Karlovarské minerální vody nemusí platit pokutu za Kyselku

ČTK ČTK
29. 5. 2014 15:44
Karlovarské minerální vody nemusí zaplatit pokutu 1,8 milionu za památky v Kyselce, rozhodl soud. Sankci původně vyměřili památkáři a potvrdil ji krajský úřad.
Lázně Kyselka.
Lázně Kyselka. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Karlovarské minerální vody nemusí platit pokutu 1,8 milionu korun za údajně nedostatečnou údržbu památek v Kyselce. Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl kasační stížnost Krajského úřadu Karlovarského kraje proti lednovému verdiktu plzeňského soudu, který pokutu zrušil.

Podle názoru krajského úřadu ale rozhodnutí znamená to, že se o pokutě bude rozhodovat znova, řekla mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje Andrea Bocková. Sankci původně vyměřili památkáři a potvrdil ji krajský úřad.

"Verdikt Nejvyššího správního soudu pro nás znamená, že budeme respektovat rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který naše původní rozhodnutí zrušil a vrátil nám ho znovu k projednání," uvedla Bocková s tím, že se celá věc vrátí na stavební úřad krajského úřadu.

"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu pochopitelně vítáme, protože se tak potvrzují naše předpoklady a stanoviska sdělovaná od začátku celé kauzy. Včetně toho, že zahájení řízení proti KMV ze strany Magistrátu města Karlovy Vary bylo ovlivněno aktivistickými činnostmi představitelů Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR," sdělil Martin Hanzl, vedoucí právník společnosti Karlovarské minerální vody.

NSS zatím zpřístupnil pouze výrok rozhodnutí, na zpracování odůvodnění má celý měsíc. Z kontextu však vyplývá, že jde právě o spornou pokutu. Proti verdiktu NSS nejsou žádné opravné prostředky.

Karlovarské minerální vody dostaly pokutu v únoru 2012 konkrétně za špatnou péči o tři památky v Kyselce, a to od oddělení památkové péče karlovarského magistrátu. Firma s pokutou nesouhlasila, podle názoru jejích představitelů bylo správní řízení proti podniku od začátku vedeno tendenčně a bez ohledu na faktická zjištění.

Lázně chátrají od počátku 90. let

Areál někdejších lázní Kyselka chátrá od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody v Kyselce vlastní šest historických objektů. Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost, která je loni v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem většiny budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.

Na roli Karlovarských minerálních vod v chátrání Kyselky dlouhodobě upozorňuje Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. S firmou má letité spory.

Letos v březnu Karlovarské minerální vody dokončily rekonstrukci bytového domu Stallburg v Kyselce, který je tak první opravenou budovou v areálu. Na Stallburg navazuje obnova pavilonu Löschner, v němž má vzniknout muzeum.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy