Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Ústí nad Labem?

Domácí Domácí
6. 10. 2014 20:06
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Ústí nad Labem s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Jiřího Madara

Jiří Madar (ÚSTECKÉ FÓRUM OBČANŮ)

1) Jaká protipovodňová opatření byste učinil/a na ochranu města? A z čeho je zaplatit?
Chceme zajistit zvýšení ochrany Střekovské strany na 100letou vodu, navýšení stávajícího opatření pomocí mobilních stěn a dále zajistit pokračování linie ochran pro rozšíření plochy chráněného území pod železniční most. Otázku prostředků lze řešit spoluprací města se státem (Ministerstvem zemědělství ČR a správcem toku Povodím Labe), který má finance na prevenci proti povodním, a pokud město bude ochotné k finanční spoluúčasti, je reálné od státu tyto prostředky získat. Jde nám o ochranu občanů města a jejich majetku, a proto chceme do tohoto projektu investovat finanční prostředky města.

2) Ústecké náměstí hyzdí takzvaná díra. Jak byste vyřešil/a tento problém?
Nemám určitě všechny informace, ale řešení asi máme. Standardní je prodat takovýto pozemek „soukromé firmě“ s podmínkami – že musí do určité doby postavit objekt do prvního patra a pak teprve město převede pozemek v katastru a že stavba jako celek bude dokončena do 3 nebo 5 let. Pokud to takto je a investor smlouvu neplní, tak je nutno ji vypovědět pro neplnění. Pokud tak po prověření smlouvy nebude, a máme informace, že město uzavřelo nevýhodnou smlouvu pro město, tak bude nutno tuto situaci řešit soudní cestou, a i když to děláme neradi, tak trestním oznámením.

3) Zadlužení města se blíží k 1,5 miliardy korun. Z čeho chcete peníze splácet?
Předpokládám, že si „odpovědní politici minulých let (ODS a ČSSD v koalici nebo spolupráci s TOP 09, KSČM a Pro sport a zdraví)“ při tomto zadlužování nechali prověřit, že na splátky máme a město je schopno je splácet, abychom se nedostali do exekuce. My bychom chtěli hospodařit s ročním přebytkem okolo 250 mil. Kč a postupně díky tomu snižovat dluh města. K hlavním opatřením bude patřit snížení nákladů na městskou správu, snížení provozních nákladů, transparentnost výběrových řízení, kdy zrušením „stávajících běžných provizí 5-10 % z předražených zakázek spřízněným firmám velkých stran“.

4) Chcete podporovat Činoherák Ústí, který po hádce se současným vedením magistrátu díky sbírce rekonstruuje kino Hraničář? A jaké plány máte na využití stávajícího divadla, kam se zatím nedaří najít stálý soubor?
Činoherák k Ústí patří, je to jedna z jeho mála značek a je nutno ho zachovat a podporovat. Musím říct, že trochu je chyba i na „divadelnících“, ale to nemění situaci v našem názoru. Největší paradox, který si asi nikdo neuvědomuje, je, že ČSSD s KSČM, TOP 09 a SZSP (Kacerovský) vypsalo rychlý a nekonkrétní grant a pak za měsíc bez grantu přidělilo prostředky divadlu, které prakticky neexistuje. To je KOCOURKOV. Probrali jsme situaci se zástupci „Činoheráku“ ve vztahu k Hraničáři, a proto budeme tvrdě podporovat návrat divadla do budovy na Střekově.

5) V Ústí roste problém se sociálně vyloučenými lokalitami. Jak ho chcete řešit?
Já bych řekl, že problém neroste, ale stále trvá. Tento stav má mnoho aspektů, z nichž některé může ovlivnit město a některé musí vyřešit stát, což se zatím neděje. My jsme se rozhodli pro motto “konec jakékoli diskriminace a všem měřit stejným metrem“. Chceme schválit obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku z ubytovací kapacity. Není to žádná novinka, v řadě měst funguje. Jednou z povinností majitelů ubytoven bude nahlašovaní klientů městu. Doplatky na bydlení jsou v režii úřadu práce. Primárním cílem není plnění městské kasy, ale možnost kontroly a přehledu nad klientelou ubytoven.

 

Právě se děje

Další zprávy