Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Ústí nad Labem?

Domácí Domácí
6. 10. 2014 20:06
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Ústí nad Labem s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.

Martin Linhart (KDU-ČSL)

1) Jaká protipovodňová opatření byste učinil/a na ochranu města? A z čeho je zaplatit?
V současnosti chrání protipovodňové stěny centrum města a čtvrť Střekov. Stavba dalších stěn či jejich zvýšení nyní nejsou prioritami KDU-ČSL. Možnému rozšíření jejich sítě by musela předcházet analýza, jež by zjistila, ve kterých místech hrozí v případě povodní nejvyšší škody a kolik by v takto exponovaných místech stavba stála. Vzhledem k výši nákladů, jež by činily nejméně desítky milionů korun, by bylo třeba na finančním spolupodílení zainteresovat Povodí Labe a ministerstvo zemědělství.

2) Ústecké náměstí hyzdí takzvaná díra. Jak byste vyřešil/a tento problém?
Parcela, na níž se stavba nachází, patří firmě UDES a. s. a město nemá prostředky, jak majitele přimět k dokončení stavby. Samo se jich před lety zřeklo, když zrušilo podmínku převést parcelu na tuto firmu až po dokončení druhého patra. Jedinou možností je nyní pokusit se parcelu i s torzem budovy odkoupit. Lze však předpokládat, že by majitel při jednání využil tísnivé situace města, jehož centrální náměstí toto staveniště hyzdí, a nabízená cena by vysoce přesahovala tržní hodnotu staveniště.

3) Zadlužení města se blíží k 1,5 miliardy korun. Z čeho chcete peníze splácet?
Základními položkami příjmové části rozpočtu města jsou daňové příjmy a poplatky. Těžko lze najít jiné zdroje. Zvýšení poplatků za služby poskytované městem jen kvůli zaplacení dluhů by bylo vůči občanům cynické a spoléhání se na příjmy z provozování heren není příliš etické. Jedinou možností je tak peníze ušetřit, čehož lze dosáhnout na základě provedení auditu majetku města, analýzy hospodaření jeho příspěvkových organizací a omezení investic do finančně nákladných projektů.

4) Chcete podporovat Činoherák Ústí, který po hádce se současným vedením magistrátu díky sbírce rekonstruuje kino Hraničář? A jaké plány máte na využití stávajícího divadla, kam se zatím nedaří najít stálý soubor?
S politikou vedení města vůči původnímu Činohernímu studiu se naše strana neztotožňuje. Jsme ochotni nabídnout Spolku Činoherák návrat do původních
prostor, nicméně vzhledem k úsilí investovanému dobrovolníky do stavebních úprav bývalého kina Hraničář není návrat pravděpodobný. Pro případné získání dotace bude muset Spolek Činoherák splňovat stejné podmínky, jaké platí pro ostatní kulturní podniky. Prostory na Střekově prozatím poskytneme městské příspěvkové organizaci Činoherní studio.

5) V Ústí roste problém se sociálně vyloučenými lokalitami. Jak ho chcete řešit?
Situaci chceme řešit založením ubytovny, jež by se nacházela ve vlastnictví města, a tudíž by ji mohlo na rozdíl od těch soukromých snáze kontrolovat a situaci zde řídit. Dále chceme rozšířit městský bytový fond, v němž by bylo možné zřídit sociální bydlení. Situaci by mělo napomoci rovněž rozšíření nabídky veřejně prospěšných prací a zrušení heren. Bezpečnost v problémových lokalitách chceme zvýšit rozšířením řad strážníků městské policie a podporou projektu Asistentů prevence kriminality.

 

Právě se děje

Další zprávy