři.

"Já jsem nešel s tím, že potřebuji operaci. Jen s tím, že se mi to v životě nestalo, podlamovaly se mi kolena, to byla asi zamilovanost," uváděl - nyní už ovšem jako žena Diana Polyáková - před soudem.

Polyáková má za to, že jen kvůli názoru odborníků svolila k operaci, jež ji podle jejího názoru nadosmrti poškodila. "Určili mi chybnou diagnózu," tvrdí Polyáková. Místo transsexuality, kterou jí diagnostikovali, podle svých slov trpí smíšenou poruchou osobnosti.

Doložte, v čem pochybili

Soudkyně Vodáková měla případ již jednou na stole, tehdy ale žalobu zamítla. A to proto, že Polyáková nedokázala doložit, v čem poškození jejího zdraví spočívá. Městský soud v Praze, k němuž se Polyáková odvolala po prvním zamítavém rozsudku, ale případ vrátil k novému projednání. A přikázal Vodákové, aby Polyákovou vyslechla a nechala vypracovat posudky.

Hned na začátku čtvrtečního jednání ale nastal problém. A to, když se soudkyně snažila zjistit, jakých konkrétních pochybení se žalovaní lékaři podle Polyákové dopustili a jak je přesně vyčísluje. Bez toho žalobu nemůže projednat.

Sto přeměn ročně

Ročně dojde v Česku ke zhruba stovce přeměn pohlaví, které musí odsouhlasit speciální komise ministerstva zdravotnictví. V roce 2014 dala 111 souhlasů, loni 88 a letos dosud čtyřicet. Za posledních pět let zamítla jedinou žádost.

Přeměnu platí zdravotní pojišťovny a pokud nejsou komplikace, stojí okolo sta tisíc korun, je nutné ale poté podávat až do konce života hormony za další tisíce ročně.

Přesný počet transsexuálů v Česku není znám. Donedávna o přeměnách rozhodovaly komise při jednotlivých nemocnicích, a ucelená statistika tak neexistuje. Největší zdravotní pojišťovna VZP nicméně uvádí, že mezi svými klienty loni evidovala 751 pacientů s diagnózou transsexualismus.

"Ošetřující lékaři odmítli vydat jakékoliv vyjádření, že je to složitá věc a že je potřeba, aby se určil znalec," uvedl advokát Polyákové Karel Šindelář. "Máme kila lékařských zpráv, ale nikdo nám posudek neudělá," dodal.

"Ale vy musíte podat návrh, soud nemůže přiznat bolestné, jaké si zamane," reagovala soudkyně. Na námitku Šindeláře, že to by měl určit znalec, odvětila, že nemůže zadat znalecký posudek, když nezná otázky, ke kterým by se měl vyjádřit.

Doktoři se přece poslouchají

A soudkyně také pronesla několik připomínek k odvolacímu soudu. "Nevěděli si s tím rady, tak mi to vrátili," uvedla s tím, že tedy bude muset soud poslechnout, byť má jiný názor. "Odvolací soud nepostupuje příliš standardně," podotkla.  

Poté začala vyslýchat samotnou Polyákovou. Ta odpovídala zmateně a od věci a soudkyně musela otázky často několikrát opakovat. Polyáková popisovala své návštěvy lékařů a deprese, které měla, když probíhala léčba. Nyní je i kvůli depresím v invalidním důchodu.

Na přímý dotaz, zda lékařům někdy řekla, že změnu pohlaví nechce, až po několikerém zopakování připustila, že ne.

"Já nevěděl, co to je, co jsem. Nebyl jsem si jistý svojí orientací," vysvětlovala Polyáková, která v řeči neustále přecházela z mužského do ženského rodu a opakovala, že ji lékaři ke změně vlastně přinutili. "Když vám doktor řekne, že máte zhoubný nádor, tak ho taky poslechnete," uvedla.

Být ženou se vším všudy

Jako jeden z hlavních problémů, který prý před přeměnou měla, bylo to, že k partnerovu mužskému tělu měla fyzický odpor. "Doktor mi říkal, že po těch hormonech budu mít chuť na chlapa," vysvětlovala před soudem. "A zlepšilo se to?" chtěla vědět soudkyně. "Ne, bylo to ještě horší," reagovala Polyáková.

A jak vyšlo najevo, měla o své budoucnosti v ženském těle zcela jiné představy. "Myslel jsem, že budu žena se vším všudy. Že budu plodná, že tam bude dostatečná vagína, která bude funkční. A že budu stejně vzrušivá, jako když jsem byla mužem," dodávala před soudem. "Já to tělo mužské měl funkční. Myslel jsem, že když se přeměním, že to ženské tělo bude fungovat stejně jako to mužské."

"Doteď nevím, jaké pocity mají ženy. Oni mi neudělali vagínu, jen centimetrovou atrapu," vysvětlila Polyáková.

Tehdy to byla pravda

Samotné nemocnice odmítají, že by jejich lékaři jakkoliv pochybili. Diagnóza prý tehdy byla jednoznačná. A advokátka jedné z nich vytáhla i dopis, kterým tehdy ještě Daniel Polyák žádal o změnu pohlaví.

"Jsem žena uvězněná v mužském těle. Pomozte mi. Co mám udělat, abych co nejdřív dostal ženské hormony, abych mohla být ženou?" citovala zástupkyně nemocnice z dvoustránkové žádosti o změnu pohlaví, kterou tehdy Polyak předložil. "V tom období to byla pravda," připustila Polyáková.

Soudkyně poté projednávání odročila na neurčito. A přikázala advokátovi Polyákové, aby soudu sdělil, z jakého oboru bude požadovat znalce. A také uvedl okruh otázek, ke kterým bude chtít, aby se vyjádřili. A požádala nemocnice, aby se znalci následně spolupracovali.

Vleklý soudní spor se nicméně dnes osmačtyřicetileté ženě může pořádně prodražit, pokud neuspěje. Soud jí sice přiznal osvobození od soudních poplatků a stát hradí i jejího advokáta, ale stále narůstají náklady advokátů protistrany, které se počítají z požadované sumy. A za jedno státní je to víc než sto tisíc korun. Celkem se tak už náklady blíží jednomu milionu.

 

Právě se děje

Další zprávy