Kyselku má zachránit obecně prospěšná společnost

ČTK ČTK
17. 10. 2012 15:30
O.p.s. má výhodu v tom, že může čerpat peníze z nejrůznějších zdrojů
Kyselka, dříve Lázně Kyselka.
Kyselka, dříve Lázně Kyselka. | Foto: Ludvík Hradilek

Chyše - Někdejší lázně v Kyselce na Karlovarsku má zachránit nově založená obecně prospěšná společnost (o.p.s.).

Z iniciativy Vladimíra Lažanského, majitele zámku v Chyši na Karlovarsku, do ní vstoupí Karlovarské minerální vody (KMV), společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka i město Karlovy Vary.

RIS do společnosti vloží nemovitosti, KMV do začátku 20 milionů korun a pozemky, které budou potřeba, oznámili ve středu novinářům zakladatelé.

Podle Lažanského má o.p.s. výhodu v tom, že může čerpat peníze z nejrůznějších zdrojů.

"Požádáme Karlovarský kraj, město Karlovy Vary, donátory, jako jsou velké firmy, dárce ze zahraničí, dotační programy a podobně," vyjmenoval Lažanský, který má zkušenosti s obnovou vlastního zámku.

Podle majitele společnosti RIS Petra Dostála firma do společnosti vloží téměř celý areál někdejších lázní včetně pozemků.

"Původně jsem domy koupil za 16,5 milionu korun. Dalších devět jsem do nich v průběhu let investoval. Sám ale už nemám další finanční prostředky na záchranu památek," řekl.

Cukrárna ve stylu rakouského císařství

Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale řekl, že firma vždy chtěla lázním pomoci. Lažanský je podle něj důvěryhodným partnerem a KMV se chtějí i nadále účastnit obnovy památkově chráněného areálu bývalých lázní.

Podle Lažanského nemá vést obnova Kyselky k obnově někdejších lázní. "Nějaké představy mám, například by zde mohl vzniknout hotýlek s wellness, cukrárna ve stylu rakouského císařství, velká část by byla věnovaná muzejní expozici," nastínil Lažanský.

Konečná podoba renovace ale vzejde teprve z výsledků stavebních průzkumů a studie budoucího využití. Ještě letos by ale podle Lažanského měly začít práce na zajištění havarijních staveb.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Vznik obecně prospěšné společnosti přivítala Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD). Podle prezidenta ASORKD Pavla Riese dává naději na obnovu Kyselky.

"My jsme stejný model navrhovali v lednu letošního roku, ale nenašli jsme partnera. Budeme ale i nadále sledovat, jak bude obnova Kyselky pokračovat," uvedl Ries.

Podle něj jsou odhadované náklady na celý areál bývalých lázní kolem miliardy korun. Provizorní zastřešení poškozených objektů by ale přišlo na asi 60 milionů korun. Podle Lažanského se ale cena stavebních prací dá výrazně snížit.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy