Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Ústí nad Labem?

Domácí Domácí
6. 10. 2014 20:06
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Ústí nad Labem s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Martina Hausenblase

Martin Hausenblas (PRO!Ústí (STAN+SZ+Piráti))

1) Jaká protipovodňová opatření byste učinil/a na ochranu města? A z čeho je zaplatit?
Stát už v Ústí do tvrdých protipovodňových opatření dal stovky milionů, ale efektivita těchto investic je otázkou. Povodně nesmí řešit každé město samostatně, je třeba přistupovat k problému systematicky a v prvé řadě rozsah a intenzitu povodní snižovat přírodě blízkými opatřeními v krajině mimo města, např. suchými poldry. Ústí nad Labem musí neustále pracovat na plánování pro mimořádné situace a podporovat profesionální i dobrovolné složky záchranných sborů, ale v první řadě se zasazovat o výše zmiňovaná systematická a přírodní řešení.


2) Ústecké náměstí hyzdí takzvaná díra. Jak byste vyřešil/a tento problém?
V prvé řadě je třeba vstoupit v jednání s vlastníkem, jeho záměry totiž nejsou známy. Nejvhodnějším řešením by byla motivace vlastníka k vypsání architektonické soutěže a dokončení stavby. V případě nezájmu o dokončení jednat o odkoupení pozemku zpět do majetku města.

3) Zadlužení města se blíží k 1,5 miliardy korun. Z čeho chcete peníze splácet?
Město je ve velmi vážné finanční situaci. První krokem bude zavedení průhledného hospodaření města a ukončení jeho tunelování, dále revize všech smluv města, podle kterých je plněno, následně zrušení hazardu, který vysává z místní ekonomiky enormní prostředky. Vytvořeni HUBu na území města a řada dalších opatření, která navrátí městu atraktivitu a prosperitu. Spolu s prosperitou města porostou příjmy města z daní.


4) Chcete podporovat Činoherák Ústí, který po hádce se současným vedením magistrátu díky sbírce rekonstruuje kino Hraničář? A jaké plány máte na využití stávajícího divadla, kam se zatím nedaří najít stálý soubor?
Ano, Činoheráku umožníme návrat na Střekov, kam patří. Pravděpodobně bychom využili i nově vzniklou příspěvkovou organizaci, pokud by měl soubor Činoheráku zájem, čímž bychom vše vrátili do původního stavu. Hraničář by měl zůstat veřejným společenským a uměleckým prostorem, který žije svým vlastním životem. Podpoře kultury ve městě nastavíme jasná pravidla, pro nejvýznamnější instituce zavedeme víceleté granty.


5) V Ústí roste problém se sociálně vyloučenými lokalitami. Jak ho chcete řešit?
Zapojíme sociálně slabé do drobných oprav a údržby města formou sociálního podniku. Podpoříme návrat Agentury pro sociální začleňování do Ústí, budeme spolupracovat s neziskovými organizacemi, které se zabývají touto problematikou. Odkupem ubytovny v Krásném Březně současné vedení města udělalo první krok k tomu, aby pomocí sociálních bytů mělo možnost ovlivňovat trh s bydlením. Kvalitně musí pracovat i městská policie. Situaci rovněž pomůže zrušení hazardu ve městě. Dalším velkým problémem jsou drogy, resp. počet na nich závislých uživatelů a s tím spojených sociálně-patologických jevů, např. kriminality.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tampa porazila Floridu i potřetí, Palát nahrál na vítězný gól

Hokejisté Tampy Bay zvládli v 2. kole play off NHL s Floridou i třetí zápas a po vítězství 5:1 je dělí jedna výhra od postupu do finále Východní konference. Útočník Ondřej Palát si v dresu Lightning, kteří útočí na třetí zisk Stanley Cupu za sebou, připsal asistenci u vítězného gólu.

Palát se podílel ve 23. minutě za stavu 1:1 na brance Slováka Erika Černáka. Český útočník poslal puk od pravého mantinelu, Ross Colton ho jemně tečoval a Černák krásně vymetl levý horní roh branky Sergeje Bobrovského. Třetí gól vstřelil ve 31. minutě kapitán Tampy Steven Stamkos, jenž se v závěru stejně jako Nikita Kučerov trefil do prázdné branky při power play Panthers.

Z výhry se v dresu domácího mužstva radoval i obránce Jan Rutta. Florida s jiným českým zadákem Radkem Gudasem je po zisku Prezidentovy trofeje za vítězství v základní části na hraně vyřazení. Série může skončit úterý ve čtvrtém duelu, jenž se bude hrát opět na ledě úřadujících šampionů Stanley Cupu.

Další zprávy