Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Ústí nad Labem?

Domácí Domácí
6. 10. 2014 20:06
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Ústí nad Labem s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Libora Turka

Libor Turek (ODS)

1) Jaká protipovodňová opatření byste učinil/a na ochranu města? A z čeho je zaplatit?
Město Ústí nad Labem má dle mého názoru solidní systém protipovodňových opatření (protipovodňová vana, protipovodňové bariéry-stěny). V těchto opatřeních je třeba pokračovat (týká se to navazující části, je třeba ochránit např. Svádov, Olšinky). Když byla ODS ve vedení města, tak tuším existoval celý generel (Master plan) protipovodňové ochrany. Své místo ale mají také drobná vodohospodářská opatření, která vedou k růstu retenční schopnosti území (hráze, strouhy, vhodný způsob orby, použití vhodné techniky, vhodných plodin, čistění koryt).


2) Ústecké náměstí hyzdí takzvaná díra. Jak byste vyřešil/a tento problém?
Tento pozemek koupil soukromý investor za poměrně vysokou cenu, možná ještě o něco vyšší, než bylo v místě a čase obvyklé. Uhradil k tomu také náklady na archeologický průzkum, který provedlo město. Podle původního záměru tam měl vyrůst polyfunkční dům. Město není schopno nakládat se soukromým majetkem a není schopno nijak přikázat, aby soukromý investor svůj záměr dokončil např. tento nebo příští rok. Avšak jde o exponované místo v centru města. Vedení města by mělo vést intenzivní jednání se soukromým investorem ohledně jeho představ a termínu dostavby. Zásadní je také stanovisko stavebního úřadu.


3) Zadlužení města se blíží k 1,5 miliardy korun. Z čeho chcete peníze splácet?
Pravidelné splátky jistin 2 úvěrů a úroků z těchto úvěrů (přičemž výše úroků je závislá na probíhající fázi hospodářského cyklu) jsou dlouhodobě naplánovány a propočítány tak, aby pro město (vzhledem k jeho rozpočtu a jeho sdíleným daňovým příjmům) nepředstavovaly žádnou hrozbu. Při tvorbě rozpočtu představují obligatorní výdaj. Naše město před rokem 1989 neprošlo celou řadu let žádnými opravami a rekonstrukcemi. Na následný dynamický rozvoj a investiční výstavbu téměř žádné město v ČR nemělo vlastní finanční zdroje, proto byly využity obecně zdroje cizí (úvěr).


4) Chcete podporovat Činoherák Ústí, který po hádce se současným vedením magistrátu díky sbírce rekonstruuje kino Hraničář? A jaké plány máte na využití stávajícího divadla, kam se zatím nedaří najít stálý soubor?
Pokud byla ODS ve vedení města, vždy podporovala Činoherní studio a nezávislou kulturu obecně. Tento náš postoj je ve městě snad všeobecně znám a jsme v něm konzistentní i v několika posledních letech, když jsme v opozici (odkazuji na vystoupení našich zastupitelek a zastupitelů, na tiskové konference apod.). Myslím si, že nezávislá kultura do města patří. Navíc, Činoherní studio se umístilo na čelných místech i v různých anketách - vzhledem ke své historii a oblíbenosti.


5) V Ústí roste problém se sociálně vyloučenými lokalitami. Jak ho chcete řešit?
Jsou lokality, kde máme problémy s ubytovnami a s byznysem s tím souvisejícím (je to otázka příspěvku na bydlení a jeho výše, vyplácí Úřad práce, je třeba ho nějak „zastropovat“ a více kontrolovat). Městské obvody provádějí tzv. depistáže, tj. šetření v terénu, která se zaměřují na matky s dětmi, nesvéprávné občany, staré a opuštěné lidi. Systémové řešení problémů v těchto lokalitách z větší části záleží na státu (vládě). Protože tyto prostředky vyplácí Úřad práce (stát), obce nemají možnost s těmito prostředky disponovat ani je nějak kontrolovat, provádějí monitoring v místě.

 

Právě se děje

Další zprávy