Karlovarské minerální vody nemusí platit pokutu za Kyselku

ČTK ČTK
29. 5. 2014 15:44
Karlovarské minerální vody nemusí zaplatit pokutu 1,8 milionu za památky v Kyselce, rozhodl soud. Sankci původně vyměřili památkáři a potvrdil ji krajský úřad.
Lázně Kyselka.
Lázně Kyselka. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Karlovarské minerální vody nemusí platit pokutu 1,8 milionu korun za údajně nedostatečnou údržbu památek v Kyselce. Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl kasační stížnost Krajského úřadu Karlovarského kraje proti lednovému verdiktu plzeňského soudu, který pokutu zrušil.

Podle názoru krajského úřadu ale rozhodnutí znamená to, že se o pokutě bude rozhodovat znova, řekla mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje Andrea Bocková. Sankci původně vyměřili památkáři a potvrdil ji krajský úřad.

"Verdikt Nejvyššího správního soudu pro nás znamená, že budeme respektovat rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který naše původní rozhodnutí zrušil a vrátil nám ho znovu k projednání," uvedla Bocková s tím, že se celá věc vrátí na stavební úřad krajského úřadu.

"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu pochopitelně vítáme, protože se tak potvrzují naše předpoklady a stanoviska sdělovaná od začátku celé kauzy. Včetně toho, že zahájení řízení proti KMV ze strany Magistrátu města Karlovy Vary bylo ovlivněno aktivistickými činnostmi představitelů Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR," sdělil Martin Hanzl, vedoucí právník společnosti Karlovarské minerální vody.

NSS zatím zpřístupnil pouze výrok rozhodnutí, na zpracování odůvodnění má celý měsíc. Z kontextu však vyplývá, že jde právě o spornou pokutu. Proti verdiktu NSS nejsou žádné opravné prostředky.

Karlovarské minerální vody dostaly pokutu v únoru 2012 konkrétně za špatnou péči o tři památky v Kyselce, a to od oddělení památkové péče karlovarského magistrátu. Firma s pokutou nesouhlasila, podle názoru jejích představitelů bylo správní řízení proti podniku od začátku vedeno tendenčně a bez ohledu na faktická zjištění.

Lázně chátrají od počátku 90. let

Areál někdejších lázní Kyselka chátrá od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody v Kyselce vlastní šest historických objektů. Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost, která je loni v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem většiny budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.

Na roli Karlovarských minerálních vod v chátrání Kyselky dlouhodobě upozorňuje Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. S firmou má letité spory.

Letos v březnu Karlovarské minerální vody dokončily rekonstrukci bytového domu Stallburg v Kyselce, který je tak první opravenou budovou v areálu. Na Stallburg navazuje obnova pavilonu Löschner, v němž má vzniknout muzeum.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy