Karlovarské minerální vody nemusí platit pokutu za Kyselku

ČTK ČTK
29. 5. 2014 15:44
Karlovarské minerální vody nemusí zaplatit pokutu 1,8 milionu za památky v Kyselce, rozhodl soud. Sankci původně vyměřili památkáři a potvrdil ji krajský úřad.
Lázně Kyselka.
Lázně Kyselka. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Karlovarské minerální vody nemusí platit pokutu 1,8 milionu korun za údajně nedostatečnou údržbu památek v Kyselce. Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl kasační stížnost Krajského úřadu Karlovarského kraje proti lednovému verdiktu plzeňského soudu, který pokutu zrušil.

Podle názoru krajského úřadu ale rozhodnutí znamená to, že se o pokutě bude rozhodovat znova, řekla mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje Andrea Bocková. Sankci původně vyměřili památkáři a potvrdil ji krajský úřad.

"Verdikt Nejvyššího správního soudu pro nás znamená, že budeme respektovat rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který naše původní rozhodnutí zrušil a vrátil nám ho znovu k projednání," uvedla Bocková s tím, že se celá věc vrátí na stavební úřad krajského úřadu.

"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu pochopitelně vítáme, protože se tak potvrzují naše předpoklady a stanoviska sdělovaná od začátku celé kauzy. Včetně toho, že zahájení řízení proti KMV ze strany Magistrátu města Karlovy Vary bylo ovlivněno aktivistickými činnostmi představitelů Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR," sdělil Martin Hanzl, vedoucí právník společnosti Karlovarské minerální vody.

NSS zatím zpřístupnil pouze výrok rozhodnutí, na zpracování odůvodnění má celý měsíc. Z kontextu však vyplývá, že jde právě o spornou pokutu. Proti verdiktu NSS nejsou žádné opravné prostředky.

Karlovarské minerální vody dostaly pokutu v únoru 2012 konkrétně za špatnou péči o tři památky v Kyselce, a to od oddělení památkové péče karlovarského magistrátu. Firma s pokutou nesouhlasila, podle názoru jejích představitelů bylo správní řízení proti podniku od začátku vedeno tendenčně a bez ohledu na faktická zjištění.

Lázně chátrají od počátku 90. let

Areál někdejších lázní Kyselka chátrá od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody v Kyselce vlastní šest historických objektů. Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost, která je loni v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem většiny budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.

Na roli Karlovarských minerálních vod v chátrání Kyselky dlouhodobě upozorňuje Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. S firmou má letité spory.

Letos v březnu Karlovarské minerální vody dokončily rekonstrukci bytového domu Stallburg v Kyselce, který je tak první opravenou budovou v areálu. Na Stallburg navazuje obnova pavilonu Löschner, v němž má vzniknout muzeum.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy