Zeman jmenoval Karla Srpa členem etické komise pro třetí odboj

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 1. 2017 14:56
Členem etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje byl prezidentem Milošem Zemanem jmenován Karel Srp, který zakládal a dlouhá léta předsedal Jazzové sekci. Ta se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Rozhodnutí musí ještě podepsat premiér Bohuslav Sobotka. Pokud se tak stane, pětileté funkční období začne Srpovi v dubnu.
Prezident Miloš Zeman v roce 2013 udělil Karlu Srpovi státní vyznamenání.
Prezident Miloš Zeman v roce 2013 udělil Karlu Srpovi státní vyznamenání. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Prezident Miloš Zeman jmenoval členem etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje Karla Srpa staršího, zakladatele a dlouholetého předsedu Jazzové sekce. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Pětileté funkční období by mu mělo začít od dubna. Rozhodnutí musí ještě podepsat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 ho Zeman ocenil medailí Za zásluhy.

Zpěvák Jaroslav Hutka ho však na sociální síti Facebook obvinil, že na něj Státní bezpečnosti donášel právě Srp. "Mám ve svém estébáckém spise od Karla Srpa na sebe čtyři udání. StB o mně neměla moc informací, on jim je pečlivě doplnil. Jemu jsem věříval a všechno řekl, po převratě jsem se to pak dočetl ve spise," napsal.

Komise vznikla na základě zákona o protikomunistickém odboji z roku 2011. Devět členů mimo jiné rozhoduje o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

Po dvou členech volí a odvolává Senát, Sněmovna, vláda a radní Ústavu pro studium totalitních režimů, jednoho jmenuje a odvolává prezident. Funkční období je pětileté, nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. Minulý týden sněmovna zvolila členem historika Jiřího Rajlicha, kterého nominovala ČSSD. Ve volbě neuspěl kandidát ODS Stanislav Devátý, kterému skončilo funkční období v komisi v prosinci a jehož místo Sněmovna obsazovala. Nové členy ve středu večer volil i Senát, výsledky zatím nebyly zveřejněny.

Devět členů komise je podle novely odměňováno na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Předseda komise pobírá zhruba 144 tisíc korun ročně, ostatní členové 120 tisíc korun. Vláda už před pěti lety rozhodla, že na činnost komise půjde každoročně 8,8 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy