Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Brna?

Domácí Domácí
5. 10. 2014 11:41
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Brna s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Jiřího Vítka

Jiří Vítek (Republika pro Brno)

1) Jak se stavíte k přesunu nádraží? Jste pro přesun ke Svratce, nebo podporujete variantu v centru?
Přesun hlavního nádraží je z pohledu Republiky pro Brno velmi jitřenou, a tím i citlivou kauzou pro občany Brna. Jsme pro zachování nádraží ve stávající poloze a pro jeho modernizaci a rozšíření s možným využitím prostor tzv. Malé Ameriky. Je pro komfort občanů nezbytné, aby dopravní návaznosti nebyly uměle přetrhány výstavbou nádraží v odsunuté variantě. Jako příklad pro zachování nádraží v centru města a jeho využití i pro moderní vlakovou dopravu slouží např. Antverpy.


2) Jaký je váš názor na problematiku Jižního centra? Jak by podle vás mělo v následujících letech vypadat?
Jižní centrum je úzce provázané s problematikou přesunu nádraží, navíc spojené se značným zmatečným konáním, v Brně již tradičním, při sestavování územního plánu. Pro jeho konečnou podobu je potřeba řešit město jako urbanistický celek. Což např. bez úřadu hlavního městského architekta není zcela možné. Pozemky zde jsou cca v 60 % v soukromém vlastnictví. V tomto okamžiku se nabízí jeho využití pro volnočasové aktivity a jako obytná zóna. Nesouhlasíme zcela bez výhrad s dalším budováním obchodních galerií zde na tomto území. Tento krok nepřivede do Jižního centra život.


3) Jak byste řešil/a nedostatek míst v brněnských školkách? Kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
V současnosti chybí v Brně cca 2000 míst ve školkách. Protože lze očekávat v následujících letech pokles počtu předškoláků, nemá smysl řešit celou chybějící kapacitu pevnou výstavbou. Určitě však je reálné v horizontu několika měsíců s využitím dočasně zbudovaných objektů na dobu cca 5 let část kapacity nahradit. Je potřeba jen důsledně a aktivně variantu připravit, část kapacity je určitě možné získat využitím objektů v městském majetku. Další část kapacity je řešitelná ve spolupráci s rodiči formou alternativních školek za intenzivní podpory města.


4) Jak byste řešil/a problém bezdomovectví? Jak zabránit tomu, aby se tito lidé shlukovali v centru města?
Zabránit shlukování bezdomovců zcela v centru nejde. Jde tento jev omezit, tedy za využití aktivní práce kurátorů, pracovníků nestátních organizací a v posledním sledu městské policie. Ale bezdomovectví je jev komplexní a složitý. Řešení ve smyslu, jak omezit jejich počet v centru, je v rychlé revitalizaci centra města. Do městského centra se musí vrátit obyvatelé do desítek prázdných domů. To je prvním krokem. Tam, kde lidé žijí, znají se, tedy je ta běžná společenská komunita, bezdomovců ubude. I oni se totiž dokážou začlenit a jsou začleněni. Je to schodišťový systém cesty k normálnímu životu.


5) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Brna?
Nulová tolerance hazardu, potažmo heren, asi smysl nemá. Daleko přínosnější a osvědčené (viz Rotterdam, Kodaň atd.) je jejich soustředění v jediné části města. Zde je pak možná daleko důslednější kontrola jak z pohledu fiskálních úkonů, tak z pohledu bezpečnostních rizik. Nulová tolerance pouze herny ilegalizuje.

 

Právě se děje

Další zprávy