Domy v Kyselce nově patří obecně prospěšné společnosti

ČTK ČTK
12. 3. 2013 9:01
Areál někdejších lázní chátrá už od doby privatizace na počátku 90. let
Kyselka, dříve Lázně Kyselka.
Kyselka, dříve Lázně Kyselka. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Bezúplatným převodem vložila Revitalizační investiční společnost (RIS) své historické budovy a pozemky v komplexu bývalých lázní Kyselka do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex, informoval mediální zástupce Karlovarských minerálních vod (KMV) Michal Donath.

Areál někdejších lázní chátrá už od doby privatizace na počátku 90. let. KMV v Kyselce vlastní šest historických objektů, z nichž některé už opravuje, společnost RIS většinu ostatních.

Přestože se v posledních 20 letech objevilo hned několik smělých plánů na jejich obnovu, nikdy nebyly realizovány a historicky cenné objekty jsou dnes v katastrofálním stavu.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Celkem společnost RIS převedla osm objektů a 11 pozemků, z toho devět stavebních. Z osmi objektů je šest nemovitou kulturní památkou.

Vlastnictví nemovitostí umožní obecně prospěšné společnosti žádat o příspěvky na obnovu z programů ministerstva kultury a dalších zdrojů.

"Zápisem společnosti do obchodního rejstříku a převodem nemovitostí do majetku o.p.s. byly vytvořeny základní podmínky pro realistickou obnovu lázní Kyselka. Můžeme tak navázat na již realizované přípravné práce směřující k určení budoucího využití objektů," uvedl předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka Vladimír Lažanský.

Podle Lažanského je prvořadým posláním o.p.s. vypracování koncepce celkové obnovy architektonické a památkové hodnoty bývalých lázní v Kyselce a jejího dalšího smysluplného využití.

"Rozhodně ale nečekáme, že se v Kyselce v budoucnu obnoví lázeňský provoz. Našim cílem však je zcela jednoznačně konverze celého souboru k lepšímu," dodal Lažanský.

Na rozjezd 20 milionů

Vznik obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka byl ohlášen loni v říjnu. Ve správní radě zasedají vedle Lažanského také vnuk zakladatele lázní Rudolf Mattoni a generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

V dozorčí radě jsou zástupci obce Kyselka, Karlových Varů i zástupce studentských aktivistů, kteří se o obnovu bývalých lázní zasazovali. KMV daly na rozjezd o.p.s. celkem 20 milionů korun.

Vznik o.p.s. loni uvítala i Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), která stav památek dlouhodobě kritizuje a pomohla na problém Kyselky obrátit pozornost veřejnosti.

Asociace je přesvědčena, že za současný stav nesou minimálně morální odpovědnost KMV.

 

Právě se děje

před 2 minutami

USA uvalily sankce na ruský Rosněfť kvůli pomoci Venezuele

Spojené státy uvalily sankce na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť za to, že ruská státní společnost pomáhala Venezuele obcházet sankce na export její ropy. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce na společnost Rosněfť Trading a jejího šéfa Didiera Casamira. Vysoce postavení činitelé americké administrativy podle AP rovněž varovali, že sankce by mohly být rovněž uvaleny na každého, kdo bude obchodovat s Rosněfť Trading.

Nejmenovaní činitelé uvedli, že očekávají odstřižení Rosněfť Trading od globálního finančního sektoru prostřednictvím nového opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy