Domy v Kyselce nově patří obecně prospěšné společnosti

ČTK ČTK
12. 3. 2013 9:01
Areál někdejších lázní chátrá už od doby privatizace na počátku 90. let
Kyselka, dříve Lázně Kyselka.
Kyselka, dříve Lázně Kyselka. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Bezúplatným převodem vložila Revitalizační investiční společnost (RIS) své historické budovy a pozemky v komplexu bývalých lázní Kyselka do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex, informoval mediální zástupce Karlovarských minerálních vod (KMV) Michal Donath.

Areál někdejších lázní chátrá už od doby privatizace na počátku 90. let. KMV v Kyselce vlastní šest historických objektů, z nichž některé už opravuje, společnost RIS většinu ostatních.

Přestože se v posledních 20 letech objevilo hned několik smělých plánů na jejich obnovu, nikdy nebyly realizovány a historicky cenné objekty jsou dnes v katastrofálním stavu.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Celkem společnost RIS převedla osm objektů a 11 pozemků, z toho devět stavebních. Z osmi objektů je šest nemovitou kulturní památkou.

Vlastnictví nemovitostí umožní obecně prospěšné společnosti žádat o příspěvky na obnovu z programů ministerstva kultury a dalších zdrojů.

"Zápisem společnosti do obchodního rejstříku a převodem nemovitostí do majetku o.p.s. byly vytvořeny základní podmínky pro realistickou obnovu lázní Kyselka. Můžeme tak navázat na již realizované přípravné práce směřující k určení budoucího využití objektů," uvedl předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka Vladimír Lažanský.

Podle Lažanského je prvořadým posláním o.p.s. vypracování koncepce celkové obnovy architektonické a památkové hodnoty bývalých lázní v Kyselce a jejího dalšího smysluplného využití.

"Rozhodně ale nečekáme, že se v Kyselce v budoucnu obnoví lázeňský provoz. Našim cílem však je zcela jednoznačně konverze celého souboru k lepšímu," dodal Lažanský.

Na rozjezd 20 milionů

Vznik obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka byl ohlášen loni v říjnu. Ve správní radě zasedají vedle Lažanského také vnuk zakladatele lázní Rudolf Mattoni a generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

V dozorčí radě jsou zástupci obce Kyselka, Karlových Varů i zástupce studentských aktivistů, kteří se o obnovu bývalých lázní zasazovali. KMV daly na rozjezd o.p.s. celkem 20 milionů korun.

Vznik o.p.s. loni uvítala i Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), která stav památek dlouhodobě kritizuje a pomohla na problém Kyselky obrátit pozornost veřejnosti.

Asociace je přesvědčena, že za současný stav nesou minimálně morální odpovědnost KMV.

 

Právě se děje

Další zprávy