Kyselku má zachránit obecně prospěšná společnost

ČTK ČTK
17. 10. 2012 15:30
O.p.s. má výhodu v tom, že může čerpat peníze z nejrůznějších zdrojů
Kyselka, dříve Lázně Kyselka.
Kyselka, dříve Lázně Kyselka. | Foto: Ludvík Hradilek

Chyše - Někdejší lázně v Kyselce na Karlovarsku má zachránit nově založená obecně prospěšná společnost (o.p.s.).

Z iniciativy Vladimíra Lažanského, majitele zámku v Chyši na Karlovarsku, do ní vstoupí Karlovarské minerální vody (KMV), společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka i město Karlovy Vary.

RIS do společnosti vloží nemovitosti, KMV do začátku 20 milionů korun a pozemky, které budou potřeba, oznámili ve středu novinářům zakladatelé.

Podle Lažanského má o.p.s. výhodu v tom, že může čerpat peníze z nejrůznějších zdrojů.

"Požádáme Karlovarský kraj, město Karlovy Vary, donátory, jako jsou velké firmy, dárce ze zahraničí, dotační programy a podobně," vyjmenoval Lažanský, který má zkušenosti s obnovou vlastního zámku.

Podle majitele společnosti RIS Petra Dostála firma do společnosti vloží téměř celý areál někdejších lázní včetně pozemků.

"Původně jsem domy koupil za 16,5 milionu korun. Dalších devět jsem do nich v průběhu let investoval. Sám ale už nemám další finanční prostředky na záchranu památek," řekl.

Cukrárna ve stylu rakouského císařství

Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale řekl, že firma vždy chtěla lázním pomoci. Lažanský je podle něj důvěryhodným partnerem a KMV se chtějí i nadále účastnit obnovy památkově chráněného areálu bývalých lázní.

Podle Lažanského nemá vést obnova Kyselky k obnově někdejších lázní. "Nějaké představy mám, například by zde mohl vzniknout hotýlek s wellness, cukrárna ve stylu rakouského císařství, velká část by byla věnovaná muzejní expozici," nastínil Lažanský.

Konečná podoba renovace ale vzejde teprve z výsledků stavebních průzkumů a studie budoucího využití. Ještě letos by ale podle Lažanského měly začít práce na zajištění havarijních staveb.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Vznik obecně prospěšné společnosti přivítala Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD). Podle prezidenta ASORKD Pavla Riese dává naději na obnovu Kyselky.

"My jsme stejný model navrhovali v lednu letošního roku, ale nenašli jsme partnera. Budeme ale i nadále sledovat, jak bude obnova Kyselky pokračovat," uvedl Ries.

Podle něj jsou odhadované náklady na celý areál bývalých lázní kolem miliardy korun. Provizorní zastřešení poškozených objektů by ale přišlo na asi 60 milionů korun. Podle Lažanského se ale cena stavebních prací dá výrazně snížit.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy